У МЗС Росії заявили, що не дозволять Україні повернутись до кордонів 1991 року

У новій заяві МЗС РФ Кремль різко відкинув ідею відновлення територіальної цілісності України у межах, визнаних світом у 1991 році, назвавши такі вимоги людожерськими. Це – сигнал про небажання Росії йти на будь-які територіальні поступки навіть у разі можливих переговорів

Голова МЗС Сергій Лавров
Заяви Лаврова можуть бути свідченням того, що РФ відчуває тиск. Фото: Getty Images

1 травня Міністерство закордонних справ Росії оприлюднило заяву, у якій чітко зазначено, що Кремль не визнає можливості відновлення Україною своїх міжнародно визнаних меж, встановлених ще у 1991 році. У цьому документі знову озвучені безпідставні звинувачення на адресу України та західних держав. Вони, за словами російських дипломатів, нібито прагнуть "викорінити все російське" під виглядом боротьби за український суверенітет.

Про це йдеться в офіційній заяві МЗС РФ. Загалом, у заяві вчергове пролунали звинувачення на адресу України та західних країн у нібито "людожерських намірах" щодо "знищення всього російського".

"Цілком очевидно, що за марними і безпідставними домаганнями київського режиму і сил, які підтримують його на Заході, на так зване відновлення України в кордонах 1991 року стоїть людожерський інстинкт винищення всього російського. Зрозуміло, Росія ніколи не допустить реалізації такого сценарію", - йдеться у повідомленні окупантів. 

Ця заява пролунала на тлі численних дискусій у світі щодо можливих мирних переговорів між Києвом та Москвою. Зокрема, тільки нещодавно під час переговорів у Кремлі зі спецпосланцем Трампа Стівом Віткоффом Володимир Путін заявив про готовність Росії відновити діалог із Україною без жодних попередніх вимог. Про це повідомив речник Кремля Дмитро Пєсков, наголошуючи на відкритості російської сторони до переговорного процесу.

Позиція України

Ще у квітні президент України Володимир Зеленський чітко заявив, що анексія Криму залишається для України незаконною та ніколи не буде визнана. Він перепостив заяву ексдержсекретаря Майка Помпео про "відмову визнання вимог Кремля" щодо півострова. І цю декларацію підписали у 2018 році - за попередньої каденції Трампа.

У відповідь на президент США Дональд Трамп розкритикував Зеленського, мовляв, "Крим втрачений давно", а подібні заяви "не сприяють мирному врегулюванню". В інтерв’ю The Time Трамп вкотре натякнув, що намагання України вступити в НАТО були каталізатором війни, та дав зрозуміти, що Крим, на його думку, вже не повернеться до складу України.

25 квітня Зеленський визнав: поки що Україна не має достатнього військового потенціалу для деокупації Криму. Але він закликав міжнародних партнерів тиснути на Росію політично та економічно - щоб розпочати реальне обговорення майбутнього окупованих територій. Станом на 2025 рік ідея відновлення меж України зразка 1991 року вже звучить рідше навіть у дипломатичних заявах. Ще рік тому Зеленський припускав, що майбутні переговори можуть стартувати навіть без попередньої вимоги негайного виходу російських військ. Проте він наполягав: це був би найсправедливіший підхід.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube