"Далі дві ядерні країни знищують одна одну". Як бунт Пригожина підштовхує путіна до атомної війни

Путін може використати ядерну зброю, щоби повернути залишки втраченого авторитету

Герман Кан
Математик Герман Кан передбачив дії москви у своїй «драбині» ще 60 років тому

Бунт ПВК «Вагнер» продемонстрував усьому світу, що центральна влада в росії слабка, тож вождю росіян володимиру путіну додалося причин використати ядерну зброю. Він і до цього впритул наблизився до використання ядерної зброї, якщо виходити в прогнозах із моделі ескалації війни математика Германа Кана. Росія вбачає у ядерній зброї, за кількістю якої вона переважає США, предмет національної гордості. Але тепер це також мало не єдиний спосіб виграти війну, адже бунт «вагнерівців» демонструє, що влада висковзує з пальців путіна. Але вождь росіян може так і не наважитися перейти межу, адже не впевнений у своїй безпеці, а жити він хоче.

Ганебна слабкість путіна

Епопея з бунтом очільника вагнерівців Євгена Пригожина продемонструвала, наскільки слабкою є влада вождя росіян володимира путіна. Про це написали низка світових ЗМІ, як то Le Monde, The New Youyrker, The Guardian. До кінця не зрозумілі ні мотиви, ні наслідки цієї авантюри, як і причини її завершення. Натомість абсолютно ясно, що відносно невеликі сили добре навчених та екіпірованих бойовиків можуть брати під контроль величезні території рф, не зустрічаючи, практично, жодного опору. А значить, як всередині країни, так і зовні, можуть виникнути спокуси повторити цей марш-кидок. У центрі Владивостока бажаючих сфотографуватися з прапором того ж Китаю було б, здається, більше, ніж бажаючих підтримати ПВК «Вагнер» у центрі Ростова.

На тлі затягування війни та зневіри еліт у можливість її виграшу путіну потрібно терміново відновлювати свою «репутацію», продемонструвати, що він здатний на рішучі кроки. Наразі мало не єдиним козирем, який у нього залишився, є ядерна зброя і 10 % населення рф хоче, щоб їхні війська завдали удару по Києву, аби знову відчути, що їх усі бояться.

 Бунт Пригожина продемонстрував слабкість росії

Напередодні бунту Пригожина низка політиків зі світовим ім’ям, зокрема президент США Джо Байден, президент Володимир Зеленський та експрезидент Сакартвело Михайло Саакашвілі, говорили про можливість застосування ядерної зброї чи Запорізької атомної станції, як інструмента гібридної ядерної агресії. У Сенаті США з’явилася резолюція, у якій пропонують вважати подібні дії росії, якщо це призведе до радіоактивного забруднення території союзників, нападом на НАТО. На тлі цих подій один із творців термоядерної бомби СРСР покінчив із життям.

«Страх перед ядерною ескалацією необхідно відновити, інакше людство приречене», — написав Сергій Караганов, почесний президент Ради зовнішньої та оборонної політики росії.

Показово, що до війни він вважався одним із «поміркованих» росіян. Тепер же він на весь голос вимагає дій, аби світ повірив, що путін може не лише говорити про ядерну зброю. Повстання Пригожина за своїм ефектом можна прирівняти до великої поразки на конвенційній війні, після якої, згідно з «драбиною ескалації» Кана, може настати завдання ядерного удару.

 

Ядерна зброя
Ядерна зброя — предмет національної гордості росіян. Фото з відкритих джерел

«Драбина ескалації» Кана

Американський математик і аналітик Герман Кан відомим своїми дослідженнями й публікаціями з питань ядерної стратегії та ескалації протистоянь. У 60-тих він придумав концепцію «драбини ескалації», яку до сьогодні використовують, аби прогнозувати ядерні конфлікти. Згідно із цією концепцією, заснованій на теорії ігор, конфлікт, перед тим як стати ядерним взаємовинищенням, має пройти 44 різні стадії, які Кан називав «щаблинами». Кожна «щаблина» на «драбині» означає новий рівень використання сили й небезпеки, які він несе.

