Війна завершиться влітку, а росія переможе? У чому мета та небезпека прогнозів Китаю

Війна завершиться влітку, а росія переможе? У чому мета та небезпека прогнозів Китаю

Читать на русском

Оприлюднені в ЗМІ прогнози закінчення війни Академії військових наук КНР явно є інформаційним вкидом, але вони можуть підказати, як планує діяти Китай далі

Читать на русском
Війна завершиться влітку, а росія переможе? У чому мета та небезпека прогнозів Китаю
Пекін планує запропонувати Києву батіг і пряник

Оприлюднені в ЗМІ прогнози закінчення війни Академії військових наук КНР явно є інформаційним вкидом, але вони можуть підказати, як планує діяти Китай далі

Китайці стверджують, що провели всебічний аналіз російсько-української війни і дійшли висновку, що сторони настільки виснажаться, що не будуть у стані вести бойові дії до осені. У звязку з цим, нібито, вони вважають за необхідне укладання угоди за китайським “мирним планом”. І достовірність результатів дослідження, і мотиви китайської сторони викликають великі сумніви. Водночас оприлюднення результатів аналізу, сукупно з мирними ініціативами Пекіну, може означати, що незабаром КНР спробує запропонувати Україні на вибір “батіг чи пряник”.

Китайська симуляція

Російсько-українська війна закінчиться до осені і за результатами перевага буде на боці рф — саме так показали результати стимуляції бойових дій, яку провела Академія військових наук Китаю на замовлення Комуністичної партії. За даними видання Nikkei, після того, як у грудні було завершено розрахунки, Пекін вирішив продемонструвати ініціативу й запропонувати світу свій «мирний план».

Українська артилерія
Китайці кажуть, що до осені сили сторін виснажаться. Фото: Defense News

Академія військових наук (АВН) — це аналітичний цент, який підпорядкований Народно-визвольній армії КНР. АВН регулярно видає рекомендації та звітує Центральній військовій комісії Комуністичної партії, вищому керівному органу збройних сил Китаю. Академію очолює чиновник кабінету міністрів.

Саме результати досліджень цієї установи, ніби-то, і примусили Пекін «активно» діяти й підготувати власну версію «мирного врегулювання». Хоча план виявився набором штампів «за все хороше», сама його поява, вважає Nikkei, свідчить про те, що влада Китаю має якийсь стимул до дій.

Що вирахували китайці

Аналітики, які брали участь у симуляції дійшли висновку, що до літа як російська, так і українська економіки будуть занадто виснажені, щоби підтримувати війну. Тому війна, відповідально заявляють експерти Академії, закінчиться приблизно влітку 2023 року й росія матиме перевагу.

Республіканці в конгресі
Республіканці в конгресі можуть суттєво ускладнити допомогу Україні. Фото: Bloomberg

Nikkei стверджує, що Україна не може безкінечно розраховувати на допомогу США. Кошти із пакета допомоги в розмірі 45 мільярдів доларів США, який прийняли в грудні 2022 року, закінчуються цього літа. Через позицію республіканців, які мають більшість у Палаті представників Конгресу США, не варто надто розраховувати на подальшу щедру допомогу Україні.

Чи можна цьому вірити

Варто зазначити, що в статті припускають, що представники Академії військових наук могли сфальшувати результати дослідження, аби догодити китайському керівництву. Але навряд чи така серйозна установа настільки хоче догодити прихильному до кремля уряду КНР, що готова вводити його в оману й давати дані, на основі яких приймаються доленосні стратегічні рішення.

Водночас японське видання Nikkei стверджує, що отримало дані від джерела, «наближеного до китайського уряду». З огляду на те, що китайські посадовці, як вогню, бояться вільної преси, важко уявити, що якийсь подібний витік міг відбутися без прямого залучення китайських спецслужб.

Як передає мотивацію китайської влади видання, пропонуючи свій мирний план, Пекін переслідує кілька цілей:

  • урегулювання стосунків із Європою;
  • підтримання дружніх відносини з Україною;
  • утвердження Китаю, як провідного геополітичного гравця і миротворчої сили.

Можна повірити в те, що Пекін зацікавлений у врегулюванні стосунків із Європою. Експорт до Євросоюзу є одним із головних стратегічних напрямків політики Китаю. На глобальну ініціативу «Один пояс — один шлях» до 2027 року планують витрати приблизно 1,3 трильйона доларів. Китай прагне економічно та політично «відірвати» Європу від США.

Шольц і Сі
Китай зацікавлений у дружніх відносинах з ЄС. Фото. DW

Безумовно, Китай також зацікавлений у тому, аби висвітити себе миротворцем, який зупинив війну, що загрожує перерости у ядерний конфлікт, а, можливо, і Третю світову. Можна також повірити, що Пекін хоче мати вплив на Київ, не «віддавати» його Заходу. Китай, нібито, готовий допомагати відбудовувати зруйноване війною.

«Разом із росією ми не можемо дозволити собі втратити й Україну», — заявило джерело в китайському уряді.

А все ж, щодо «підтримки дружніх відносин з Україною», то здається, це останнє, що турбує КНР. Путін отримав схвалення від Пекіну для вторгнення. КНР підтримує росію дипломатично, економічно, інформаційно та розвідданими. Навіть, так званий «мирний план» є відверто проросійським. Тільки одна межа ще не перейдена — постачання летального озброєння.

Попри всі спроби української влади влаштувати зустріч президента Володимира Зеленського із Сі Цзіньпіном, цього так і не вдалося досягти через позицію Китаю. У КНР так і немає українського консула. Пекін, навіть, не засудив збройну агресію росіян. Тобто, станом на зараз, «дружніх відносин» де-факто нема.

Але найбільше викликає сумнів у правдивості отриманих даних інше — а де в цій мотивації Пекіну росія? Китай турбується про Україну, але не враховує інтереси росії?

Чому китайці так схвильовані

Зрозуміло, що «китайське джерело» надало інформацію авторитетному японському виданню, змішуючи правду і брехню. Ймовірно, дослідження Академії військових наук таки дійсно було, але великі сумніви щодо того, що китайські експерти дійсно дійшли до таких висновків. Зрештою, якщо росія переможе, то чому б тоді Пекіну не сидіти спокійно й чекати, коли це їхній союзник не розгромить демократичну Україну й не дасть тим самим дзвінкого ляпаса всьому Заходу, а заодно і урок непокірному Тайваню.

Російський наступ практично безрезультатно триває від початку лютого і спалює техніку та життя окупантів. При тому співвідношення втрат 1 до 5. З огляду на те, що ЗСУ тільки збирає сили й готується до контрнаступу, незрозуміло, чому б то влітку росія раптом опиниться в кращій позиції, ніж Україна.

Бита русня
Росіяни так і не змогли розвинути "великий наступ". Фото: Головне inUa

Та й те, що фінансова підтримка Вашингтону аж так катастрофічно упаде за кілька місяців — вилами по воді писано. Крім того, є ще й допомога Брюселю. Натомість потік нафтодоларів до росії, хай і не такими темпами, як у січні, а все ж неухильно скорочуються. Бюджет має дефіцит у розмірі 34 мільярдів доларів.

Кремль купує боєприпаси з Ірану та Північної Кореї, але звідти не можна брати озброєння безкінечно. За останніми даними, у січні в Тегерану купили партію в 300 000 артснарядів. Зважаючи на темпи витрату боєприпасів росіянами, цих боєприпасів ледь вистачає на місяць, можливо, їх уже нема.

Батіг і пряник

Єдина надія кремля на забезпечення стабільного постачання військ — склади Китайської Народної Армії. Ймовірно, саме це й показав аналіз Академії військових наук. Але Пекін усе ще вирішує, чи варто відкрито включатися у війну, адже це неминуче потягне за собою глобальне протистояння із Заходом та санкції.

Китайська артилерія
Китай — єдине стабільне джерело постачання снарядів для ЗС рф. Фото: National Interest

Якщо рішення все ж буде прийнято, лідер Китаю Сі Цзіньпін може оголосити про це на особистій зустрічі з путіним, яку переносять на квітень. Але до того, ймовірно, Китай таки спробує змусити сторони прийняти його мирну ініціативу.

«Найкращим сценарієм для Сі було б, щоб росія та Україна почали переговори після того, як китайський лідер (під час особистої зустрічі — ред.) презентує путіну мирний план. Це б виставило Китай потужним посередником, поставило б його у вигідну позицію для перетягування у свою орбіту країн Глобального Півдня, особливо тих, які ще не визначилися, обрати сторону США чи Китаю», — пише Nikkei.

Експрезидент Дональд Трамп заявляв, що міг би зупинити війну за 24 години, «здійснивши два дзвінки». Власне, Сі теж може зупинити війну за короткий час, тільки змушувати він має не українську владу, а російську.

КНР має не так багато впливу, аби змінити позицію Києва. Фактично, може йтися лише про шантаж постачанням зброї до рф. Можливо, Сі спробує також зробити «мирний план» більш прийнятним для України, наприклад, пропонуючи китайські інвестиції для відбудови. Натомість Україна зобов’яжеться зберігати позаблоковість — такий мирний договір, безумовно, залишатиметься проросійською ініціативою, покликаною не стільки зупинити, скільки заморозити війну. МЗС Китаю неприховано чинить тиск на Київ.

Цінь Ган
Цінь Ган погрожує, що в "вогонь підливається ще більше олії". Фото: CNN

«Українська криза підійшла до критичного моменту. Або припиняються бойові дії та відновлюється мир і починається процес політичного врегулювання, або у вогонь підливається ще більше олії, і конфлікт ще більше розширюється і виходить з-під контролю», — наголосив міністр закордонних справ Китаю Цінь Ган, пише CNN.

Зважаючи на незвично агресивну промову Сі Цзіньпіна від 7 березня, у якій він заявив, що США та західні країни «пригнічують і стримують» Китай, Піднебесна не налаштована на примирення із Заходом. Але й не готова до відкритого протистояння прямо зараз, зважаючи на економічну кризу.

Тому Пекін накопичує сили і йому потрібні союзники, на кшталт рф. Однак росія буде корисною, якщо «залиже рани» і відновиться. І колись, пізніше, після належної підготовки, Китай вторгнеться на Тайвань, а росія одночасно відновить війну в позаблоковій Україні — Заходу буде важко зреагувати на такий виклик.

Раніше ми писали про те, що Китай заявив, що  «криза» підійшла до критичного моменту, потрібні мирні переговори. Інформатор також писав про те, що постачання китайського озброєння до росії буде ознакою того, що Пекін планує Третю світову

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.