Бізнесмен пояснив, що НБУ уважно слідкує за касами “Привату”, і за тривалий час хтось таки мав би помітити подібну нестачу
Бізнесмен Ігор Коломойський виступив на судовому засіданні у Шевченківському районному суді Києва. Він прокоментував свої обвинувачення, назвавши їх “абсурдними”. Зокрема, заявив, що не розкрадав гроші з ПриватБанку. Він зазначив, що каси "Привату" перевіряють в НБУ, а звинувачення назвав "нереальними та фантастичними", оскільки це було б можливо лише при залученні до злочину всіх працівників "ПриватБанку" чи навіть працівників НБУ.
Запис його виступу опублікувало видання “ТСН”. Він нагадав, що каса “Привату” перевіряється Нацбанком України. За нею “слідкують у першу чергу”, тому що це гроші, які отримують вкладники через банкомати і через відділення. Саме тому в такому випадку дивно, що якусь нестачу в касі помітили чомусь тільки зараз.
Втім, почав виступ Коломойський з першої підозри. У ній йдеться про те, що він нібито пограбував підприємство “Нафтохімік Прикарпаття”, і в процесі перейшов до заяви про те, що він обікрав "Приват" на майже 6 млрд гривень.
"Я 2013 року погасив за нього кредит за порукою, а 2020 року він мені повернув 30% від тієї вартості, що була погашена в 2013-му. Це вважається, що я його "шахрайськи обібрав". А в новій історії, що я отримав учора - про зміну раніше повідомленої підозри - говориться, що я пограбував "ПриватБанк" на 5,8 млрд. Причому пограбував шляхом невнесення грошових коштів у "ПриватБанк" і отримання на свій приватний рахунок безготівкових коштів, які потім витрачав на свій розсуд”, - заявив Коломойський.
За його словами, стосовно першої підозри можна говорити про “питання трактування або сприйняття”. Втім, щодо другої (про ПриватБанк – ред.) він наголосив, що “речі, описані там, є нереальними та фантастичними”.
Зокрема, там йдеться про те, що з березня 2013 року по лютий 2014 були внесені 5,8 млрд грн накопичувальними сумами. Він сказав, що начебто у банк були внесені підроблені папери, а на їхній підставі йому перерахували зазначені кошти. Бізнесмен заявив, що у підозрі називають це “фальшивкою, підробкою, а грошей ніяких не було”.
“На момент націоналізації "ПриватБанку" в касі знаходилося близько 10 млрд грн. Уявіть, що з кінця періоду вчиненого злочину з лютого 2014 року по грудень 2016-го, коли відбулася націоналізація, щодня в касі здавалися папери і писалося, що там 10 млрд, а насправді знаходилося 4,2 млрд. І щодня сотні людей, які працюють в банку, підписували папери. Припустимо, є якісь свідки, які сказали, що грошей не було. Але за ці два роки і 10 місяців ці люди не завжди були на роботі, були інші люди, які теж були втягнуті і все підписували”, – зауважив Коломойський.
Водночас він розповів, як НБУ слідкує за ПриватБанком. Наприклад, якщо у касі є 10-15 млрд за паперами, а фактично – на 6 млрд менше, то видають вкладникам гроші, які стоять у чергах, після чого – звернутися до Нацбанку з проханням підкріпити готівкою. Тоді вони надають її, щоб потім видати людям. Після цього регулятор перевіряє залишки.
“Нацбанк дивиться залишки - у тебе за ордерами там знаходиться 10 млрд, а насправді 4 млрд, і вони вже закінчуються. Але ти біжиш у Нацбанк і кажеш - дайте мені швиденько готівкові кошти. А Нацбанк тобі скаже - ти що, переплутав щось? На 6 мільярдів? В тебе, ти кажеш, залишок 2 млрд, а за нашими розрахунками - 8 млрд. Коли в тебе залишиться 3, тоді приходь. І все, банк зупинився. Тобто кожен день мали підробляти ці ордери, здавати в касу, казати, що там на 6 млрд більше, хоча насправді на 6 млрд було менше. І це все відбувається з лютого 2014 року до націоналізації”, – розкритикував він звинувачення.
Бізнесмен нагадав, що за місяць до націоналізації банку приїхала “група захоплення, в якій було близько 50 людей”. Тоді вони зняли залишки каси і мали б помітити, якщо там не вистачало б 6 млрд.
Насправді, Коломойський ще не сидить. Він знаходиться у СІЗО при СБУ, це не вважається тюрмою, а є лише мірою запобіжного заходу та утримання особи, яка підозрюється у тому чи іншому злочині.
Останнім часом справи в олігарха взагалі досить кепські. Перш за все, виною цьому є серйозні проблеми з американською фемідою. Через це він став невиїзним з України, адже наша держава не видає своїх громадян і тут йому відносно безпечно.
Ще в лютому поточного року до олігарха навідувалися з обшуками представники силових структур. А в суботу, 2 вересня, його затримали співробітники СБУ та за рішенням суду направили до СІЗО. Бізнесмена підозрюють у шахрайстві та легалізації майна, яке було отримане в незаконний спосіб.
За даними слідства, Коломойський протягом 2013-2020 легалізував понад півмільярда гривень шляхом їхнього виведення за кордон, використовуючи при цьому інфраструктуру підконтрольних йому банківських установ - зокрема ПриватБанку в часи, коли останній ще належав олігархові. Власне, за це його й мають намір судити - розкрадання коштів.
Втім, значно цікавішими є його стосунки з НАБУ. Як вже зазначено вище, детективи-антикорупціонери також вручили Коломойському підозру, і також по "приватівській" справі, але вже в іншому ключі. Окрім цього, НАБУ та САП заарештували активи бізнесмена на суму понад 3 мільярди гривень. Однак вони дещо запізнилися.
В цьому вбачається своєрідна "спецоперація" з боку саме українського слідства. Як відомо, антикорупційна вертикаль в нашій державі багато в чому орієнтована на західних партнерів. У той час як "національні" слідчі органи, як вважається багатьма експертами, в принципі контрольовані Банковою, яка не зацікавлена в тому, аби Коломойський потрапив "не в ті руки". Тож в контексті візиту представників антикорупційних відомств до Вашингтону та приїзду до України держсекретаря США Ентоні Блінкена є певні підозри, що Коломойського банально "сховали" в СІЗО при СБУ, таким чином захистивши його від "американської руки". Принаймні, захистивши на якийсь час. Втім, офіційних підтверджень цьому, звичайно ж, немає.
Сам Коломойський сприйняв свою відправку до ізолятору спокійно. В СІЗО він читає та їсть, але "без апетиту". Заставу в розмірі 509 мільйонів гривень (входить в трійку найбільших застав за всю історію України) він вносити не збирається, бо нібито "не має таких грошей". Хоча більш вірогідною здається версія, що олігарх просто не бажає "світити" зайвий раз свої кошти, аби потім не виникло додаткових питань щодо їхнього походження.
Наступне засідання по його справі має пройти 1 листопада цього року. Скоріше за все, арешт Коломойському буде продовжений.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.