Перед застосуванням ядерної зброї, пише Кан, країна має пройти стадії відкритої конвенційної війни, погроз завдання удару ядерною зброєю, демонстрація готовності до таких дій, «виправданої контрсилової атаки», і тільки тоді настає сходинка № 23 — локальна ядерна війна. Далі події розвиваються по спіралі, аж доки дві ядерні країни не знищують одна одну.

вова путін
Вождь росіян путін ближчий до того, аби застосувати ядерну зброю. Фото з відкритих джерел

Стадією демонстрації готовності можна вважати руйнацію дамби Каховської ГЕС, адже наслідки від цього злочину прирівнюють до вибуху тактичної ядерної бомби. Виправданням контрсилових атак може бути оголошене росіянами, наприклад, використання Україною «брудної ядерної бомби» чи «атака» на ядерні об’єкти Білорусі. Зважаючи на це, можна сказати, що путін стрімко наближається до використання ядерного озброєння, або, принаймні, дуже хоче, аби так вважали. При тому він усвідомлює, що хоч ризики застосування ядерної зброї у відповідь мінімальні, наслідки можуть бути вельми неприємними.

Що ще говорить концепція Кана? Американський академік вважає, що ядерна зброя може бути застосовано однією зі сторін після завдання їй чутливих поразок звичайною зброєю. До цього можна прирівняти, наприклад, повстання “вагнерівців”, яке в кремлі трактують, як західну спецоперацію. Кан також стверджує, що вперше ядерний удар має бути завдано не по великому місту, а у відносно безлюдній місцевості чи по скупченню військ. При тому спочатку, швидше всього, “випадково”. Знищення великого міста, подібного до Києва, на перших етапах сприймається як невиправдане насильство. Тобто, навряд знищення «центрів прийняття рішень» у столиці станеться перед ударом по військах, адже росія навіть такий ядерний удар сприймає як засіб шантажу, спосіб розпочати переговори на вигідних для себе умовах.

Герман Кан
Герман Кан 60 років тому передбачив перебіг ядерних конфліктів. Фото: The Wall Street Journal

Згадана концепція Кана в основному застосовується до аналізу конфліктів між ядерними державами. Хоч її також можна використовувати для моделювання сценаріїв та ескалації в конфлікті між ядерною та неядерною державами, усе ж є суттєві відмінності: ми не можемо завдати удару у відповідь на застосування ядерної зброї. Але гарною новиною є те, що світ не може просто стояти і спостерігати, як росія знищує Україну за допомогою «ядерки».

Перевага путіна

Армія росії слабша за американську, натомість кремль має перевагу перед США у тактичному ядерному озброєнні. У Вашингтоні про це знають і пиха росіян тісно пов’язана із цим фактом. Це може стати ще одним фактором, який схилятиме кремлівського вождя до ядерного удару. Пропагандисти росіян постійно говорять про можливе застосування ядерної зброї проти України, США та НАТО. Цим вони доводять, що у путіна «нема іншого вибору».

У журналі «Военная мысль», російські експерти заявили, що розробили нову військову стратегію з використання ядерної зброї для «захисту від можливої ​​агресії США». Це має статися у відповідь на спроби «порушити територіальну цілісність» чи в разі «спроби знищення ядерного потенціалу рф». Кремль щодня втрачає загарбані землі України, які вважає своїми, мало того, у Криму розташовано ядерну зброю. Завдяки новій концепції їхня армія може будь-якої миті використати ядерне озброєння, але цього поки не стається.

Хрущов і Кенеді
СРСР та США не почали ядерну війну, бо були впевнені у гарантованому ударі у відповідь. Фото: Atlantic Council

Російські владці дають зрозуміти, що, мовляв, за «нові регіони», хай так, будемо воювати конвенційною зброєю, а от із Кримом усе інакше. Мовляв, як тільки Україна спробує повернути півострів, обов’язково застосують ядерне озброєння. Але тоді постає питання, чому росіяни будують укріплення в Криму? Це ж означає, що вони готуються воювати на півострові, а отже, ядерну бомбу, як елемент терору, бояться використовувати.

