«Рускіє ідут дамой!»: як росія прямує до цифрового концтабору

Читать на русском

Рашистська росія стрімко скочується до рівня тоталітарної держави, але разом із тим набуває рис цифрового концтабору

Читать на русском
Цифровий концтабір
Історія повторюється

Рашистська росія стрімко скочується до рівня тоталітарної держави, але разом із тим набуває рис цифрового концтабору

Чим більше затягується війна, чим менше шансів на успіх, тим більше російська влада посилює контроль над населенням. Останні ініціативи окупантів показують, що незабаром громадяни цього утворення будуть повністю залежними від «доброї волі» бункера. Авторитаризм взагалі характерний державний устрій для росії, але в ХХІ столітті він набуває рис цифрової диктатури — коли правляча верхівка контролює мало не кожен крок населення за допомогою нових технологій. Тут путінський режим із заздрістю дивиться на успіхи й переймає досвід китайців.

Попереду всієї планети

Відомий рашист і депутат Держдуми Анатолій Вассерман пропонує обмежити можливість зберігання готівкових рублів. Він розробляє законопроєкт, згідно з яким кожен росіянин, який має на збереженні більше мільйона рублів готівкою, повинен повідомити податкову. Якщо це не зробити, такому громадянину «пришиють» незаконний обіг грошей.

Анатолій Васерман
Анатолій Вассерман хоче контролювати всі кошти росіян. Фото з відкритих джерел

«Великі суми готівки, що перебувають на зберіганні в громадян, як правило, є наслідком діяльності в тіньовому або навіть «чорному» секторі економіки, а тому вимагають особливої уваги та контролю», — пояснюють автори законопроєкту.

Звісно, пояснюють усе також тим, що довкола вороги, іноагенти і просто шпигуни. Вони отримують фінансування з-закордону, тож їм, мовляв, буде важче робити свої чорні справи й підкуповувати росіян, адже вся економічна діяльність буде, як на долоні.

Загалом пояснення так собі: справжні шпигуни, які, звісно, є, знайдуть можливість і отримати фінансування, і підкупити, кого треба. Зрештою, зовсім не обов’язково насправді розказувати про свої заощадження. Але от що дійсно буде наслідком таких законопроєктів, так це те, що росіяни почнуть більше коштів зберігати на безготівкових рахунках. А безготівкові заощадження не завжди доступні: рахунки можна заарештувати, можна запровадити обмеження кількість операцій тощо. Тобто, це ще один крок до тотального контролю над населенням.

Поки що, ймовірно, у кремлі вивчають реакцію населення. Мінфін рф повідомляє, що питання не вивчають і не розглядають, мовляв, громадяни самі можуть вирішувати, як зберігати заощадження. Але ми знаємо, що росія стрімко рухається в напрямку створення цифрового концтабору. Через систему «Госуслуги», яка дещо нагадує нашу «Дію», уже планують встановити контроль над населенням.

російські мобіки
Війна йде так добре, що росії потрібна нова партія "мобіків". Фото з відкритих джерел

Оскільки війна «йде за планом», російській армії потрібне нове гарматне м’ясо. Дурних помирати за путіна практично не залишилося, тому ті, хто не втік, будуть призивати примусово. Їм через «Госуслуги» приходитиме електронна повістка до військкомату, якщо військовозобов’язаний не з’явиться у встановлений час, до нього застосовуватимуться заходи примусу. Це буде обмеження в правах: не можна буде водити авто, займатися підприємницькою діяльністю, заморозять рахунки, не буде можливості взяти кредит, продати чи купити нерухомість тощо. І варіантів як цього уникнути практично нема.

«Так що по суті створюється система цифрового концтабору, тому що тепер, хочеш ти того чи ні, усім, хто досяг повноліття, потрібно мати аккаунт на «Держпослугах», видалити який можна тільки за явки особисто. Це буде в обов’язковому порядку, і вміє людина користуватися смартфоном чи ні, уже нікого не хвилює», — зазначив російський опозиціонер Михайло Фейгін інтерв’ю Главреду.

Що вже запроваджено в росії

Росія — країна парадоксів. З одного боку путінський режим хоче повернути назад час і відновити чи то імперію, чи то СРСР, а з іншого — з усієї сили намагається модернізувати свою авторитарну машину, не шкодуючи ні коштів, ні зусиль, побудувати новенький блискучий цифровий концтабір. У цьому кремль, чого гріха таїти, має власні напрацювання.

Російське ФСБ уже може відстежувати Інтернет-трафік, збирати та аналізувати дані про користувачів, їхню поведінку в мережі та взаємодію з іншими користувачами й на це, навіть, не потрібно мати дозвіл суду. Відповідні права спецслужба отримала ще у 2016 році за «законом Ярової», який різко розкритикували у Human Right Watch. Так можна дізнатися, чим займаються громадяни в інтернеті, які ідеї підтримують, з ким іще мають зв’язки. Це може бути використано для ідентифікації опозиційних груп, їхніх лідерів і придушення їхньої діяльності. Можна відстежувати рух коштів, щоб визначити, хто фінансує якусь «неблагонадійну» організацію, як «Меморіал».

Свобода в інтернеті
В росіян забрали і свободу в інтернеті. Фото: Atlantic Council

Кремль також активно використовує фільтри та блокувальні системи, щоб заблокувати доступ до певних сайтів, контенту, платформ соціальних мереж та месенджерів, які вважаються небезпечними для влади. Роскомнагляд прийняв рішення про повне блокування Facebook, Instagram та Twitter. Давно говорять про блокування YouTube, але ідея не дуже популярна, та й мережу активно використовують російські пропагандисти.

В окупованому Криму окупанти поставили величезну кількість камер спостереження, очевидно, дуже люблять спостерігати за кримчанами. Загалом, камери стеження є поширеною практикою в містах по всьому світі, але в російській тоталітарній реальності, разом із системами розпізнавання облич вони дозволяють відстежувати пересування людей та збирати дані про їхню поведінку.

Російське видання «Важные истории» з посиланням на внутрішні документи Роскомнагляду, повідомляє, що росія планує використовувати для нагляду над громадянами й системи штучного інтелекту. ШІ в системі під назвою «Вепр» має автоматично відстежувати медіаматеріали й шукати в них «заборонену інформацію». Працюють також над системою «МИР», яка має знаходити і блокувати «заборонену інформацію» в текстах, на картинках і відео. А система «Окулус» розпізнаватиме і визначатиме учасників протестів із фото та відео, а також відстежуватиме «фотожаби, демотиватори, шаржі, карикатури, з путіним і порівняння його з Гітлером.

"вепр" для росіян
"Вепр" шукатиме росіян, які порівнюватимуть путіна з гітлером. Фото: Важные истории

Напевно, наближається той момент, коли ШІ зможуть передбачати, за який час, той, хто подивився фільм про палац у Геленджику, буде готовий вийти на акції протесту. Але росії ще є куди рухатися на шляху до цифрового табору, є із кого брати приклад.

Цифровий концтабір «по-дорослому»

Цифровий концтабір — це термін, який використовують для опису ситуації, коли авторитарні режими використовують сучасні технології для контролю за населенням. Китай пішов далі всіх у цьому напрямку. Піднебесна впровадила власний інтернет і назвала його «цивілізований інтернет». Завдяки йому будь-яка цифрова діяльність громадян під абсолютним контролем. Це дає змогу легко розділити населення на лояльних і нелояльних. І це все не якісь фантастичні припущення, а практика повсякденного життя мільярдів людей у Китаї. Ймовірно, про такий обмін досвідом і технологіями в першу чергу говорили на зустрічі в кремлі Сі Цзіньпінь та путін.

У 2021 році в Китаї вступив у дію перший в історії країни Цивільний кодекс. Згідно з кодексом, у Піднебесній запроваджено «систему соціального кредиту». Її створили на основі технології моніторингу та опрацювання даних про кожну людину. Кожному громадянину присвоюють певні бали. Якщо їх достатньо, людина має певні переваги, якщо їх замало — її переслідують.

Бали можна заробити, беручи участь у благодійній діяльності, волонтерстві, донорстві та інших суспільно-корисних заняттях, потрібно мати гарну кредитну історію, але дуже важливою є також підтримка влади в соцмережах. Такі люди можуть легше влаштуватися на роботу і просуватися по службі, віддати свою дитину до школи чи дитсадка, мають знижки в оренді транспорту, їм легше стати на чергу за соціальним житлом, навіть, стоячи в черзі в лікарні, вони мають переваги.

благонадійні китайці
"Благонадійні" китайці отримують заохочення на день міста Гуан'юань. Фото: SC China

Бали можуть вирахувати за порушення правил дорожнього руху, участь у протесті, розміщення антиурядових постів у соцмережах, поширення «фейків», зокрема і в інтернеті, «нещирі» вибачення за скоєні злочини й так далі. Тих, хто має низькі бали очікують проблеми: їм не видадуть ліценції і дозволи на різні види діяльності, можуть позбавити певних соціальних послух, вони не зможуть купити квиток на громадський транспорт і не отримають кредит у банку, їм обмежать доступ до державних послуг, вони ніколи не стануть чиновником і, більш того, про те, які вони ненадійні у подробицях розкажуть на роботі, друзям та рідним. А з такими «ненадійними» небезпечно мати контакт.

Але це, так би мовити, «софтовий» варіант цифрового концтабору. Китай побудував тюрми, у яких використовують системи збору та аналізу інформації, аби керувати «перевихованням» ненадійних громадян. Зокрема їх активно застосовують проти уйгурів — національної меншини, яку Пекін хоче асимілювати. У скандал навколо таких таборів потрапила компанія Huawei.

У ЗМІ потрапили презентації, у яких описані продукти Huawei, призначені для в’язниць. Компанія пропонувала платформу для управління «розумною в’язницею», систему відеоспостереження, управління доступами, і, що особливо цікаво, софт для планування занять утримуваних у таборі. Компанія пропонувала уроки патріотичного «перевиховання» уйгурів та аналіз «успішності перевиховання». Huawei навіть пишалася тим, що завдяки системі цифрового стеження спецслужби затримали людину, яка втекла з табору. Пропонували також рішення для моніторингу за роботою працівників. За це Huawei потрапила під міжнародні санкції.

репресовані уйгури
Приблизно мільйон уйгурів перебувають у концтаборах. Фото: Asia Society

Штучний інтелект теж повним ходом використовується в таких в’язницях. Агенція BBC повідомляє, що китайські поліцейські використовують детектори брехні на основі нейромереж, аби допитувати ув’язнених. 

Загалом, розвиток технологій дає тоталітарним режимам казкові можливості. Можна дресирувати своє населення, як домашніх тваринок. Але, світ влаштований таким чином, що на кожну дію є якась протидія, люди вчаться обманювати систему, навіть таку жорстку, як китайська чи радянська. Якби це було б інакше, у 1991 році 90% українців не проголосували б за незалежність, а китайська молодь не вийшла б на акції протесту проти “нульової терпимості” до COVID-19.

Ми розповідали про те, що Інститут вивчення війни пояснив чи вдалося путіну розширити співпрацю з Китаєм під час візиту китайського міністра оборони. Інформатор також розповідав, що є ознаки того, що Китай готується напасти на Тайвань швидше, ніж усі очікують.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.