Якщо Китай має власні погляди на мир в Україні, він може розробити власну формулу миру
Якщо Китай має власні погляди на досягнення миру в Україні, він може розробити власну "альтернативну формулу миру". А потім вже цю форму презентувати іншим країнам. Головне – щоб Пекін враховував ключові аспекти мирного плану України.
Про це сказав президент України Володимир Зеленський на пресконференції з президентом США Джозефом Байденом в Італії. Відповідаючи на питання журналістів, Зеленський зазначив, що Україна за умови дотримання ключових моментів плану може знайти з Китаєм спільну мову.
"Ви знаєте, що у нас є мирний план. Ключові його аспекти – територіальна цілісність, суверенітет, ядерна безпека, продовольча безпека. Якщо Китай має альтернативний погляд на ці аспекти, він може підготувати альтернативну формулу миру, але якщо вони поділяють цю точку зору, ми знайдемо діалог", – сказав він.
Зазначимо, що західні дипломати повідомляють, що Китай не лише сам відмовився від участі в Глобальному саміті миру, який має відбутися 15–16 червня у Швейцарії, але й лобіює свій «мирний план», у якому росіяни з агресора перетворюються на одну зі сторін «конфлікту». Але якщо кількість учасників західної ініціативи за деякими підрахунками наближається до 90, то за словами китайського міністра МЗС Ван Ї, 45 країн висловили підтримку «мирному плану» Пекіну, з них понад 20 або приєдналися, або «серйозно розглядають» його.
На початку червня, під час азійського безпекового форуму «Діалоги Шангрі-Ла», президент України Володимир Зеленський жорстко розкритикував Китай за спробу саботувати мирний саміт у Швейцарії. Китай одразу заперечив цей факт.
Захід та Україна доклали багато зусиль, аби залучити якомога більше країн Глобального Півдня, зокрема Китай. Задля забезпечення широкої участі підсумкове комюніке саміту кілька разів коригували, аби воно не викликало опору. Зрештою виникли побоювання, що спільне рішення учасників зустрічі може зіграти якраз на користь РФ. 13 червня з’ясувалося, що скандальні поправки вилучили й тепер фінальне комюніке набагато більше відповідає інтересам України.
Водночас за кілька днів до саміту кількість учасників зменшилася з раніше заявлених 93 до 78. Усього запрошували до участі 160 держав. Ще на саміті «Діалоги Шангрі-Ла» Зеленський говорив про 107 країн.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.