Росія перетворюється на failed state через затяжну війну з Україною, еліти гуртуються проти президента, зростає ризик використання ядерної зброї
У ЗМІ просочилася інформація про таємне відсторонення начальника російського Генштабу генерала Валерія Герасимова від посади, що й було метою «бунту Пригожина» — спецоперації керівництва ФСБ. Як наслідок у російській армії якийсь час не буде чіткої вертикалі влади. Подія сигналізує про втрату вождем росіян володимиром путіним значної частини влади в кремлі й утворенням фактичного двовладдя з Миколою Патрушевим, очільником ФСБ. Ці процеси є підтвердженням точності прогнозів про перетворення росії на «failed state» і можуть означати підвищення ризиків застосування ядерної зброї.
Про фактичну відставку начальника російського Генштабу генерала армії Валерія Герасимова повідомило Daily Mail. За даними видання, офіційно його залишили на посаді, проте справжня влада перейшла до генерала-полковника Михайла Теплинського, який перед тим був командувачем Повітряно-десантних військ рф.
Причинами такого кроку називають «зближення з Пригожиним», на яке, нібито пішов Герасимом під час їхнього походу на москву, що звучить дивно, зважаючи на те, що «вагнерівці» постійно критикували Генштаб та Міноборони. Так само дивно виглядає і діаметрально протилежне обґрунтування, що його звільнили за те, що віддав наказ авіації атакувати колони «пригожинців», мовляв, інакше обійшлося б зовсім без жертв.
Найбільш реалістичним поясненням такого кроку є саме виконання чи часткове, «гібридне» виконання домовленостей з очільником ПВК «Вагнер», точніше, з групою впливових силовиків, інтереси якої він представляє. Ми раніше писали про те, що відхід від влади Сергія Шойгу й Герасимова стане маркером того, що одна з башт кремля, «ефесбешники» на чолі з Миколою Патрушевим, перемогли й путін втрачає вплив, перетворюючись на «британську королеву».
Російський телеграм-канал BREIF, повідомляє, що й міністр оборони Сергій Шойгу готується перейти працювати на іншу посаду в уряді. Якщо інформація підтвердиться, можна констатувати, що переворот відбувся. Наразі ж виглядає так, що поразка путіна ще не остаточна, адже, принаймні, очільника російського міноборони, який продемонстрував стійкість і особисту відданість путіну, він зміг залишити. А от Герасимовим пожертвували, щоби продемонструвати готовність до компромісу. Водночас генерал Сергій Суровікін, якого пов’язують із «Вагнером», зник із поля зору громадськості, офіційно, він пішов у «відпустку», але є дані про його затримання.
У кремлівській вертикалі вгору підіймаються не талановиті, а максимально лояльні до своїх покровителів чи ті, хто демонструє лояльність. Можна не сумніватися, що після бунту Пригожина це правило діятиме тільки сильніше, тож Теплинський один із таких. Водночас в кар'єрі нового керівника армії окупантів є, нібито, такі «заслуги», як розгром українських колон, які «зеленим коридором» відступали від Іловайська та операція з відступу з-під Херсона. Розвідка Міністерства оборони Великої Британії зазначає, що новий очільник Генштабу рф є одним із небагатьох, хто має авторитет серед підлеглих.
«Теплинський, мабуть, один із небагатьох високопоставлених російських генералів, який користується широкою повагою серед рядового складу. Його нещодавня бурхлива кар’єра свідчить про сильну напругу між фракціями в російському Генштабі щодо військового підходу росії в Україні», — повідомляють у відомстві.
Однак генерал-полковник Теплинський, судячи з його попередньої діяльності на керівних посадах, навряд зможе кардинально змінити російську армію. Напевно, ніхто зараз не взмозі це зробити, адже її недоліки є системним явищем. Зміна керівника генштабу неминуче призведе до тимчасового розладу в організації бойових дій, адже виникатиме суперництво між вертикаллю Герасимова та новим керівником «спецоперації». Крім того, через те, що Герасимова не звільнили, а таємно відсторонили, виникає проблема двовладдя.
Башта ФСБ, сам Патрушев, як і путін, є рашистами й фанатами теорії «золотого мільярду». Вони вважають, що єдиний для росії шлях — досягти миру на вигідних умовах із визнанням окупованих територій і блокуванням євроатлантичної інтеграції України. Інакше англосакси, нащадки атлантичної цивілізації, за вченням їхнього гуру Олександра Дугіна, знищать росію. Навряд чи заколотники ставили за мету знищити путіна. Зважаючи на суперздібність вождя росіян швидко накивати п’ятами, коли стає гаряче, йшлося про його ослаблення. Своєї мети вони досягли й отримали більше влади, однак це не означає, що кремль готовий домовлятися про мир на притомних умовах.
Для решти геополітичних гравців очевидна вразливість путіна. Те, до яких наслідків для кремля призвела війна росії проти України стало приводом для керівництва Китаю переосмислити свої можливості в конфлікті зі США за Тайвань. Частково опублікований у спеціалізованій китайській пресі план війни «Z» демонструє, що Піднебесна припускає, що може програти, якщо «розніжений» Захід виявиться налаштованим рішуче, як у питанні підтримки України. І це є не стільки визнанням незручного факту, скільки підготовкою до зміни у взаєминах Китай-Захід саме через слабкість рф.
Можна помітити зміну в риториці Пекіну, зокрема є напівофіційні заклики дистанціюватися від москви, щоб співпрацювати з Сполученими Штатами та ЄС. Це, мовляв, не є відходом від «безмежної дружби», оскільки вигідно також і для рф. Є обережні заяви китайських дипломатів, що Україна має право повернути Крим. Перемовини, які Китай веде зі США, а саме візит держсекретаря Ентоні Блінкена, міністерки фінансів Джанет Єллен є свідченням того, що Піднебесна, принаймні поки, не хоче йти на загострення із Заходом.
Так само користується вразливістю путіна президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган. Кремль вважав його вигіднішим кандидатом, ніж більш прозахідний Кемаль Киличдароглу. Але після виборів путін почав шантажувати Ердогана припиненням дії зернової угоди. Тож турецький президент вирішив продемонструвати, хто головний і відпустив командирів «Азову» та зробив заяви щодо підтримки членства України в НАТО. Наскільки ці новини приємні для українців — настільки вони дошкульні для росіян, це болючий удар по легітимності путіна. Але Ердоган знає, що кремль проковтне образу, оскільки Анкара може ще більше притиснути їх до стінки, заборонивши чи ускладнивши рух російської нафти через Боспор. Речник Кремля Дмитро Пєсков на питання, чи вплине передача командирів «Азову» відповів, що ні:
«Ні, це ніяк не пов’язано. Ми маємо намір продовжувати наші відносини з Турецькою Республікою, вони дійсно багатогранні. І торгово-економічна взаємодія взаємовигідна будемо продовжувати», — заявив прессекретар путіна.
Щодо розпаду рф, то про це говорили ще на початку року експерти Atlantic Council. У січні 46 % з них заявили, що, за десять років на росію чекає розпад, ще 21 % вважають, що, принаймні, вона стане «failed state» — країною яка слабко контролює власну територію. Показово, що 40 % вважають, що це спричинить саме поразка в Україні, при тому до кінця цього року. Застосування ядерної зброї, а 10 % опитаних вважає, що путін на це відважиться, не тільки не зупинить цей процес, а ще й підштовхне його.
Перемога перевороту Пригожина та ослаблення путінської вертикалі свідчить про те, що рф на шляху до статусу failed state. От тільки парадокс у тому, що США та союзники, зокрема й Німеччина, якраз намагаються цей розпад загальмувати, по-суті, зараз вони є рятівниками росії. Відомо, що Білий дім закликав Україну утриматися від дій, які могли поглибити хаос у рф під час бунту вагнерівців, про це повідомляло CNN з посиланням на анонімного західного посадовця.
Захід остерігається, і не раз про це заявляв публічно, розпаду росії на окремі регіони з непрогнозованими урядами та ядерною зброєю, як і боїться встановлення над територією рф тотального контролю Пекіна, адже це похитне рівновагу сил на світовій арені. Лише дехто, як стратеги з інституту Гудзона, закликають готуватися до цього.
Логіка подій підказує, що путіну для того, щоби повернути повноту влади зараз терміново потрібно посилити авторитет серед населення, яке вимагає демонстрації сили. Оскільки іншого способу її продемонструвати, як завдати ядерного удару чи влаштувати голод в Африці та на Близькому Сході, блокуючи «зернову ініціативу», практично не залишається, то ймовірність таких дій зростає, навіть попри можливі вкрай негативні для росії наслідки.
Але путіна стримують не тільки загроза тотальної ізоляції — його населення з радістю піде на перетворення країни в аналог Північної Кореї, будучи в захваті від кровожерливості свого вождя. Він боїться спровокувати Захід до прямого удару по збройним силам рф чи відразу по «бункеру», удару, до якого з розумінням поставляться й у Китаї. Парадоксально, але добре, що частину влади зараз має Патрушев: на відміну від путіна, відступ росії зовсім не означає для нього втрату особистої влади, тож, можна сподіватися, він не хоче «в рай» і ловитиме руки свого скаженого вождя, якщо вони тягнутимуться не до тої валізки.
Раніше ми повідомляли, що Медведєв вкотре погрожує Третьою світовою війною, обвинувачуючи в можливій катастрофі Байдена. Ми також писали про те, що російський опозиціонер спрогнозував, сценарій порятунку російських еліт.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.