Вибір нового Папи завжди був важким процесом, але деякі конклави, здається, страждали більше за інші
Сучасні конклави оповиті таємницею: кардинали дають клятву таємниці, як і кухарі, водії та медики Ватикану. Перед початком конклаву наступного тижня Сікстинську капелу перевірять на наявність електронних жучків, встановлять пристрої для глушіння, а на вікна нанесуть спеціальні покриття, щоб лазерні сканери не могли підслуховувати хід подій у Ватикані в ці дні. Проте так було не завжди. Щоденники та інші твори кардиналів та їхніх супроводжуючих давали відверті розповіді про те, що відбувалося на зустрічах, скликаних для обрання Папи, пише The Guardian. Розглянемо деякі з найбільш визначних конклавів минулого.
Цього року голуб сів на голову священика на ім'я Фабіан, якого кардинали прийняли за Святого Духа, що зійшов на нього. Фабіана одноголосно обрали папою.
Кардиналів замкнули в римському палаці в задушливій спеці та антисанітарних умовах. Один помер, кілька захворіли, й вони не змогли домовитися про нового папу. Розчаровані повільними обговореннями, римляни погрожували викопати тіло нещодавно померлого Григорія IX. Зрештою кардинали обрали літнього та немічного чоловіка, який взяв ім'я Целестин IV. Він помер через 17 днів, ще до того, як його звели на престол.
Найдовші папські вибори в історії тривали два роки і дев'ять місяців - головним чином через чвари між кардиналами. Троє з 20 кардиналів-виборців померли до прийняття рішення.
Кардинали зустрілися в місті Вітербо, яке стало папською базою, оскільки Рим скотився тоді у злочинність. Через два роки після початку обговорень роздратовані місцеві жителі вжили рішучих заходів, щоб спробувати домогтися результату. Вони замкнули кардиналів у Палаццо деї Папі, замурували двері й вікна, а пайки скоротили до хліба та води. А також зняли дах будівлі, наразивши кардиналів на небезпеку.
У цих суворих умовах кардинали нарешті погодилися щодо Теобальдо Вісконті, який став Григорієм X. Одним з його перших кроків було створення конклаву зі щоденним голосуванням як способу обрання майбутніх пап.
Папство лише нещодавно повернулося до Риму після 70 років перебування в Авіньйоні, на території сучасної Франції. Француз Григорій XI невдовзі помер. Коли кардинали зібралися, щоб визначити його наступника, натовп, побоюючись, що повернення до Риму буде недовгим, оточив конклав, вимагаючи обрати римського папу. А "якщо ні, ми всіх вас уб'ємо" - se non che tutti vi occideremo!
Кардинали швидко обрали Бартоломео Пріньяно з Неаполя, який став Урбаном VI. Але вже протягом кількох місяців деякі кардинали оголосили його обрання недійсним і провели конкуруючий конклав. Їхній вибір, Климент VII, відновив папський двір в Авіньйоні. Розкол тривав чотири десятиліття, причому кожна лінія пап стверджувала, що є справжнім наступником, і відлучала іншу від церкви.
Колегія кардиналів вперше зібралася в новозбудованій Сікстинській капелі. Один з них, Родріго Борджіа, впливова та заможна людина, яка мала кількох дітей і низку коханок, запропонував своїм колегам вигідні синекури в обмін на їхні голоси. Він належним чином став Олександром VI.
Смерть Пія III призвела до найкоротшого конклаву в історії. За кілька годин Джуліано делла Ровере, людина без особливої чарівності та запального характеру, став Юлієм II, також відомим як папа-воїн - за особисте керівництво військовими кампаніями від імені папської держави. Він також розпочав відбудову базиліки Святого Петра та заснував Швейцарську гвардію.
Конклав, на якому обрано Павла V, завершився бійкою між кардиналами, після якої їм довелося збирати мереживо зі своїх ряс.
Група молодих кардиналів, яким набридла тижнева безвихідь, вирішила пожартувати посеред ночі над старшими колегами. Один, одягнений як Святий Дух, здивував старших членів колегії. Кажуть, що один старий кардинал помер від пневмонії після того, як упав і лежав на холодній підлозі в шоці після нічного візиту.
Цей конклав обрав людину, яка стала найдовше правлячим Папою після Святого Петра, першого Папи. Пій IX був понтифіком 31 рік.
Цього року відбулося два конклави: у серпні та знову в жовтні після 33-денного перебування на посаді Івана Павла I. Другий конклав обрав першого неіталійського Папу за 455 років, коли обрали польського кардинала Кароля Войтилу. Харизматичний Іван Павло II, якого пізніше канонізував Папа Франциск, став одним із найпопулярніших понтифіків усіх часів і провів 27 років на посаді глави Римо-католицької церкви.