Побачили карту Буданова: в інституті Гудзона закликають готуватися до розпаду росії

Читать на русском

Попри те, що війна триває і її результат невизначений, в академічних колах Сполучених Штатів закликають готуватися до розпаду рф.

Читать на русском
Побачили карту Буданова: в інституті Гудзона закликають готуватися до розпаду росії
Остаточний розпад імперії обмірковують в академічних колах

Попри те, що війна триває і її результат невизначений, в академічних колах Сполучених Штатів закликають готуватися до розпаду рф.

Ця подія, як прогнозують, не буде одномоментною і розтягнеться на 10–20 років після закінчення війни. У США розмірковують над тим, як можуть західні політики уникнути повторення помилок, яких припустили після розпаду СРСР.

Фінальна стадія розпаду імперії

Люк Коффі — старший науковий співробітник Інституту Гудзона. Він спеціалізується на загрозах національної безпеки та зовнішній політиці. Працював у Міністерстві оборони Великобританії та був радником Консервативної партії, попри своє американське громадянство. Аналізуючи події російсько-української війни, пан Коффі дійшов висновку, що розпад росії є дуже ймовірним у перспективі 10–20 років, тому політичні кола США та Європи повинні бути готові до цього.

На його думку, в 1991 році СРСР припинив своє існування як юридична особа, проте розпад імперії триває і сьогодні. Саме в такому світлі варто розцінювати чеченські війни, вторгнення росії в Грузію, окупація Криму, прикордонні сутички між Киргизстаном і Таджикистаном, та Друга карабаську війну між Вірменією і Азербайджаном. Але ключовою стадією цього процесу стала російсько-українська війна.

Люк Коффі вважає, що Захід повинен готуватися до розпаду росії
Люк Коффі вважає, що Захід повинен готуватися до розпаду росії

«Коли закінчиться війна в Україні, невідомо, але це, швидше за все, означатиме розпад російської федерації (правонаступника Радянського Союзу), як це відомо сьогодні. Росія, безсумнівно, зазнала серйозного удару по своїй економіці, руйнації її військового потенціалу та деградації свого впливу в регіонах, де вона колись мала вплив. Кордони російської федерації, ймовірно, через 10–20 років не виглядатимуть на карті так, як зараз», — пише пан Коффі.

Як відбуватиметься розпад

На зміну путіна прийде такий же авторитарний шовініст, він не намагатиметься встановити добросусідські відносини і провести реформи. Західні лідери повинні позбавитися від ілюзій, що москва не розпочне нову агресію через 5–10 років, після того, як переозброїть армію. Проте, вважає Коффі, новий правитель не зможе припинити процеси розпаду рф. Цей процес, ймовірно, не буде таким, як розпад СРСР у 1991 році, коли мирно утворилися 15 республік. Натомість це буде схоже на боротьбу за незалежність Республіки Ічкерія, з тією поправкою, що росія складається з 83 суб’єктів федерації.

Держави на території рф за уявленням "Форуму вільних народів Росії"
Держави на території рф за уявленням "Форуму вільних народів Росії"

Величезна кількість мобілізованих із бойовим досвідом повернуться додому у свої етнічні регіони, такі як Башкирія, Ічкерія чи Татарстані, і згодом стануть основою місцевих угрупувань у боротьбі за незалежність. Важливу роль відіграватимуть приватні військові кампанії, на зразок ПВК «Вагнер» та збройні формування на етнічній основі, як чеченський 141-й спеціальний моторизований полк (кадирівці).

На територію рф, яка втратить центральну владу, намагатимуться поширити свій вплив інші регіональні гравці — Туреччина та Китай. Мова йде про Центральну Азію, Кавказ та Далекий Схід.

До чого повинні готуватися західні політики

На думку вченого, Захід не повинен намагатися втримати розпад імперії через той хаос, який це несе. За його словами, централізована авторитарна росія є постійним джерелом нестабільності в Європі та світі. Треба визнавати незалежність держав, якщо це відповідає міжнародному праву.

Західні еліти мають визнати свою нездатність перетворити росію на демократичну країну й не витрачати даремно ресурси. Натомість варто зосередитися на тому, аби не допустити поширення війни поза нинішніми кордонами рф. Тому НАТО повинно зробити висновки і зберігати перевагу у військовій силі в Європі після падіння російської влади. НАТО та ЄС повинні розширитися через доєднання країн, які виявили бажання стати їхніми членами, як Україна, Молдова та Грузія. І заходи щодо цього потрібно проводити вже зараз. У Центральній Азії треба розширити взаємодію з регіональними утвореннями, такими, як Організація тюркських держав.

Надзвичайно важливим є питання ядерної зброї. Потрібно докласти максимуму зусиль, аби міжнародне співтовариство змогло облікувати стратегічне озброєння росії, встановивши таким чином над ним контроль, і унеможливити витік ядерної та хімічної збої поза територію рф. У цьому зацікавлені не лише США та колективний Захід, але й інші геополітичні гравці, зокрема Китай. Щоб уникнути витоку зброї масового знищення потрібно більше інвестувати в покращення можливостей її виявлення на прикордонних пунктах у всьому регіоні.

Невирішені територіальні суперечки будуть постійним джерелом нестабільності. США повинні приділити увагу питанню демаркації естонсько-російського кордону, статусу спірних островів у Каспійському морі, територій Арктики та, можливо, Карельського питання.

Ось така карта прикрашає кабінет очільника української розвідки Кирила Буданова
Ось така карта прикрашає кабінет очільника української розвідки Кирила Буданова

Насамкінець, ті з росіян, хто винуваті в агресії та воєнних злочинах, мають бути притягнутими до відповідальності на Спеціальному трибуналі. Такий орган потрібно створити безвідносно до того, наскільки реальним видається впіймати злочинців.

Нагадуємо, що журналісти помітили карту з розділеними регіонами росії в кабінеті очільника української розвідки Кирила Буданова. Попри те, що тема поділу рф не нова, поява карти занепокоїла пропагандистів рф. У програмі Скабєєвої її назвали «смертельно небезпечною річчю».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.