Розмова Сі та путіна: чому Китай не хоче, аби росія використовувала ядерне озброєння в Україні

Читать на русском

Піднебесна остерігається втратити привілейоване місце у світі та непрогнозованого розвитку ситуації

Читать на русском
Сі Цзіньпін
Китай щирий у прагненні не допустити ядерної війни

Піднебесна остерігається втратити привілейоване місце у світі та непрогнозованого розвитку ситуації

Китайський лідер Сі Цзіньпінь, нібито, особисто звертався до володимира путіна, аби не допустити використання росією ядерного озброєння. Хоч москва це заперечує, у Пекіну свої причини бути особисто зацікавленим у тому, щоб цього не сталося. Йдеться про низку причин, найголовнішими з яких є потенційний курс неядерних країн до отримання ядерної зброї, як єдиного надійного захисту від зазіхань агресорів та зміна розкладу сил на планеті. Не останню роль відіграють також економічні причини, зростання загрози вибуху нових ядерних конфліктів у геометричній прогресії. Військова доктрина Китаю передбачає опору на конвенційну зброю і порушення «табу» не в інтересах Пекіну.

Сі просить путіна не застосовувати ядерну зброю

У ЗМІ з’явилася інформація про те, що китайський лідер Сі Цзіньпінь у березні, під час зустрічі з путіним особисто говорив із ним про недопустимість використання ядерної зброї у війні в Україні. Повідомлення про це опублікувала Financial Times з посиланням на власні джерела серед китайських урядовців. За їхніми словами, стримування путіна від використання такого озброєння було центральним елементом кампанії Китаю з покращення зв’язків із Європою. Удар тактичним ядерним озброєнням по Україні міг би відвернути ЄС від КНР, адже Піднебесну вважають союзником росії через підтримку «любого друга» путіна.

Путін та Сі
Сі переконував путіна не використовувати ядерну зброю. Фото з відкритих джерел

Подібна інформація є намаганням зобразити Китай миротворцем, а з іншого боку — це показує, що Пекін не впевнений щодо того, що путін, не може до такого кроку вдатися. І це попри його слова, що «тактичний ядерний удар не матиме жодного політичного чи військового сенсу». Водночас речник кремля Дмитро Пєсков заявив, що ця інформація не відповідає дійсності.

Твердження, що Китай розглядає російсько-українську війну, як полігон для дослідження майбутнього протистояння за Тайвань, справедливе. Але удар тактичною ядерною зброєю, про який говорить кремль, — це не те, що потрібно Пекіну.

Загроза Третьої світової

Сі Цзіньпінь, говорячи про ядерну загрозу, має всі підстави бути щирим у своєму небажанні допустити її застосування. Адже, очевидно, це може спричинити непередбачувані наслідки, аж до розгортання ядерного конфлікту росія-НАТО.

«Будь-яке використання ядерної зброї в цьому конфлікті в будь-якому масштабі було б абсолютно неприйнятним для нас, а також для решти світу, і спричинило б серйозні наслідки», — заявив свого часу президент Америки Джо Байден.

Флот рф
Експерти вважають, що НАТО доведеться рішуче відповісти рф на ядерну атаку по Україні. Фото: Reuters 

Є свідчення того, що США пообіцяли путіну рішучий удар у відповідь на такі дії. Можливо, йдеться про удар по кремлю, знищення Чорноморського флоту, або створення безпілотної зони силами НАТО, але всі ці заходи потенційно здатні перерости у війну, що може бути згубною для всього світу.

 Втрата регіональної переваги

Китай, разом із КНДР, одна з двох країна в регіоні, яка має ядерне озброєння. Решта держав, як і Україна, підписали угоди про нерозповсюдження ядерного озброєння, за порушення, якого передбачено міжнародні санкції.

Але якщо виявиться, що скажений диктатор може легко вдатися до удару тактичною ядерною зброєю, багато сусідів Піднебесної забудуть про страх санкцій і створять собі такі засоби стримування. Насправді багато країн мають технічні можливості, фінанси і, навіть, деякі напрацювання, щоб відносно швидко стати ядерною державою. Йдеться, до прикладу, про В’єтнам, Японію, Південну Африку, Австралію, Німеччину, Канаду, Бразилію, Швецію та Південну Корею. Остання цього року вже заявляла, що розмірковує над ядерним озброєнням через постійні погрози Північної Кореї. Лише зобов’язання США надіслати для патрулювання в регіоні атомну субмарину з відповідним озброєнням, пригасило цей запал. Крім цих країн, решта теж кинуться шукати способи стати ядерними державами, тож незабаром кількість ядерних країн неминуче зросте.

