Путін висунув нездійсненні умови для початку мирних переговорів: що це означає і який насправді його план

Нереальність оголошених Путіним умов може свідчити про його плани воювати вдовгу

Диктатор РФ Володимир Путін
Путін, здається, остаточно збожеволів - він просуває варіант узаконення окупації замість мирного плану

Диктатор РФ після численних заяв про нібито "готовність Росії до мирних переговорів" 14 червня нарешті оголосив конкретні умови, виконання яких, як вважають багато аналітиків, є нереальними. Зокрема, він наполягає на повному виведенні українських військ з територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей і відмові України від вступу до НАТО. І це може свідчити про те, що насправді жодних мирних переговорів Путін не хоче, а справжній його план воювати вдовгу. 

Що не так з вимогами Путіна

1. Перша вимога - віддати Росії Херсонську, Запорізьку, Донецьку та Луганську області. Україна не може погодитися на такі територіальні поступки, особливо враховуючи, що значна частина цих територій досі контролюється українськими силами. Відмова від цих земель означала б фактичну капітуляцію перед агресором, що є неприйнятним для Києва та його союзників.

"Путін не має реальних мирних пропозицій і бажання припинити війну. Це "стандартний набір агресора", вкрай образливий для міжнародного права. Позбудьтеся ілюзій і перестаньте всерйоз сприймати образливі для здорового глузду "пропозиції Росії" - пише радник Офісу президента Михайло Подоляк.

Скриншот з Х Михайла Подоляка
Скриншот з Х Михайла Подоляка

Висунення таких умов, як здача територій (і відмова від НАТО), виглядає як спроба затягнути конфлікт, вважає журналіст Денис Казанський. Він називає ці вимоги "маренням", додаючи, що в перекладі на нормальну мову це означає нескінченну війну і подальше знищення українських міст і загибель тисяч людей, в основному російських військових, яким доведеться помирати в "м'ясних штурмах".

Скриншот з телеграм-каналу Дениса Казанського
Скриншот з телеграм-каналу Дениса Казанського

До того ж, Путін, ймовірно, робить такі заяви, щоб виграти час і підготуватися до нових наступів. Він розраховує на підтримку з боку Китаю, що дозволить Росії зберігати стабільність в умовах санкцій і продовжувати військові дії. На думку Андрія Коваленка, керівника Центру протидії дезінформації при РНБО, Путін насправді не хоче миру, а сподівається лише на паузу для нарощування військових сил.

Скриншот з телеграм-каналу Андрія Коваленка
Скриншот з телеграм-каналу Андрія Коваленка

2. Назавжди відмовитися від вступу до НАТО. Ця вимога з боку РФ оголошувалася і раніше. І її, на відміну від першої, ще можна було б обговорювати. Адже Україна наразі не є членом НАТО, і процес вступу займає багато років. Проте гарантії безпеки для України в умовах агресії Росії потрібні вже зараз. І вже зараз Зеленський укладає двосторонні договори з союзниками, які в короткостроковій перспективі можуть стати навіть більшою гарантією, ніж членство в НАТО. Проте загалом і друга вимога Путіна суперечить прагненням України до інтеграції в євроатлантичні структури і, на думку експертів, небезпечна для країни. 

Україна могла б розглянути це питання лише у випадку денуклерізації Росії, вважає політолог Олег Саакян. Оскільки Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки, які були порушені Росією, іншим варіантом забезпечення захисту від ядерної загрози, ніж "парасолька" НАТО, наразі не залишається.

"Відносно вступу в НАТО, Україна готова була би розглянути це питання у випадку денуклерізації РФ. Оскільки Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки, які були порушені рф, а в рамках агресії російська федерація не тільки погрожувалиа застосуванням ядерної зброї, але й захопила ЗАЕС, перетворивши її в де-факто ядерну зброю. Тому для України іншого варіанту забезпечення захисту від ядерної загрози ніж парасолька НАТО на разі не залишилося. Отже, розглянути таку можливість добровільої відмови від вступу в НАТО Україна може тільки в пакеті з добровільною відмовою росії від ядерної зброї. А поки чекаємо всі відповідальні країни, що хочуть миру для світу, на Саміті миру", - наголошує він.

Скриншот з ТГ-канала Олега Саакяна
Скриншот з ТГ-канала Олега Саакяна

Народний депутат України Єгор Чернєв у своєму пості порівняв останній виступ Володимира Путіна з його ультиматумом НАТО перед вторгненням в Україну. Чернєв зазначає, що нинішні умови Путіна щодо миру, як і раніше, є нереальними для виконання та спрямовані на перекладання відповідальності за наслідки на інші сторони.

Скриншот з Т-канала Єгора Чернєва
Скриншот з ТГ-канала Єгора Чернєва

Переговорів чекати не варто: чому Путін висуває нездійсненні вимоги?

За словами політолога Олега Саакяна, те, що Путін знову підкреслено заговорив про мир, декілька разів акцентуючи на цьому - ознака настроїв російського населення, яке хоче чути від нього про мир. Чому хоче чути про мир, бо втомлюється й розчаровується в можливості "пабєди".

"Це хороший індикатор процесів в середині рф, що путін виправдовується черговим "нас винуділі", а не нагнітає переможну броваду", - вважає Саакян.

При цьому, на думку Саакяна, він висуває ці умови не для того, щоб досягти реального миру, а для продовження війни. У Путіна "загострення", коментує Саакян. Він наголошує, що такі односторонні вимоги є свідченням небажання Росії вести конструктивні переговори.

Про те, що Путін вже більше не очікує, що з його пропозиціями погодяться, каже і політичний оглядач Віталій Портніков. На його думку, ще однією задачею - є показати нібито "миролюбність" РФ.

"Путін і його пропагандисти навіть не приховують, що не очікують того, що з їхніми пропозиціями погоджуються... Звісно окрім задачі зробити вигляд, що Росія миролюбна держава і готова до перемовин є і інше завдання, яке можливо не так простежується за всіми цими набундюченими промовами Путіна і тим, що російські пропагандисти після них починають лякати, що якщо з цими пропозиціями російського очільника не погодяться тоді будуть окупувати і Харків і Одесу, і у Російської Федерації розв'язані будуть руки так, ніби зараз ці руки у агресора хтось намагався зав'язати", - каже він.

Проте, на думку Портнікова, сам факт того, що Путін намагається сигналізувати Заходу що він готовий задовольнитися цією територією, яку він вже окупував і не претендуватиме надалі на всю іншу території України і це буде не призупинення конфлікту, а його остаточне завершення, говорить, що ми на правильному шляху з точки зору тиску на керівництво Російської Федерації.

За словами політолога-міжнародника Максима Ялі, виходячи з озвучених умов Путіна, "мирних переговорів як мінімум до президентських виборів у США не варто очікувати". Експерт не певен, що колись умови диктатора РФ будуть взагалі виконані за будь-яких виборів у США.

"Не факт, враховуючи хотіння пуйла захопити Запоріжжя та Херсон, не кажучи вже про понад 40% територій, що знаходяться під контролем України, що їм вдасться домовитися. Далеко не факт", - пояснив він своє бачення заяв російського диктатора.

Скриншот з ТГ-канала Максима Ялі
Скриншот з ТГ-канала Максима Ялі

Отже, навряд чи Путін серйозно розраховує на те, що Захід або Україна визнали ці умови прийнятними. Швидше за все, ця заява свідчить про те, що Путін насправді не прагне до мирних переговорів. Висунення таких вимог є, скоріше, стратегічним ходом, спрямованим на затягування конфлікту, а також на те, щоб розхитати ситуацію навколо Глобального саміту миру, який відбудеться вже цими вихідними у Швейцарії.

Нагадаємо, що раніше Путін заявляв, що для мирного врегулювання достатньо було б відмови України від вступу до НАТО. Вимога ж віддати території Росії є категорично неприйнятною для України і для країн-союзниць, які висловлюють готовність до щирих переговорів відповідно до основних принципів, що лежать в основі міжнародної спільноти та Статуту ООН: суверенітету, територіальної цілісності, незалежності. Жоден український уряд не погодиться на це, оскільки це означало б зраду національних інтересів і зусиль, спрямованих на відновлення територіальної цілісності. Така позиція Путіна ставить будь-які майбутні переговори в глухий кут, що відомо всім учасникам конфлікту.

Заява Путіна також може свідчити про його впевненість у підтримці з боку Китаю, який знов заявив про розробку власної спеціальної "формули миру". Військова та економічна співпраця з Китаєм дає Росії додаткові ресурси для продовження війни. Економічна підтримка Пекіна допомагає Росії зберігати стабільність в умовах санкцій і продовжувати військові дії.

Враховуючи нездійсненність вимог Путіна, стає зрозуміло, що війна, ймовірно, затягнеться на тривалий час. Перемога в цьому конфлікті залежатиме не тільки від військових успіхів, але й від здатності України та її союзників підтримувати економічну стабільність та ефективність. В умовах затяжної війни ключовим фактором стане саме економічна витривалість обох сторін. Україні необхідно посилювати свою економіку та забезпечувати стійкість перед обличчям російської агресії, спираючись на підтримку міжнародної спільноти та ефективне використання наявних ресурсів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube