Корупціонер, українофоб та забіяка: чим "прославився" нардеп Шуфрич, якого СБУ звинувачує в держзраді

Читать на русском

Нестор Шуфрич є одним з найбільш одіозних представників "біло-голубого" флангу української політики

Читать на русском
Нестор Шуфрич
Епатажний депутат багато разів потрапляв у гучні скандали

Нестор Шуфрич є одним з найбільш одіозних представників "біло-голубого" флангу української політики

У п'ятницю, 15 вересня, представники Служби безпеки України (СБУ) прийшли до відомого нардепа від забороненої колишньої ОПЗЖ Нестора Шуфрича. Йому оголосили підозру в державній зраді. В будинку політика пройшли обшуки. На тлі цих подій "Інформатор" зібрав головні скандали за участі політика.

Нестор Шуфрич: стисла біографія політика 

Шуфрич народився в 1966 році в Ужгороді (Закарпатська область). Там же вчився, має два дипломи - історика та економіста. Проходив службу в армії - правда, ще в радянській. З кінця вісімдесятих років пішов в бізнес: займався кооперацією, потім перейшов у повноцінну приватну комерцію. 

Вже під кінець дев'яностих вирішив займатися політичною діяльністю. До Верховної Ради вперше пройшов від соціалістів, далі був депутатом опозиційного блоку "Не Так!" (проєкт Віктора Медведчука, який опонував Ющенкові), деякий час був депутатом кримського парламенту. 

Під час прем'єрства Януковича обіймав посаду міністра з надзвичайних справ. Потім був нардепом від забороненої Партії Регіонів, за президентства Януковича обіймав посаду заступника секретаря РНБО, а вже після подій 2014 року знаходився в опозиції, балотуючись від "Опозиційного блоку", а надалі - від ОПЗЖ. Нагадаємо, що всі ці політичні сили нині заборонені указом президента Зеленського. 

Наразі депутат все ще є головою комітету ВР з питань свободи слова. Втім, інші парламентарі вже давно намагаються відкликати його з цієї посади.

Окрім політичної діяльності, Шуфрич продовжував займатися бізнесом. Мав досить великі статки: біля 140 мільйонів гривень та по декілька мільйонів доларів та євро відповідно. 

Скандали, пов'язані з Шуфричем

Підозрюваний в державні зраді нардеп відомий як один з найбільш одіозних діячів "біло-голубого" флангу української політики, який завжди орієнтувався на росію. Шуфрич багато разів потрапляв у скандали як корупційного, так і політичного характеру. Його навіть прозвали "українським Жиріновським". Нерідко допускав українофобські та радикальні висловлювання. За це, зокрема, політика неодноразово били.

Це, до речі, траплялося настільки часто, що в мережі з'явився мем "небитий Шуфрич": користувачі жартома рахували, скільки днів Шуфрич не отримував по обличчю. 

"Небитий Шуфрич"
"Небитий Шуфрич"

Взагалі битися Шуфрич дуже любить (як, втім, і його опоненти), і на зорі свого політичного шляху робив це досить часто. Однією із перших була бійка в грудні 2004 року в приміщенні ЦВК. У 2008 році Шуфрич вдарив нардепа Миколу Рудьковського. У 2009 році були бійки із Сергієм Льовочкіним та Юрієм Луценком. А у 2021 році Шуфрич побився з Миколою Тищенком прямо в сесійній залі парламенту. 

Публічно з'ясувати стосунки на рингу Нестор Шуфрич пропонував у 2008 році тодішньому керівнику Управління державної охорони Валерію Гелетею, але останній відмовився від поєдинку. Після бійки із Юрієм Луценком останній оприлюднив матеріали кримінальної справи, порушеної у 1998 році проти Нестора Шуфрича за фактом побиття ним своєї власної дружини. Але ту справу швидко закрили - скоріше за все, депутат "домовився" з ким треба.

Нардеп відомий регулярним підкупом своїх виборців - тобто політичною корупцією. Зокрема, на Черкащині через те, що для підкупу використовувалися купюри по 20 гривень, їх почали називати "несторками" на честь Шуфрича.

У 2013 році Шуфрич підписав Звернення депутатів від Партії Регіонів та КПУ до польського Сейму. Він прохав "визнати Волинську різанину геноцидом щодо польського населення і засудити злочинні діяння українських націоналістів". У досить великої частини суспільства це викликало значне обурення. 

Під час Майдану та після нього Шуфрич неодноразово мав конфлікти з радикальними політичними силами. Зокрема, він отримував по обличчю від активістів "Правого сектора" та самооборони Майдану. А в рамках "сміттєвої люстрації" Шуфрича кидали до сміттєбаку. 

Нардеп також відомий приховуванням своїх статків. В 2017 році, зокрема, його звинуватили в несплаті податків на суму близько 40 мільйонів гривень. А вже в 2022 році, після початку повномасштабного вторгнення рф, Шуфрич навіщось намагався сфотографувати український блокпост в Києві.

Шуфрич після спроби сфотографувати блокпост 
Шуфрич після спроби сфотографувати блокпост 

За це його затримали та вчергове побили. При цьому охоронці Шуфрича намагалися відстрілюватися від бійців територіальної оборони. 

Загалом, скандалів навколо Шуфрича було настільки багато, що перерахувати їх усіх, мабуть, неможливо чисто фізично. Окрім всього вищезгаданого, депутата в різні роки звинувачували також у: земельних махінаціях, незаконній забудові, корупції, незаконному збагаченню, недекларуванні доходів, порушенні правил ведення бізнесу, махінаціях у газовидобувальній галузі, незаконній приватизації, зловживанні службовим положенням та підробці документів, рейдерських захопленнях приватної власності, недоброчесному арендаторстві, невиплаті заробітних плат у власному футбольному клубі (нині розпався) тощо. 

Скандальні заяви Шуфрича

Шуфрич неодноразово називав себе "капітаном запасу", очевидно вважаючи, що він військова людина. Є підозри, що мається на увазі російська армія, однак скоріше за все депутат мав на увазі своє звання, яке він отримав ще після служби в радянських військах. Втім, представники СБУ мають геть іншу думку з цього приводу. 

Ще до початку російського вторгнення політик стверджував, що оскільки він "капітан запасу", то у випадку війни візьме до рук зброю та піде захищати країну. Втім, коли розпочалася російська агресія, про свої обіцянки Шуфрич швидко забув. А коли в студії в 2021 році його питали, на якій власне стороні він буде воювати, нардеп нічого не відповів.

Ще з 2014 року Шуфрич неодноразово висловлювався в проросійському ключі. Війну в Донбасі він називав "громадянською". Нерідко звинувачував у її початку українську владу того часу та заперечував участь росії.

"Це війна між українцями, це конфлікт між українцями. Ми весь час чуємо про присутність російських військових... Ми 4 роки воюємо: де полонені російські солдати? Де загиблі російські солдати? Регулярних російських військ на Донбасі немає", - казав Нестор Шуфрич. 

Називав себе "вірним штиком" експрезидента Януковича, якого усунули від влади під час подій Майдану. Казав, що Янукович "ніколи його не втратить" - хоча потім неодноразово критикував "проффесора".

"Я - той штик Партії Регіонів, який Янукович ніколи не втратить... І для наших опонентів я теж завжди буду багнетом. Тільки таким, на який їм краще не нариватися", - погрожував колись Шуфрич. 

Також депутат високо цінив діяльність Віктора Медведчука, який зараз знаходиться в росії та спонсорує проросійський проєкт "адекватної України". Зокрема, Шуфрич казав, що роль Медведчука "ще оцінять" в майбутньому. 

В 2019 році Шуфрич сказав, що в Донецьку при "ДНР" нібито живуть краще, аніж при Україні. А в перший же день повномасштабної російської агресії він заявив, що росіяни не будуть бити по цивільним та інфраструктурним об'єктам - хоча вже тоді було достатньо фото і відео зруйнованих окупантами житлових будинків та вбитих мирних мешканців. 

