Україна повернула контроль над «вишками Бойка», Кім приїхав до путіна, Банкова не поспішає прирівнювати корупцію до держзради, Ердоган заявляє, що може відвернутися від ЄС, а в мережі ширяться про чутки про смерть очільника Чечні Кадирова
Тиждень розпочався з повідомлень про встановлення контролю ЗСУ над нафтовидобувними платформами в Чорному морі. У середу Україна знищила великий десантний корабель та пошкодила підводний човен ЧФ рф, завдавши удару по Севастополю. А в четвер ЗСУ повернули під контроль Києва Андріївку. Банкова не поспішає прирівнювати корупцію до державної зради через позицію Заходу, натомість у зраді звинуватили нардепа Нестора Шуфрича. Водночас Ігорю Коломойському вручили вже третю підозру. У суботу президент Туреччини Реджеп Ердоган заявив, що може відвернутися від курсу на ЄС. А в неділю зявилися чутки про смерть гауляйтера Чечні й «піхотинця путіна» Рамзана Кадирова. Всі шанувальники продукції Apple чекали на появу нового iPhone 15.
«Інформатор» зібрав основні події та скандали, що відбувалися 11–17 вересня.
Тиждень розпочався з того, що в українському Головном управлінні розвідки оголосили про повернення під контроль України чорноморських нафто- та газовидобукних платворм поблизу Криму, відомих як «вишки Бойка». Йдеться про платформи «Петро Годованець», «Україна», «Таврида» й «Сиваш». Росія їх окупувала одразу після захоплення півострова в далекому 2015 році.
Під час повномасштабного вторгнення їх використовували для спостереження за територією України та як «перевалочну базу» для ворожих гвинтокрилів. Спецпризначенці захопили багато цінних трофеїв: запас некерованих авіаційних ракет, а також радіолокаційну систему «Нева», що може відстежувати рух суден — її бійці ГУР буквально спиляли болгаркою з однієї з вишок. Пізніше з’явилися нові фото та відео, як за допомогою гумових човнів «морські котики» провели зачистку об’єктів та, навіть, успішно вступили в бій із ворожою авіацією.
Бої за вишки тривали ще із серпня. За даними Британської розвідки, україна вже кілька разів захоплювала окремі з них, але згодом знову втрачала контроль. Через успіхи цієї операції окупанти втратили розвідувальне обладнання і можливість повноцінно контролювати акваторію Чорного моря, тому Україна стала ближче до повернення Криму та розблокування всіх портів, які досі контролює.
Тиск міжнародних партнерів змусив Київ відмовитися від ідеї прирівняти корупцію до держзради. Принаймні, наразі не зареєстровано жодного законопроєкту, який робив би це можливим. Джерела, наближені до влади, підтверджують ці висновки.
Майже 80 % українців вважають Зеленського відповідальним за корупцію в уряді та воєнних адміністраціях. Голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія назвав ці дослідження маніпулятивними, але в партії вирішили щось із цим робити. На тлі гучних корупційних скандалів, зокрема й у Міноборони, наприкінці серпня президент України Володимир Зеленський оголосив про рішення прийняти закон, яким би прирівняли корупцію у великих розмірах до державної зради. Ідея не сподобалася за кордоном, оскільки давала більше влади підконтрольній Банковій СБУ, у повноваження якої якраз і входить розслідування таких злочинів. На Заході вважають, що корупція має залишатися сферою діяльності Спеціальної антикорупційної прокуратури, Національного антикорупційного бюро та Вищого антикорупційного суду, які користується більшою самостійністю в прийнятті рішень.
Паралельно з цим у росії відбулася зустріч російського вождя володимира путіна та північнокорейського диктатора Кім Чен Ина. Домовлялися про розширення співробітництва, адже москва хоче отримати від Пхеньяна снаряди та озброєння, запасів якого гостро потребує. Вакації Кіма в росії тривали аж шість днів, докладніше про його пригоди ми писали ось тут.
А погляди техноманів усього світу цього тижня були прикуті до презентації нового смартфону від компанії Apple. Йдеться про iPhone 15. Базові моделі отримали "острівець" замість "чубчика" на вирізі для фронтальної камери, які раніше були тільки у Pro-версій. Всі смартфони отримали порт USB-С заміть Lightning. Про те, що це було зроблено на вимогу ЄС, у презентації вирішили не згадувати. Молодші моделі iPhone 15 успадкували процесор від 14-ї "прошки" — A16 Bionic. Смартфон має покращену автономність, яскравіший дисплей та 48-мегапіксельні камери. Частоту оновлення у 120 Гц Apple вирішила залишити тільки у Pro версіях смартфону, базові мають класичні шістдесят.
Смартфони нової лійнійки коштують у США від від 799 до 1199 доларів. Традиційно в Україні айфони будуть дорожчими. За попередніми даними, ціни на базовий iPhone 15 зі 128 гб становитимуть близько 40 тисяч грн, а вартість Pro моделей починатиметься з 65 тисяч грн.
Вночі 13 вересня Україна завдала удару по сухому доку судноремонтного заводу ім. Орджонікідзе в Севастополі. Дизель-електричний підводний човен «Ростов-на-Дону» та великий десантний корабель «Мінськ» отримали пошкодження, які роблять неможливим їхнє подальше використання. Міноборони рф відчайдушно бреше, що пошкодження невеликі, але супутникові фото показують, що це не так, і в це вже не вірять навіть затяті Z-пропагандисти. Показово, що вперше від часів Другої світової російський підводний човен потонув від удару супротивника.
Згодом виявилося, що Україна використовувала крилаті ракети Storm Shadow, британського виробництва, БПЛА та морські безекіпажні судна. Цікаво, що під час атаки на російські кораблі в роботі супутникового звʼязку Starlink стався масштабний збій. Ілона Маска, неодноразово підозрювали в таємних контактаї з путіним. У Вашингтоні, навіть, провели слухання із цього приводу, адже міжнародна політика — це не те, чим самостійно може займатися мультимільярдер.
У ніч атаки українські безекіпажні судна були знищені патрульним кораблем «Василь Биков», той, який разом із крейсером «Москва» ударив по українських прикордонниках на острові Зміїний. Але пізніше морські дрони, які перебували в південно-західній частині Чорного моря в режимі очікування, завдали удару по двох російських кораблях проєкту 22160 типу «Василь Биков». У мережі з’явилося відео атаки з камер браундерів, а також фото, на яких одне із цих суден тягнуть за собою буксири, але невідомо, чи це саме те.
Ще в середу, 13 вересня, заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила про звільнення Андріївки, що біля Бахмута. Ця радісна новина швидко розлетілася по ЗМІ і втішила мільйони українців. Однак згодом виявилося, що навіть офіційні джерела можуть іноді випереджати події: 3-тя окрема штурмова бригада, яка воює в Андріївці, повідомила, що важкі бої за населений пункт тривають. Чиновниця відредагувала свій пост, а потім пояснила, що стався «комунікаційний збій» між джерелами, що доповідають із місця подій.
Однак гарні новини не змусили себе довго чекати і вже вранці 14 вересня Генштаб, а потім і третя штурмова повідомили про звільнення Андріївки. Бійці розповіли, що ворог поніс великі втрати. Зокрема, була оточена і вщент розбита 72-а мотострілецька бригада рф. За дві доби були ліквідовані начальник бригадної розвідки ворога, три комбати та майже вся піхота разом з офіцерами та значною кількістю техніки. Бійці продемонстрували фото та відео з місця подій.
У четвер олігарху Ігорю Коломойському оголосили третю підозру. Цього разу провадження стосується відмивання 5,8 млрд грн через "Приватбанк". За версією слідства, у 2013-2014 роках із залученням співробітників банку Коломойський створив видимість того, що вніс цю суму від свого імені до каси фінустанови. Насправді ніяких коштів бізнесмен не вносив. Сам Коломойський заперечує обвинувачення.
Наразі Коломойський продовжує перебувати у СІЗО СБУ. Суд призначив бізнесмену запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із заставою у 509 млн грн. 6 вересня мав відбутися розгляд апеляції на цей захід, однак Коломойського не довезли до суду і засідання було перенесено на 25 вересня. Олігарху загрожує 12 років вʼязниці.
