Покарання за оборудки при такому розвитку подій може стати значно жорсткішим - але є нюанси
Якщо Верховна Рада підтримає пропозицію президента України Володимира Зеленського щодо прирівняння корупції у воєнний час до державної зради, багато що може змінитися. Перш за все, Служба безпеки України (СБУ) отримає значно більше повноважень, чим дуже невдоволені в Національному антикорупційному бюро (НАБУ).
Про це повідомляють журналісти "Дзеркала тижня" та "УП" з посиланням на свої джерела у вищезгаданих структурах. При цьому озвучена Зеленським ідея спочатку була геть іншою.
Так, сьогодні в мережі оприлюднили нове інтерв'ю президента телеканалу "1+1". В ньому голова держави підіймав різні теми, від ситуації на фронті до проведення виборів під час воєнного стану. Однак однією з надцікавих речей стали нові ініціативи щодо боротьби з повальною корупцією в країні. Зеленський пропонує під час війни розглядати корупційні справи виключно в контексті державної зради - з усіма наслідками.
"Я поставив задачу... Будуть запропоновані мої пропозиції щодо прирівняння корупції до державної зради на військовий час... На військовий час, думаю, це допоможе. Це не розстріл, це не сталінізм. Якщо є докази, людина повинна бути за ґратами. Я думаю, що парламент це отримає (ред. - законопроєкт) в найближчий тиждень. І далі гра на боці парламенту вже", - повідомив президент.
Пропозиція президента з точки зору широкого загалу звучить досить прямо та зрозуміло. Не дивлячись на війну, в державі кожного дня обговорюють все нові й нові корупційні скандали. Коли, як не в такий критичний для країни період, ще настане час нарешті розібратися з хабарництвом, здирництвом та різноманітними тіньовими оборудками жорсткою рукою: просто заявивши, що віднині будь-які корупційні правопорушення будуть сприйматися як зрада державі з покаранням аж до пожиттєвого.
Народу така риторика (особливо якщо її хоча б частково втілять на практиці) повинна сподобатися. Однак є декілька насторожуючих моментів, які випливають з такого рішення Зеленського. Перш за все, це значне апаратне посилення повноважень СБУ.
Журналісти пишуть, що спочатку в ОП планували внести зміни до законодавства, згідно з яким усі корупційні кейси, які розслідуються у сфері нацбезпеки та перевищують суму в 24 мільйони гривень, мають розслідуватися саме СБУ. НАБУ ж пропонувалося залишити "дрібні" справи до 24 мільйонів гривень. Однак західні союзники нібито виступили проти цієї ідеї, побачивши в ній "наступ на незалежність антикорупційних органів".
Після цього в Офісі президента змінили свій підхід і запропонували просто передати СБУ частину повноважень антикор-бюро. Тобто, Служба безпеки зможе займатися будь-якими корупційними кейсами: від 24 мільйонів гривень і аж нескінченності.
Це дає СБУ нові надзвичайно широкі повноваження - та сильно збільшує серйозність покарання. Адже затриманий за держзраду не може жодним чином вийди під заставу, запобіжний захід за цією статтею - виключно арешт та СІЗО. Більше того: багато таких справ закінчуються пожиттєвим вироком, який є найсуворішим в нашій судовій системі. Також це, скоріше за все, зможе створити дуже сильний важель тиску силовиків та влади на всіх, хто підпадає під корупційні статті чи навіть просто підозрюється за ними. Окрім цього, є ризики, що значно полегшиться процес здирництва за відкриття чи закриття кримінальної справи - що може призвести до появи нових корупційних "схем".
В НАБУ ініціативою президента спантеличені та розчаровані. Там називають ідею "дуже поганою" та побоюються, що СБУ зможе забирати в них будь-які справи. До того ж джерела в антикор-бюро називають Службу безпеки "повністю підконтрольною Банковій" структурою, а себе ж вважають незалежними від ОП. Це, до речі, правда, адже головними покровителями антикорупційних органів вважаються наші західні партнери.
Як би там не було, слід дочекатися офіційного запровадження президентської ініціативи та почути публічну позицію Заходу. Вже після цього можна буде дивитися, як це працюватиме на практиці та чи працюватиме взагалі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.