«Важливим свідченням ефективності стримування є те, що Радянський Союз і Сполучені Штати поділяють переконання, що ядерна війна почнеться лише з відчаю чи випадковості. Послаблення стримування може збільшити ймовірність розрахованої «добровільної» війни або навіть гірше», — писав свого часу Герман Кан.

Реакція на застосування ядерної зброї

Влітку 2016 року США влаштували таємні військові ігри, за сценарієм яких росія мала ввести війська в балтійські країни НАТО і використати тактичну ядерну зброю малої потужності проти сил Альянсу. Це, за доктриною Герасимова, мало покласти край конфлікту на вигідних для росії умовах.

У Пентагоні думки щодо сценарію протидії розділилися на протилежні.Частина експертів виступали за удар у відповідь ядерною зброєю. Інше, вважають вони, у кремлі сприймуть за нерішучість, крім того, це підірве довіру до Америки та НАТО. При тому, ймовірно, США доведеться завдавати удару по ворожих військах на території балтійської країни, оскільки удар по рф означав би обмін стратегічними ядерними ударами, а цього хотіли уникнути. Але була також думка, що Вашингтону потрібно обмежитися застосуванням конвенційних озброєнь та заручитися підтримкою світу проти росії за порушення ядерного табу.

Чорноморський флот рф
Чорноморський флот рф США може знищити конвенційною зброєю. Фото: Foreign Policy

2019 року американське Агентство зі зменшення загроз оборони DTRA провело військові навчання, в сценарії яких росія вдирається в Україну й застосовує по нас ядерну зброю. Висновки, яких досягнули під час військових ігор, засекречені, але один з учасників сказав The Atlantic, що «гарних результатів не було». Єдиний виграшний вихід — неучасть у ядерній війні.

І в Білому домі, і в Пекіні хочуть уникнути того, щоб війна переросла у ядерний конфлікт. Якщо виявиться, що міжнародні правові норми не діють проти агресії росії, решта країн забажають негайно стати ядерними й багато з них, як Японія, В’єтнам чи Південна Корея цілком можуть це зробити. Це не тільки зробить ситуацію ще більше непередбачуваною, але й розширить «ядерний клуб», що не в інтересах його членів.

Вашингтон вважає, що путіна в такому разі чекає тотальний міжнародний осуд та ізоляція за порушення «ядерного табу». Крім того, подібно до сценарію «Б» воєнних ігор 2016 року, США розглядає різні варіанти відповіді на ядерну загрозу, зокрема і знищення конвенційною зброєю чорноморського флоту окупантів чи встановлення безпілотної зони над Україною за допомогою сил НАТО, навіть якщо це означатиме знищення літаків над територією росії. Якщо США прийме рішення воювати з росією конвенційною зброєю, американці воліли б, що бойові дії відбувалися на території України. Але, як крайній варіант, нібито, розглядають і ядерний удар по рф.

Бункер путіна
Путіна попередили, що якщо він атакує Україну ядерною зброєю, його вб'ють. Фото з російських ЗМІ

Є також інформація про те, що путін отримав попередження про неминуче фізичне знищення, якщо подібна агресія станеться. Про це говорив депутат польського сейму.

«Оцей сценарій відповіді на дії росії, коли буде відбуватися щось ще, умовно страшніше (удар ядерною зброєю — ред.), донесений уже американцями й натівськими структурами російському командуванню. Куди «Томагавки» будуть летіти вони вже знають. І навіть уже Лукашенко знає, по яких об’єктах летітимуть «томагавки». Розкажу вам велику таємницю, що із середини минулого року в НАТО відбулося стільки навчань та симуляцій по відповідях на різні ситуації, що впродовж останніх 50 років такої кількості не було», — заявив польський парламентар Мирослав Чех

Ганебна втеча російських еліт із москви під час руху бунтівників демонструє, що вони хочуть жити. Це значить, що у світу є шанс, якщо він буде достатньо рішучим, щоб в кремлі не сумнівалися в його відповіді.

Ми також писали про те, що на думку експерта Жданова, російська армія не піде на застосування ядерної зброї. А ще ми розповідали, що в Білому домі запевняють, що немаєжодних ознак підготовки ядерного удару.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube