Пекін вважає, що має шанс виграти війну, якщо Вашингтон злякається і відступить, однак ризики для всіх сторін занадто великі
Вважається, що ризик військового конфлікту між Китаєм і США досягає найвищого рівня за кілька десятиліть. Сторони готуються до тотальної війни: конфлікту, для якого будуть задіяні всі ресурси, економіка та населення країн, як це було під час Першої та Другої світових війн. Штаби сторін проводять розрахунки, які мають показати, якою має бути виграшна стратегія ведення бойових дій. І схоже на те, вони дійшли висновку, що єдиний спосіб виграти цю війну — взагалі її не розпочинати.
Як повідомляє тайванське видання South China Morning Post, китайські військові працюють над сценарієм тотальної світової війни. Що характерно, він отримав назву «Z». Під час планування вони мають врахувати нову зброю військово-морського флоту, оцінку якої ще тільки належить дати. Для цього застосовують комп’ютерні військові ігри та польові випробування. Розрахунки, які проводить команда під керівництвом Фанга Цансіна з підрозділу 91404 Народно-визвольної армії Китаю, зосереджуються переважно на оцінці бойових можливостей зброї в разі бойового зіткнення в регіоні Тайваню або в Південно-Китайському морі.
За сценарієм, частину якого розсекречено китайським командуванням і опубліковано у військовому журналі, у регіон проникає дві чи більше іноземних авіаносних груп. Далі «відбувається зіткнення стратегічної сили волі», якої, мовляв, у супротивника мало, а от у комуністичного Китаю — хоч відбавляй. Ніхто не каже, яку країну розглядають за супротивника, але типологізація кораблів, наприклад есмінець типу «Арлі Берк», натякає, що мова про США та їхніх союзників, яких називають «блакитний альянс».
Згідно з відкритою інформацією, Китай робить ставку на наявність на озброєнні деяких передових зразків озброєння, зокрема літаків-невидимок J-20, гіперзвукових ракет та ядерних торпед. Китайські ЗМІ повідомляли, що літаки КНР, патрулюючи повітряний простір довкола Тайваню вже почали використовувати гіперзвукові ракети YJ-21.
Якщо дані, які відомі про цю зброю, відповідають дійсності, то вона становлять серйозну небезпеку для США, оскільки можуть проникати через наявні системи захисту. В американців буде трохи більше, як пів хвилини, аби зреагувати на удар таких ракет. Після того ж як флот буде розбито, перелякані американці, нібито, заховаються в бункерах і спостерігатимуть, як НВК висаджується на непокірний острів. Це підштовхнуло найбільш агресивну частину китайського політикуму розмірковувати про початок війни.
На противагу цьому ще один варіант сценарію «Z» передбачає, що це вже китайські військові кораблі зазнають атаки авіаносних груп «блакитного альянсу». Військово-морський флот Китаю налічує майже 50 есмінців. Згідно з розрахунками команди Фанга, на кожен есмінець припаде понад 11 ракет та понад три торпеди. Захиститися буде важко, оскільки удар відбуватиметься з різних напрямків та різними способами.
Моделювання показало, що «блакитний альянс» може створити перешкоди, які в 30 разів сильніші за сигнал зв’язку флоту Китаю. Через це радари китайських кораблів зможуть виявляти цілі на відстані на 60 відсотків менше, ніж зазвичай. Через це майже третина можливостей протиповітряної оборони есмінців буде втрачена одразу після атаки. І лише половина ракет класу «земля-повітря» може вразити наступні ракети супротивника. Команда Фанга заявила, що китайські військово-морські експерти «вважають такі цифри реалістичними».
Участь у тотальній війні між двома ядерними наддержавами матиме катастрофічні наслідки для людської цивілізації в усьому світі. Тому в цьому не зацікавлена жодна зі сторін, але регіональна війна може принести вигоду для якоїсь сторони.
«Якби я оцінив неминучість війни за шкалою від одного до 10, я б оцінив ситуацію зараз на 7», — сказав Родріго Дутерте, колишній президент Філіппін.
Але хто гарантує, що можна буде контролювати конфлікт на рівні регіонального протистояння? Зрештою, путінський «Бросок мангуста» замість захоплення України за три дні, зараз розвивається так, що «друга армія світу» обороняється, а в самій росії відбуваються бунти. Путін теж вважав, що Захід розбіжиться в страху від перспективи ядерної війни, але цього не сталося.
Якщо ж «стратегічної волі» в США виявиться достатньо, війна може перерости у ядерний конфлікт. Тоді, передбачають китайські спеціалісти, настануть «довготривалі та згубні» наслідки для екосистем, сільського господарства та навколишнього середовища. Це може призвести до голоду, генетичних мутацій та підвищення рівня захворюваності на рак.
