Україна вже виготовляє власні 155-мм артилерійські снаряди - Камишин

Складний технологічний процес, але Україна впоралася

артилерійські снаряди, Олександр Камишин
Олександр Камишин заявив, що виробничий процес дуже складний, але Україна навчилася робити 155-мм снаряди

Важливою метою для України вже давно став початок виробництва власних 155-мм артилерійських снарядів. На цьому шляху українська військова промисловість досягла успіхів, і снаряди стандарту НАТО вже виробляє самостійно. Це підтвердив радник президента України зі стратегічних питань Олександр Камишин.

Виробництво нового для країни типу боєкомплекту Камишин прокоментував в інтерв'ю норвезькому виданню Nettavisen. Він наголосив, що це дуже розвинений процес, та снаряд, якого Україна ніколи раніше не виробляла.

"Не можу сказати багато, але ми запустили власне виробництво 155-мм артилерійських снарядів", – розповів Камишин.

За якою ліцензією виробництво снарядів уже розпочалося, Камишин не розкрив. Проте Норвегія 23 серпня передала Україні ліцензію на виробництво артилерійських снарядів калібру 155 міліметрів Nammo (нагадаємо, інтерв'ю помічник Володимира Зеленського дав саме норвезькому виданню).

Це вже друга снарядна ліцензія – до цього Україна отримала дозвіл на виробництво снарядів від KNDS/Nexter. За норвезьку снарядну ліцензію платити нічого не потрібно, щобільше, Норвегія погодилася профінансувати розгортання виробництва в Україні.

У грудні 2023 року Камишин, на той момент - чинний міністр з питань стратегічної промисловості України, заявив Інформатору, що Україна у 2024 році планує розпочати серійне виробництво артилерійських снарядів калібру 155 мм стандарту НАТО, а дослідні зразки цих боєприпасів уже проходять випробування.

Нагадаємо, видання The Washington Post прогнозувало у березні, що Україна розпочне виробництво власних 155-мм боєприпасів не раніше, ніж у другій половині 2024 року. Зазначалося, що виробничі потужності та деяка сировина є, але війна ускладнює діяльність військової промисловості. Деякі українські оборонні компанії перенесли частину свого виробництва за кордон, щоб уберегтися від ударів Росії. Також деякі підприємства розбивають виробничі процеси та переносять у різні місця. Деякі критичні процеси відбуваються під землею.

Також німецький оборонний концерн Rheinmetall отримав від українського уряду замовлення на будівництво заводу боєприпасів. Виробництво почнеться протягом двох років. Підприємство має виробляти артилерійські снаряди калібру 155 мм - не менше ніж 100 000 боєприпасів на рік.

Артилерія України калібру 155 мм

Українські війська мають на озброєнні різні артилерійські системи 155 мм калібру, зокрема причіпні, колісні та гусеничні. Більшість із них з’явилася в ЗСУ вже після російського повномасштабного вторгнення.

Проте, ідеї щодо переходу України на артилерійський калібр 155 мм з’явилися ще у 2017 році, передумовою до цього було створення 155 мм артилерійської системи "Богдана". У січні 2022 року "Богдана" успішно пройшла попередні вогневі випробування: здійснила 450 пострілів та досягнула дальності у 42 кілометри. А за місяць опісля - вступила в бій проти росіян. Цю установку використовували під час боїв за острів Зміїний. САУ працювала по позиціях ворога на відстані, щонайменше, у 36 км.

Калібр 155 мм є стандартом для польової артилерії дивізійної ланки у НАТО. Тож не дивно, що другою 155-мм артилерійською системою на озброєнні України та першою західною зброєю цього калібру стала американська причіпна гаубиця М777. Окрім того, 155 мм калібр потрібний для польських гусеничних артилерійських гаубиць "KRAB", самохідних гаубиць "Zuzana 2", італійських FH70, німецьких гаубиць "PzH 2000" та колісних гаубиць RCH 155, артилерійських систем "CAESAR" та артилерійських установок у версії M109A3GN від Франції та Норвегії відповідно.

Україні постійно не вистачає снарядів

Президент України Володимир Зеленський у своєму виступі на Чернігівщині в інтерв'ю телемарафону "Єдині новини" обурився щодо недостатнього забезпечення снарядами для контрнаступальних дій. Він заявив, що в Україні наразі немає достатньої кількості снарядів, необхідних для ведення таких операцій.

Ситуація могла б стати ще гіршою, якби не чеська снарядна ініціатива. У Чехії відмовились назвати держави, де вдалось закупити 800 тисяч снарядів для України. Відомо, що в Євросоюзі мають намір постачати Україні від 2 мільйонів снарядів щороку, починаючи з 2025 року.

Першу партію снарядів за першою ініціативою передали Україні у червні. Їх тип та обсяг партії не розкрили. Кошти на снаряди надали країни-союзниці. Протягом липня-серпня Чехія відправить до України ще 100 тисяч боєприпасів. Відомо, що до ініціативи приєдналися 18 країн. З них 15 вже виконали свої зобов'язання, зробивши внески.

Подписывайтесь на наш Telegram-канал, чтобы не пропустить важные новости. Подписаться на канал в Viber можно здесь.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube