Релігійні організації можуть отримати статус критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період
В Україні процес бронювання священнослужителів на період мобілізації перебуває на етапі підготовки та реалізації. Остаточний механізм ще не запрацював. Про це пише Судово-юридична газета.
Так, 26 грудня 2024 року Кабінет міністрів України вніс зміни до постанови №76 від 27 січня 2023 року. Згідно з нововведеннями, релігійні організації можуть отримати статус критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Це, своєю чергою, відкриває можливість для священнослужителів таких організацій отримати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Як зазначили у Державній службі України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС), сам факт наявності релігійної організації ще не означає, що її священнослужителі вже можуть бути заброньовані. Релігійна організація буде віднесена до критично важливої виключно після того, як ДЕСС перевірить її на відповідність спеціальним критеріям, які затверджені її наказом, та включить її до відповідного переліку. Такий перелік ще формується, оскільки ДЕСС наразі перевіряє всі релігійні організації, запис про державну реєстрацію яких був внесений до ЄДР не пізніше 26 грудня 2024 року.
Безпосереднє бронювання священнослужителів стане можливим лише після того, як ДЕСС своїм нормативно-правовим актом затвердить перелік критично важливих релігійних організацій, а також порядок бронювання священнослужителів, в якому буде вказано перелік документів, необхідних для оформлення священнослужителям відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Перелік релігійних організацій та Порядок бронювання священнослужителів після їх затвердження буде опубліковано на офіційному вебсайті ДЕСС.
Запит Міністерства оборони до Міністерства охорони здоровʼя стосується не всіх медиків, а лише обмеженої кількості фахівців, які пройшли підготовку за військово-обліковими спеціальностями та наразі є критично необхідними для доукомплектування підрозділів Медичних сил Збройних сил України — зокрема Сухопутних військ. Ідеться про посади:
Причина такого запиту — системна нестача медичних кадрів у медичних підрозділах. Після набрання чинності постановою Кабінету міністрів України від 14 січня 2025 року №36, яка передбачає 100% бронювання медиків, виникла загроза забезпеченню медичною підтримкою військовослужбовців через нестачу кваліфікованого медичного персоналу. Рішення про розбронювання стосуватиметься лише дефіцитних спеціальностей і лише тих фахівців, яких МОЗ визначить спільно з обласними департаментами охорони здоров’я. Ці працівники, згідно з чинним законодавством, зможуть підписати строковий контракт і обійняти посади у військових частинах, які сьогодні потребують підсилення. Законом України "Про військовий обов’язок і військову службу" визначено однорічний строк військової служби під час дії воєнного стану для громадян України, які здобули медичну освіту та які приймаються на військову службу за контрактом на посади за медичними напрямами діяльності. Відповідно до зазначеного Закону, такий контракт підпадає під винятки щодо продовження дії контракту понад встановлені строки. Тобто, військовослужбовці які проходять військову службу за таким контрактом, звільняються з військової служби у зв’язку з закінченням строку служби (якщо не висловили бажання продовжувати військову службу) у разі закінчення строку контракту. Міністерство оборони України наголошує: йдеться не про масове зняття броні, а лише про адресну, зважену кадрову підтримку медичних підрозділів, які щодня рятують життя наших військовослужбовців.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.