Військова поліція стежитиме за працівниками ТЦК, але є нюанс: в Раді пояснили новий закон

Читать на русском

У правоохоронному комітеті ВР заувжали, що повноваження ВП розповсюджуватимуться тільки на військовослужбовців та резервістів під час проходження зборів

Читать на русском
Військова поліція в Україні
Що робитиме військова поліція. Колаж: Інформатор

У правоохоронному комітеті ВР заувжали, що повноваження ВП розповсюджуватимуться тільки на військовослужбовців та резервістів під час проходження зборів

Військова поліція, за створення якої у першому читанні проголосувала Верховна Рада напередодні, діятиме, зокрема, в ТЦК та СП. Вона зможе стежити за працівниками центрів комплектування. Завдяки такому новоутворенню влада хоче врегулювати роботу військкомів та запобігти численним конфліктам. 

Про це заявив член парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності, нардеп з фракції “Слуга народу” Владлен Неклюдов в ефірі “Радіо Свобода”. Водночас деякі його колеги критикують цю ініціативу.

За його словами, військова поліція матиме право зупинити та обшукати транспорт військових, затримати їх, вести розслідування тощо, а також в зону їхньої компетенції входитимуть правопорушення співробітників центрів комплектування. Неклюдов уточнив, що теза про те, що військова поліція працюватиме в ТЦК, правдива, але не передбачає роботу з цивільними, зокрема, з тими, кого примусово доставили до військкоматів. 

“Ні-ні, не тих, кого доставили (перевірятиме ВП – ред.). Це не їхня сфера діяльності”, – зазначив нардеп.

Водночас обраниця Соломія Бобровська з фракції “Голос” сумнівається, що ініціатива принесе зміни. На її думку, військова поліція не каратиме військових, тому що вони “з однієї системи”.

“На жаль, на сьогодні нам військове командування не може сказати, скільки порушень, перевищень повноважень було виявлено серед працівників ТЦК за весь період. Яка б історія не була в Одесі, на Закарпатті, в Чернівецькій області… Це одна система, навряд чи вона буде карати сама себе”, – зазначила політикиня. 

Крім того, народний депутат зі “Слуги народу “Сергій Іонушас, який очолює комітет з питань правоохоронної діяльності, теж заявив, що повноваження ВП розповсюджуватимуться тільки на військовослужбовців та резервістів під час проходження зборів, йдеться у Telegram-каналі “СН”. Він наголосив, що законопроєкт підтримує Міноборони та Генштаб ЗСУ.

“Це перший крок для створення військової юстиції в Україні. Повноваження військової поліції розповсюджуватимуться тільки на військовослужбовців та резервістів під час проходження зборів”, – зауважив Іонушас.

Створення військової поліції в Україні – що відомо

У середу, 19 червня 2024 року, Верховна Рада України зробила перший крок до створення військової поліції, ухваливши в першому читанні законопроект №6569-д. Документ пропонує створити нове військове формування з правоохоронними функціями. Координувати діяльність військової поліції має Кабмін через міністра оборони. До її повноважень увійдуть:

  • попередження, виявлення та припинення кримінальних та адміністративних правопорушень у Міноборони, ЗСУ та Державній спеціальній службі транспорту;
  • провадження у справах про адміністративні правопорушення, віднесені законом до компетенції військової поліції;
  • оперативно-розшукова діяльність;
  • забезпечення правопорядку та військової дисципліни серед військовослужбовців ЗСУ та Державної спеціальної служби транспорту, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження ними зборів, у місцях дислокації військових частин, установ освіти, військових об'єктах, у військових містечках, а також на вулицях та у громадських місцях, на залізничних станціях (вокзалах), у морських (річкових) портах, аеропортах;
  • превентивна та профілактична діяльність щодо запобігання кримінальним та іншим правопорушенням;
  • захист життя, здоров'я, прав та законних інтересів військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження ними зборів;
  • захист державного майна від протиправних посягань;
  • виконання адміністративних стягнень та покарань за скоєння кримінального правопорушення щодо військовослужбовців;
  • контроль за виконанням законодавства з безпеки дорожнього руху водіями під час використання транспортних засобів Міноборони, ЗСУ, Державної спеціальної служби транспорту та інших військових формувань;
  • забезпечення виконання інших, визначених законом, завдань з питань національної безпеки у військовій сфері, у сфері оборони у мирний час та особливий період.

Нагадаємо, що автори ініціативи також пропонують надати право платити гроші особам за допомогу у розкритті злочинів. Таким чином українців хочуть заохочувати надавати інформацію щодо правопорушників, дезертирів тощо.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.