Група народних депутатів від різних фракції внесла законопроект про регулювання Telegram та інших соціальних мереж в Україні
У Раді зареєстрували законопроект 11115 щодо регулювання діяльності платформ спільного доступу до інформації, через які поширюється масова інформація. Зокрема, до них входить також Telegram. Авторами законопроєкту є народні депутати від різних фракцій – від "Європейської солідарності" Микола Княжицький, Ростислав Павленко, Михайло Бондар, Іванна Клімпуш-Цинцадзе, Ірина Фріз, Софія Федина, від "Слуги народу" - Микита Потураєв, Людмила Марченко, від "Голосу" - Ярослав Юрчишин, Наталія Піпа, від "За майбутнє" Ірина Констанкевич.
Інформація про реєстрацію законопроєкту №11115 з’явилася на офіційному сайті Верховної Ради. Наразі його розглядають у профільному Комітеті.
У пояснювальній записці зазначено, що Закон про медіа не регулює діяльність платформи загального доступу Telegram, що пропонується виправити. Зокрема, платформу зобов'яжуть видаляти контент телеграм-каналів на вимогу Нацради з питань телебачення та радіомовлення (тобто без будь-якого рішення суду).
"Очевидно, що платформа, яка використовується 72% українців для отримання інформації, повинна мати регулювання не менше ніж інші джерела масової інформації із значно меншим охопленням. Додатковим аргументом для запровадження регулювання є те, що, наприклад, платформа Telegram може бути пов’язана з державою-агресором", – йдеться у документі.
Сам проект закону, зокрема, передбачає вимогу до керівництва Telegram про оприлюднення контактних даних, на які українці зможуть направляти скарги про публікації, що суперечать українському законодавству, а також можливість обмеження поширення такого контенту в Україні після звернення офіційних осіб до керівництва месенджера. Крім цього, передбачається вимога про розкриття джерел фінансування телеграм-каналів, а також інформації про їх власників, яка включає дані про точне місцезнаходження, номери контактних телефонів та адреси електронної пошти. Законопроект також передбачає вимогу про блокування як окремих осіб, так і каналів в цілому, а також наявність в Україні повноважного представника для здійснення комунікації з державними органами української влади.
Передбачаються і інші зміни. На підставі звернення Національної ради з телебачення та радіо на території України можуть обмежувати розповсюдження програм та/або користувальницької інформації, в тому числі користувачів відео, що порушують вимоги статей 36, 42, 119 Закону про медіа (йдеться про обмеження щодо захисту інформації онлайн-медіа, захисту дітей, роботи під час воєнного стану - ред.).
Також законопроєкт містить можливість вимагати блокування як окремих користувачів, так і телеграм-каналів в Україні. Законопроектом також пропонується прирівняти "провайдерів платформ загального доступу до інформації, через які поширюється масова інформація" до окремих суб'єктів у сфері медіа та зобов'язати їх дотримуватись норм Закону про медіа. Провайдери платформ загального доступу також мають відкрити свої представництва в Україні, а на запит Нацради вони мають показати свою структуру власності та фінансування. Якщо провайдер платформи загального доступу відмовиться розкривати інформацію про себе, то такою платформою буде заборонено користуватись органам влади. Зокрема, регуляція таких інформаційних майданчиків дозволить запобігти розповсюдженню повідомлень, аудіо- та відеофайлів, у яких є ознаки:
Також буде заборонено розповсюдження інформації, що порушує авторське право. Окремо може бути надана можливість блокування облікових записів користувачів, які порушують ці вимоги.
Раніше законопроєкт анансував нардеп Микола Княжицький. Він зазначав, що "це російська мережа", "саме Telegram став основною платформою, з якої українці дізнаються новини", це "така собі альтернатива цілодобовому телемарафону", і взагалі він має "російське походження". Він заявляв, що якщо влада захоче блокувати телеграм, вона може спробувати це зробити аналогічним чином, як було зроблено з іншими російськими мережами типу яндекса з однокласніками.
У своєму Facebook він наголошував, що в законопроєкті йдеться не про блокування "Telegram та подібних до нього платформ поширення ЗМІ", а про те, щоб "запровадити для сервісів, через які поширюється масова інформація (Telegram лише один з них) приблизно таке саме регулювання, яке встановлено законодавством для платформ типу YouTube.
Голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова, народний депутат від фракції "Голос" Ярослав Юрчишин також повідомляв, що регуляторними актами можна зобов’язати Телеграм-канали або реєструватися, або запровадити механізми, щоб українські спецслужби могли впливати на них. Він також додавав, що зрештою, в Україні є досвід заборони мереж, які напряму пов’язані з рф.
Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.
Керівник національної антикризової групи, Тарас Загородній, наголошує на тому, що багато політиків не усвідомлюють справжню загрозу війни. Так само вони не розуміють загрози перебоїв у постачанні зброї. Детальніше про це - у відео.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.