Українець навчився переробляти листя у папір та став фіналістом премії в ЄС

23-річний винахідник Валентин Фречка став фіналістом конкурсу Премії для молодих винахідників 2024, розробивши технологію вироблення целюлози з опалого листя

Еко-папір
Винахідник Валентин Фречка переробляє листя у папір. Колаж: Інформато

Українець Валентин Фречка розробив технологію, завдяки якій для створення паперу можна переробляти опале листя замість того, щоб вирубати дерева. Завдяки своєму винаходу він вийшов у фінал європейської Премії для молодих винахідників. Там він побореться з командами із Голландії та Тунісу.

Фінал конкурсу відбудеться 9 липня. Про це повідомляє Інформатор з посиланням на пресслужбу заходу. 

Відомо, що 23-річний Валентин Фречка розробив технологію, завдяки якій можна виробляти одну тонну целюлози з 2,3 тонни опалого листя. В іншому випадку для цього потрібно було б вирубати 17 дерев. 

Він став фіналістом Премії для молодих винахідників European Inventor Award 2024 у напрямі реалізації однієї з Цілей сталого розвитку ООН. Українця обрали з-поміж понад 550 кандидатів для участі у конкурсі.

Українець навчився переробляти листя у папір та став фіналістом премії в ЄС 1

Фречка у 2021 році заснував компанію Releaf Paper, щоб процес комерціалізувати. Тепер вони отримують листя від міських рад та використовує потенційні відходи для виробництва біологічно розкладної та придатної для вторинної переробки паперової продукції. Завдяки технології контролюється органічні відходи у містах, зберігаються дерева та уникаються викиди парникових газів, які утворюються при розкладанні опалого листя.

Компанія використовує запатентовану інноваційну технологію для переробки опалого листя в екологічно безпечний папір без сульфатів, сульфітів або хлору. Листя ретельно очіщають та обробляють, зокрема, подрібнюють та розм'якшують високим тиском і парою. Цей процес дозволяє ефективно ізолювати волокна, отримуючи целюлозу, схожу на деревну целюлозу, яка потім поєднується з біонаповнювачами для створення паперових рулонів для різних продуктів – паперових пакетів, картону та гофрованих коробок.

За даними Всесвітнього фонду дикої природи (WWF), целюлозно-паперова промисловість є одним із найбільших промислових секторів у світі та має величезний вплив на ліси на планеті. Цей сектор споживає 13–15% загального обсягу деревини та використовує 33–40% усієї промислової деревини, що продається у всьому світі.

Що відомо про Валентина Фречку

Фречка народився і виріс у селі Сокирниця. У 16 років під час походу в Карпати у нього з'явилася ідея боротися з вирубкою лісів. Зокрема, переробляти для цього опале листя та робити його цінним ресурсом для виробництва паперу, щоб зменшувати також викиди вуглецю, які виникають у результаті розкладання. Тоді він став членом Малої академії наук України та почав свій шлях до власного винаходу.

Українець навчився переробляти листя у папір та став фіналістом премії в ЄС 2

“Releaf — це чудовий приклад того, що відбувається, коли досвід, натхнення, знання поєднуються в потрібний момент у потрібному місці. Використання листя для виробництва паперу - це можливість, якої раніше не існувало, і це був наш шанс зробити щось значуще, усвідомлюючи, що ця технологія може допомогти майбутнім поколінням, водночас зберігаючи життєздатність української технологічної екосистеми», – розповів винахідник.

Компанія отримала підтримку WWF і Canopy Planet у 2021 році. Наразі Фречка живе у Франції, де разом зі своїм партнером знайшов нову стратегію розширення можливостей в Європі. Виробництво паперу з листя здійснюється шляхом аутсорсингу з України, а Releaf продає свою продукцію в багатьох європейських країнах та має багатьох відомих клієнтів серед міжнародних брендів і виробників споживчих товарів. 

Переможців European Inventor Award та Премії для молодих винахідників 2024 року буде оголошено під час церемонії. Її можна переглянути у прямому ефірі з Мальти 9 липня 2024 року. Дізнатися більше про значення винаходу, технологію та біографію винахідника – тут.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube