Генератори не можна ставити у квартирах, підключати до внутрішніх електромереж та перевантажувати
Тривалі відключення електроенергії змусили українців подбати про резервні джерела живлення для своїх квартир, будинків та офісів. Для цього вони використовують переважно генератори. Але ці рятівники часто стають для українців також і джерелом серйозних проблем. За інформацією ДСНС, в Україні з початку року сталося понад 75 тисяч пожеж. І значна частина з них – саме побутові, що сталися протягом останніх двох місяців, протягом яких різко зросло використання генераторів. Інформатор зібрав поради щодо безпечного поводження з цими приладами.
20 грудня близько 5:30 ранку в одній з квартир на другому поверсі будинку в ЖК «Комфорт Таун» стався вибух газового балона. Після цього спалахнула пожежа. Є постраждалі, серед них 4-місячне немовля.
Ввечері того ж дня в житловому комплексі знов пролунав вибух. Цього разу вибухнув та загорівся генератор. За повідомленням dtp.kiev.uа, дивом обійшлося без значних руйнувань та постраждалих.
За два дні до того у Броварах, що під Києвом, стався вибух в одному з магазинів. Очевидці написали в мережі, що інцидент стався в магазині у ЖК «Лісовий квартал». І знову причиною став генератор, хоча деталі ще з’ясовують.
У Тернополі вогонь охопив балкон багатоповерхівки. Сталося це наприкінці листопаду. За словами очевидців пожежа виникла через генератор, який там працював. Добре, що власник встиг погасити пожежу та обійшлося без жертв.
Державна служба надзвичайних ситуацій та Міністерство охорони здоров’я вже надавали інструкції, як безпечно користуватися генератором. Ми узагальнили їх, додали рекомендації фахівців і нагадуємо ще раз.
Живити електропроводку будинку, підключивши генератор до розетки, небезпечно, попереджають у Державній інспекції енергетичного нагляду України. Ця практика, що відома як «зворотне живлення», створює ризик ураження електричним струмом для працівників комунальних служб, ваших сусідів і домочадців.
Тож, підключайте електроприлади безпосередньо до генератора або використовуйте зовнішній подовжувач, потужність якого не менше суми навантажень підключених приладів.
В інспекції пояснюють, що у разі під’єднання генератора до внутрішніх електричних мереж необхідно забезпечити від’єднання від зовнішніх. Якщо під час користування генератором увімкнуть світло, може статися коротке замикання, вихід з ладу обладнання та пожежа.
«Тобто підключити електростанцію до найближчої розетки в будинку можна лише попередньо відключивши автомати на ввідному щитку»,– кажуть у відомстві.
В умовах частого відключення світла варто підключати генератор до внутрішньої мережі з допомогою перекидного рубильника або системи автоматичного включення резерву (АВР).
До перекидного рубильника потрібно під’єднати живлення від електромережі, а знизу – кабель від електростанції (генератора). «Звертаємо увагу на те, що рубильник або АВР повинен знаходитися після лічильника та ввідного автоматичного вимикача», – говорять в інспекції.
Втім, кращий варіант при підключенні генератора – звернутися за допомогою до спеціалістів. Генератор не є аналогом павербанку. Це складна техніка, яка потребує фахового обслуговування. Варто проконсультуватися з фахівцем і під час вибору генератора,щоб не помилитися з його потужністю. Послуги встановлення та ремонту генераторів зараз в середньому коштують близько 700 грн.
Неправильне місце встановлення. Генератор має бути розташований на відкритому просторі. Йому потрібен постійний доступ до повітря та охолодження. Наприклад, генератор, що стоятиме в гаражі, в кращому випадку заглохне.
Подбайте про те, щоб поруч з генератором не знаходились легкозаймисті речовини та матеріали. Інакше в разі перегріву карбюратора виникне пожежа. Обов'язково придбайте вогнегасник і тримайте його поряд, на видному і легкодоступному місці.
«Генератори ми у квартирах не використовуємо. По-перше, це токсичні продукти горіння. По-друге, для роботи генераторів використовуються легкозаймисті речовини. Це означає підвищену пожежну небезпеку та ймовірність виникнення пожежі», – пояснив в ефірі телемарафону пресофіцер Державної служби з надзвичайних ситуацій Олександр Хорунжий.
Він закликав громадян не нехтувати закликами рятувальників: «Генератор використовуємо лише на відкритому повітрі. Не в підвалах, не в цокольних приміщеннях, не на балконах. Встановлюємо на відстані шести метрів від дверей та віконних отворів. Якщо несуча стіна – то не менше одного метра», – пояснив Хорунжий.
Ігнорування захисту від зовнішніх факторів. Генератор встановлюють просто неба, але його електронна система чутлива до вологи. Потурбуйтеся про навіс, що надійно захищатиме техніку від снігу та дощу.
Фахівці радять не використовувати для такого захисту металеві чи пластикові коробки, які закривають генератор з усіх боків. Це призведе до перегріву. Під час дощу краще відмовитися від користування технікою.
Додавання палива. Часто користувачі забувають вчасно додавати паливо, через що генератори горять. Категорично забороняється відкривати кришку баку, коли генератор працює. Доливати паливо можна тільки у вимкнений прилад, який уже охолов. Небезпеку несе також використання неякісного, простроченого палива або його змішування.
Не зберігайте ємність із паливом біля генератора та вихлопу. Карбюратор розташований достатньо близько до вихлопу. Якщо відбудеться перегрів, паливо займеться.
Перевантаження. Часом із трикіловатного генератора намагаються «вижати» більше. Вибирати генератор треба відповідно до потужності техніки, яку ви плануєте підключати. Ця інформація є у технічному паспорті приладів. Якщо документи не збереглися, проконсультуйтеся з фахівцями.
Визначте сумарну потужність приладів, що будуть під'єднані до генератора, та додайте до цього числа ще 30%. Це буде мінімальна потужність генератора, який вам потрібен. Якщо на генераторі вказано, що його потужність складає 4 кВт, то сумарна потужність підключеної до нього техніки має бути на 30% меншою. Перевантаження генератора може призвести до його поломки, замикання чи вибуху.
Не підключайте до генератора відразу всю техніку. Найкраще пріоретизувати підключення за критичною потребою використання. Для запуску приладів треба більше потужності генератора, ніж для підтримки їх роботи. Підключивши всі прилади одночасно, ризикуєте спалити їх. Особливо чутливими є холодильники, котли та насоси.
Щоб генератор довго працював, потрібно правильно його використовувати та робити щорічну профілактику. Вона передбачає комплекс заходів, серед яких заміна фільтрів, масла та паливних прокладок, затягування болтів, перевірка системи захисту та контактів.
Генератор потребує техогляду щонайменше раз на рік. Але цей термін є умовним і залежить від частоти та особливостей експлуатації техніки.
Якщо генератор часто працює в умовах підвищеної вологи, віддати його на профілактику треба раніше. Якщо помічаєте підтікання палива, дим, іскри, стукіт від генератора, негайно припиніть його експлуатацію на віднесіть на технічне обслуговування.
Важливо пам’ятати: профілактику проводять відповідні фахівці та сервіси, не робіть цього самостійно.
Раніше Інформатор писав про те, як завезти в Україну генератор без мита та ПДВ.
Також ми пояснювали, як правильно вибрати генератор для дому.