У Вашингтоні не дають ясності будуть вступати у війну на боці Тайваню, чи обмежиться наданням підтримки. Але Америка та союзники теж проводили подібні розрахунки.
Якби конфлікт зводився до регіональної війни, то головним завданням було б подолати перший ракетний удар ворога по військовим базам і авіаносним групам. Попри заявлену надможливості гіперзвукової зброї Китаю, досвід війни в Україні показує, що Patriot непогано дають раду російським ракетам «Кинджал», які, нібито, навіть перевершують китайські. Після цього належить загальмувати швидкість китайського вторгнення, що було б не так уже й неймовірно зробити, зважаючи на перевагу в повітрі. Втративши імпульс, Китай мав би відійти.
Пентагон може не очікувати й завдати удару на випередження, тоді зірвати вторгнення буде легше. Однак нема впевненості, що війна наддержав буде маленьким конфліктом у західній частині Тихого океану. Обидві сторони можуть бути схильні «підвищувати ставки». Історично складається так, що війни між великими державами тривають довго, хоч їх замислюють, як «бліцкриг». А за затяжної глобальної кризи програють обидві сторони — чого варта одна лиш руйнація промисловості напівпровідників Тайваню, яка відкине людство на довгі десятиліття назад.
«Ні Пекін, ні Вашингтон не погодяться на поразку в обмеженому бою. Натомість конфлікт, ймовірно, пошириться горизонтально на інші регіони та вертикально, можливо, навіть включивши загрози ядерної зброї — або її фактичне використання. Це буквально може стати найгіршою катастрофою в історії війни», — заявив Майкл О’Генлон з Інституту Брукінгса.
Переростання війни в тотальну майже неминуче, пише Інститут Катона. Оскільки Китай використовуватиме бази на материку, вони стануть цілями для США. Натоміть КНР завдасть удару по володіннях та базах США в Азійсько-тихоокеанський регіоні. Як наслідок, обидві сторони змушені будуть нарощувати обміну ударами, аж поки не дійде до ядерної війни.
Навіть якби США вдалося якось обмежити поширення війни регіональним конфліктом, це означало б тільки її відтермінування. Новий китайський уряд відновив би сили й неминуче спробував би знову. Тому єдиним справжнім виходом із ситуації є уникнення війни як такої.
Можливо, результати програшного для Китаю розвитку подій у плані «Z» були оприлюднені, щоб знизити градус ура-патріотизму. Показово, що Ху Сіцзінь, колишній головний редактор рупора Компартії Global Times, сказав, що більшість у китайському уряді вважають, що країна повинна зберігати спокій і не боятися, якщо доведеться брати участь у «війні на знищення» зі США. Водночас він закликає до деескалації.
«Якби між Китаєм і Сполученими Штатами відбулася війна, від якої однаковою мірою залежні стратегічні інтереси обох сторін, Сполучені Штати змогли б легко мобілізувати свої сили і вступити в боротьбу не на життя, а на смерть із Китаєм. За такого сценарію, я вважаю, що в Китаю немає шансів на перемогу», — написав Ху в публікації в китайській закритій мережі Weibo.
Зважаючи на те, що це саме Ху пропонував збити літак, на борту якого перебувала колишня спікерка палати представників Конгресу Ненсі Пелосі, під час відвідування Тайваню, така раптова зміна позиції викликала бурхливу реакцію в соціальних мережах. Показово, що заява з’явилася 18 червня, коли державний секретар США Ентоні Блінкен відвідав Пекін.
Хоча сторони заявляли, що не досягли якихось доленосних зрушень, вони вважають діалог необхідним, а зустріч продуктивною. Після перегорів, які тривали загалом понад 14 годин, Блінкен домовився з китайським керівництвом про подальші перемовини. При тому США наголосили, що не підтримують незалежність Тайваню, що важливо для Пекіну, а в КНР запевнили, що поважають інтереси Вашингтону, що можна вважати за обіцянку дотримуватися міжнародних зобов’язань, а можливо, і готовність дистанціюватися від рф.
Загалом, мова йде про узгодження правил гри. Принаймні Цуй Тянькай, колишній посол Китаю в США, на Всесвітньому форумі миру заявив, що необхідно переконатися, що відносини рухаються правильним шляхом, а тоді можна буде опрацювати «перила», які їх регулюватимуть. Зважаючи на те, що міністр фінансів США Джанет Єллен із 6 по 9 липня продовжить серію візитів американських високопосадовців до Китаю, і буде обговорювати можливість зняття санкцій, здається, сторони роблять ставку на продовження діалогу.
Раніше ми розповідали про п’ять ознак, які можуть означати, що Китай готується розпочати вторгнення на Тайвань. А ще ми розповідали, яку зброю готує Піднебесна для війни з Тайванем.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.