Вранці, 15 вересня, СБУ завітала до народного депутата, колишнього регіонала Нестора Шуфрича. Силовики провели обшуки в його будинку в Козині Київської області. За даними ЗМІ, у пʼятницю відбулося понад 50 обшуків по справі Шуфрича.
Нардепу інкримінують зраду. Він є фігурантом кримінального провадження щодо російської шпигунської мережі, яку створив співробітник ФСБ рф та колишній народний депутат, ексзаступник секретаря РНБО Володимир Сівкович. За даними слідства, Шуфрич тісно співпрацював із російським агентом та за його завданням поширював кремлівську пропаганду в російських та українських медіа.
У Шуфрича знайшла чимало цікавого: георгіївські стрічки, медалі та кітелі збройних сил рф. Також вельми цікавий документ зі схемою автономії для Донецької та Луганської областей у складі рф. Він передбачає перейменування цих областей у «краї», широку автономію, проведення виборів, формування окремого уряду та парламенту. Під документом, датованим липнем 2014 року, стоять підписи зрадника Віктора Медведчука та Шуфрича. Увагу мережі привернуло фото з невідомим предметом, що стоїть загорнутим у целофан. Це стало приводом для жартів.
У той же день відбувся суд, на якому Шуфричу обрали запобіжний захід. Присудили арешт на 60 діб без можливості внесення застави. Під час розгляду питання, поки що діючий нардеп заявив, що не є зрадником, навідміну від, «можливо», кума путін Віктора Медведчука. У Верховній Раді пообіцяли позбавити Шуфрича посади голови комітету зі свободи слова.
У суботу президент Туреччини Реджеп Ердоган заявив, що Туреччина може покінчити з наміром стати частиною ЄС і переорієнтуватися на взаємодію зі Сходом. Такою стала його реакція на критичну доповідь Європарламенту, у який наполягають на жорсткішій позиції Анкари щодо санкцій проти росії. За даними доповідача, до усунення цих розбіжностей подальшу інтеграцію неможливо проводити. Але основою для міжнародної політики Анкари традиційно є лавірування між інтересами росії та Заходу.
Туреччина вже 24 роки є офіційним кандидатом на вступ до Євросоюзу. Втім, Брюссель фактично заморозив перемовини через порушення прав людини та неповаги до верховенства права. Деякого поступу Ердогану вдалося досягнути на саміті НАТО у Вільнюсі. Тоді він шляхом шантажу, зокрема блокуванням вступу Швеції до Альянсу, домігся, аби президент США Джо Байден скористався своїм впливом і підштовхнув процес.
У неділю виклали відео з прогулки гауляйтера Чечні Рамзана Кадирова околицями Грозного. Воно мало б розвіяти чутки про те, що він помер, які з’явилася в чеченських соцмережах. Власне, критичний стан глави Чечні підтвердили в Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України ще в п’ятницю, 15 вересня.
Насправді, відео не те, що розвіяло підозри, а навпаки, поглибило їх. Кадиров, нібито, прогулюєтсья під дощем, слухає Коран і заявляє, що в нього чудове здоров’я. А під відео був підпис:
«Дуже раджу всім, хто в інтернеті не може відрізнити правду від брехні, прогулятися на свіжому повітрі, привести думки до ладу»
Водночас Кадиров на відео не сказав жодного слова із цього приводу. Більш того, він прогулюєтся в дощовику, але, як свідчать дані метеорологічних сайтів, у той час у Грозному була суха погода. 2 липня Кадиров записав подібне відеозвернення, аби спростувати чутки про захворювання. Проте тоді в нього був доволі хворий вигляд. За чутками, він давно має хворобу нирок.
Смерть Кадирова, якщо це трапилося, може дестабілізувати ситуацію в Чечні, адже контроль над непокірним регіоном багато в чому тримався саме на його особі. Важливо також, що смерть «піхотинця путіна», який один із небагатьох мав власні війська, відбудеться за місяць після «катастрофи» літака очільника ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина. Видання Bild у серпні писало, що після Пригожина кремль спробує убити Кадирова, при чому, наказ на ліквідацю міг дати не особисто путін, а одна з «башт». Спецслужби рф мають на озброєнні отрути, які можуть імітувати смерть від природніх причин.
Відеоогляд новин тижня дивіться тут:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.