Росія розпадеться, але на демократію чекають виклики — прогноз Atlantic Council

Читать на русском

Упродовж наступних десяти років країна-окупант цілком може розвалитися.

Читать на русском
Росія розпадеться, але на демократію чекають виклики — прогноз Atlantic Council
Фахівці з різних сфер дали прогноз на наступне десятиліття

Упродовж наступних десяти років країна-окупант цілком може розвалитися.

У будь-якому разі, на росію чекають важкі випробування через її агресивну політику, вважають аналітики Atlantic Council. Експерти також переконані, що світ стане небезпечніший, а демократичні країни зустрінуться з низкою викликів.

Вірогідність розпаду рф велика, як ніколи

167 експертів Atlantic Council — аналітичної ради при НАТО — дали свій прогноз на найближче десятиліття. У дослідженні вони оцінили вірогідність розвитку різних подій глобального масштабу. Несподіванкою стало те, що вони з високою ймовірністю передбачають розпад росії, принаймні, країна-окупант перебуватиме в занепаді.

46 % з опитаних експертів вважають, що впродовж десяти років росія розпадеться, або, як мінімум, стане «failed state» — країною яка не може забезпечити себе й уряд якої слабко контролює всю територію. Ще 21 % переконані, що вона утримається, однак точно стане «failed state».

Половина опитаних вважають, що росія розпадеться
Половина опитаних вважають, що росія розпадеться

З опитаних 40 % вважає, що причиною розпаду росії стане саме поразка у війні з Україною, яка закінчиться вже цього року. Після цього, на думку експертів, на рф очікують «революції, громадянської війни чи політичної дезінтеграції». Цікаво, що серед тих, хто так вважає 49 % є європейцями, а 36 % — американцями.

14 % опитаних вважає, що росія таки застосує ядерну зброю в найближчі десять років і це стане однією з причин розпаду. Водночас 10 % вважають, що наприкінці десятиліття росія перетвориться на демократичну країну, принаймні, розпочне шлях до цього.

Інші важливі прогнози

Нова пандемія

У тому, що в найближче десятиліття відбудеться, принаймні, ще одна пандемія, вплив якої на економіку та суспільство буде співмірним до COVID-19, впевнені 76 % опитаних. А 16 % вважає, що таких хвиль захворюваності буде кілька.

76% опитаних впевнені, що в наступному десятилітті обов'язково буде нова пандемія
76% опитаних впевнені, що в наступному десятилітті обов'язково буде нова пандемія

Ядерна загроза

Експерти переконані, що принаймні одна країна приєднається в до країн ядерного клубу. 68 % з них вважають, що це буде Іран. Влада цієї країни зможе реалізувати свою ядерну програму вже цього року завдяки співпраці з іншими терористами — кремлем.
В результаті це може спонукати й інші країни, наприклад Саудівську Аравію чи Японію, до спроб отримати таку зброю і собі. Водночас 58 % вважають, що ядерна зброя так і не буде застосована.

Майбутні конфлікти

Більшість опитаних Атлантичною радою експертів (60 %) не вірять, що росія і НАТО в наступному десятилітті можуть мати прямий конфлікт. Невдачі росіян у війні з Україною мають охолодити гарячі голови в кремлі. 

Разом з тим, понад 70 % опитаних заявили, що Китай, ймовірно, може спробувати силою встановити контроль над Тайванем. Серед експертів 12 % вважають це неминучим. У зв’язку із цим набагато ймовірніше виглядає можливість прямого зіткнення НАТО та Китаю.

Китай нарощує сили для силового захоплення Тайваню
Китай нарощує сили для силового захоплення Тайваню

Двополярний світ

Наступне десятиліття буде часом боротьби автократій та демократій. Як очікують експерти, авторитарні режими дещо зміцнять свої позиції. 70 % респондентів вважають, що хоча світ у наступному десятилітті буде двополярним, США залишатимуться головною військовою потугою на планеті. Це дещо несподіваний результат, зважаючи на зростання витрат на модернізації армії Китаю. Водночас 50 % впевнені, що технологічне домінування Сполучених Штатів збережеться.

Системні виклики для демократій

Майже 95 % респондентів вважають, що владу в більшості демократичних країнах можуть утримувати популісти, або націоналісти. Це робить можливим посилення авторитаризму в демократичних країнах, на зразок ситуації в Туреччині чи Угорщині.

Соціальні мережі лише збільшуватимуть вплив популістів. Водночас розвиток нових технологій, таких, як штучний інтелект та роботизація, загрожує демократичним урядам появою нових проблем. Очікується, що безробіття зростатиме.

Через популізм демократії можуть очолити авторитарні лідери
Через популізм демократії можуть очолити авторитарні лідери

Загалом більшість опитаних вважає, що в наступні 10 років ми житимемо у світі із занепадом демократії, яку роз’їдатиме крайній націоналізмом, популізмом і соціальними медіа. Автократичні Сполучені Штати поглиблять цю тенденцію.

Меншість опитаних вважає, що це буде світ, де панує демократія, підкріплена Сполученими Штатами, а також соціальними рухами та платформами масової комунікації, які відповідають демократичним цінностям.

Інформатор розповідав про те, що в інституті Гудзона закликають готуватися до розпаду росії. Ми також писали про те, що російський опозиційний журналіст Леонід Парфьонов вважає, що в росіян немає жодного гарного сценарію.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.