АЕС Тайвань
АЕС в Тайвані свідчить про те, що острів може отримати ядерну зброю. Фото: Аmcham

Крім того, рівень розвитку економіки та технологій Тайваню, якого Пекін планує захопити, теж цілком достатній для створення такої зброї. Свого часу острів мав власну ядерну програму. Хоча навряд чи Китай дасть час, аби це повторити.

Якщо до ядерного клубу додадуться нові держави, розклад сил на планеті зміниться, й, можливо, не на користь Китаю. Ядерні країни, крім Північної Кореї, Індії, Пакистану та, ймовірно, Ізраїлю, саме завдяки своєму статусу входять у Радбез ООН. Цей ексклюзивний привілей буде втрачено, якщо кількість ядерних країн збільшиться.

Інші проблеми

Використання ядерного озброєння росією в Україні означає не лише створення небезпечного преценденту й наростання ризику розгортання ядерної війни — це також і величезні економічні проблеми. Може різко зменшитися постачання української продукції на ринки, зокрема зернові. Азія, Африка та Близький Схід постраждає від цього найбільше, адже є основними споживачами. А ще, світ, майже напевно, піде на консолідовані санкції проти рф.

Поширення радіації
Радіація з Чорнобильської АЕС потрапила до різних куточків світу. Фото: ВВС

Ймовірно, після такого вчинку налякана світова громадськість, у тому числі й Глобальний Південь, припинить будь-які зв’язки з росією. Це катастрофічно позначиться на стані глобальної економіки й відіб’ється на Китаї, який дуже чутливий до таких процесів.

Крім того, майже неминучим було б подальше ядерне забруднення територій, яке потенційно може поширитися на решту планети. Як і у випадку з хімічною зброєю, передбачити, куди полетить хмара радіоактивного пилу, неможливо.

Ядерна доктрина Китаю

Китай скрізь декларує свою миротворчість. Ядерна доктрина країни передбачає дотримання принципу незастосування ядерної зброї до того часу, поки супротивник не завдав першого удару. Ця політика спрямована на зменшення загрози ядерного конфлікту та сприяння стабільності. Хоча Міноборони Сполучених Штатів зазначає у звіті за 2022 рік «Про Військові події та події у сфері безпеки за участю Китайської Народної Республіки», що Китай нарощує свої ядерні сили набагато швидше, ніж очікувалося, кількість придатних для використання китайських ядерних боєголовок все одно приблизно 410. Це в 13 разів менше ніж у США чи росії.

Десантний корабель
Десантний корабель Китаю демонструє потугу конвенційної зброї Пекіну. Фото: South China Morning Post

Китай вважає, що володіння надійним ядерним арсеналом є необхідним для забезпечення своєї національної безпеки. Але попри статус другої економіки світу, Пекін займає третє місце після США та росії за кількістю боєголовок. На це є кілька причин: вважається, що цієї ядерної зброї вистачить, аби стримувати будь-які потенційні загрози, крім того, конвенційних сил у Китаю достатньо, аби не боятися, що хтось на нього нападе.

«Китай залишається твердо відданим ядерній стратегії самооборони, активно виступає за остаточну повну заборону та повне знищення ядерної зброї та підтримує свої ядерні сили на мінімальному рівні, необхідному для національної безпеки. Китай дотримується політики незастосування ядерної зброї першим у будь-який час і за будь-яких обставин і однозначно зобов’язується беззастережно не використовувати або не погрожувати застосуванням ядерної зброї проти неядерних держав або зон, вільних від ядерної зброї. Жодній країні не буде загрожувати ядерна зброя Китаю, доки вона не використає ядерну зброю проти Китаю», — повідомляють у посольстві КНР.

Для захоплення Тайваню — війни, до якої готується КНР — ядерна зброя непотрібна, адже Пекін хоче захопити острів, а не перетворити його на радіоактивні руїни. Не варіант також забруднити й добрий шмат Китайського моря, вдаривши за допомогою такого озброєння по американським авіаносним групам, як передбачала радянська військова доктрина. Ядерна зброя — це якраз те, у чому сильніші Сполучені Штати, тож її використання в Україні путіним, уперше від закінчення Другої світової війни, означає, що буде створено прецендент. Вашингтону буде легше застосувати це озброєння проти китайських цілей, якщо до цього дійде.

Раніше ми розповідали про те, що Лукашенко назвав умови, коли вони з путіним завдадуть по Україні ядерного удару. А ще ми розповідали, що колишній російський президент Дмитро Медвєдєв заявив, що росіяни можуть застосувати ядерну зброю для удару по Польщі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.