Нарешті, навіть виключно депутатську діяльність Шуфрича геть неможливо оцінити хоча б якось позитивно. Він відомий як систематичний прогульник засідань Верховної Ради.

До половини сесій ВР прогулював Шуфрич за даними руху "Чесно"
До половини сесій ВР прогулював Шуфрич за даними руху "Чесно"

Також Шуфрич дуже не любив виконувати свої обіцянки виборцям. Зазначається, що зазвичай він не тримав своє слово у 80% випадків. 

Моніторинг невиконаних обіцянок Шуфрича від "Слово і Діло"
Моніторинг невиконаних обіцянок Шуфрича від "Слово і Діло"

 Нестор Шуфрич: чому він досі в політиці?

Шуфрич є одним з відомих "довгожителів" української політики. В тій чи іншій формі він займається політичною діяльністю вже чверть століття - це, для прикладу, довше, ніж знаходиться при владі російський диктатор володимир путін. Причин такій "політичній витривалості" є декілька.

По-перше, Шуфрич гарно знається на законах України. Це довгий час дозволяло йому уникати покарання за свої вчинки. По-друге, Шуфрич завжди мав високих покровителів: від впливових політичних акторів до цілих президентів. Через це йому багато чого сходило з рук. По-третє, Шуфрич має справжній талант до різного роду махінацій. Через це він мав зв'язки з досить великим колом осіб та завжди міг "порішати" ті чи інші питання".

Нарешті, по-четверте - досить довгий час українське суспільство мало значні ідеологічні протиріччя, пов'язані з історією, геополітичною орієнтацією тощо. Через це Шуфрич нерідко й справді користувався певною підтримкою окремих категорій виборців, яка дозволяла йому обиратися депутатом раз за раз та викликала позитивне сприйняття його риторики в даній соціальній страті. Йдеться про так званий "біло-голубий", "південно-східний" фланг української політики, який фактично був ліквідований через російську агресію. 

Втім, навряд чи можна вважати Шуфрича якимось "дияволом української політики" чи кимось на кшталт цього. Він є насправді банальним популістом, що працював на свій "ядерний електорат", корупціонером та аферистом, який багато років обкрадав державу, скандалістом та певною мірою політичним фриком, а також просто людиною, яка поставила не на правильну сторону - і врешті програла. 

Наразі Шуфрич, очевидно, вже не має якоїсь значимої та помітної народної підтримки, а його висловлювання та політична позиція не сприймаються переважною більшістю українського народу і наразі є повністю недоречними. І якщо провина нардепа буде доведена в суді, він має отримати справедливе покарання за свої вчинки. 

В чому обвинувачують Шуфрича?

Як вже писав "Інформатор", політика підозрюють в державній зраді. Так, судячи з фото обшуку, які вже є в мережі, у народного обранця у великій кількості знайшли георгіївські стрічки, медалі та кітелі збройних сил російської федерації. Також депутат зберігав радянські посвідчення і штандарти Російської імперії. 

Медалі з георгіївськими стрічками. Фото: СБУ
Медалі з георгіївськими стрічками. Фото: СБУ

Судячи з усього, підозрюваний у держзраді нардеп навіщось збирав парадну форму військ країни-агресорки. 

Російські кителі у гардеробній Шуфрича. Фото: СБУ
Російські кителі у гардеробній Шуфрича. Фото: СБУ

Також Шуфрич зберігав радянські документи і посвідчення з радянських бюрократичних установ. 

Радянські документи Шуфрича. Фото: СБУ
Радянські документи Шуфрича. Фото: СБУ

Окрім цього, депутат, судячи з усього, захоплювався історією Російської імперії та збирав штандарти цієї держави. 

Фото: СБУ
Фото: СБУ

Зазначимо, що за державну зраду в Україні передбачено покарання - до п'ятнадцяти років позбавлення волі. Сам Нестор Шуфрич поки що ніяк не коментував цю ситуацію. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.