Протести в Ізраїлі, арешт «Паши-Мерседеса», вбивство Владлена Татарського та бійка у храмі на Хмельниччині: головне за тиждень

Читать на русском

Ми розповімо Вам, що найбільше сколихнуло та вразило Україну цього тижня

Читать на русском
Намісник Павло і Владлен Татаров
Тиждень був насиченим

Ми розповімо Вам, що найбільше сколихнуло та вразило Україну цього тижня

Тиждень, який розпочався 27 березня, а закінчився 2 квітня виявився багатим на важливі, а для декого, без перебільшення, доленосні події. Деякі з них тримали в напрузі, такі як епопея з Лаврою, були такі, які обурювали, як побиття українського військового в храмі на Хмельниччині, натомість були й такі, які принесли надію, що російські колаборанти та пропагандисти отримають по-заслузі.

Понеділок, 27 березня: масові протести проти судової реформи в Ізраїлі

Понеділок розпочався з того, що в Тель-Авіві близько 600 тисяч громадяни вийшли на акції протесту. В країні з відносно нечисельним населенням це за розмахом нагадували наш Майдан. Їх обурили зміни в судовому законодавстві, які намагався запровадити уряд прем’єр-міністра Ізраїлю Біньямін Нетаньяху. На думку громадськості, це могло призвести до узурпації влади.

Протести Ізраїль
У Ізраїлі через масові протести Нетаньяху заморозив реформу. Фото: Guardian

Протести набули такого розмаху, що владна коаліція зрештою змушена була відкласти реформу до наступної сесії парламенту. Після цієї заяви найбільша профспілка Ізраїлю «Гістадрут» заявила про скасування загальнонаціонального страйку й натовпи поступово розійшлися.

Вівторок, 28 березня: атака хлорпікрином

На другий день тижня з’явилося ще одне підтвердження того, що російські військові чинять воєнні злочини. Цього разу вони використали проти воїнів ЗСУ хімічну зброю. Окупанти скидають хімічні боєприпаси з отруйним газом хлорпікрином із безпілотних літальних апаратів. Застосування на війні хімічних засобів, зокрема і сльозогінної дії, заборонене Конвенцією про хімічну зброю і Женевським протоколом 1925 року.

Граната К-51
Хімічна зброя заборонена чисельними міжнародними договорами. Фото з відкритих джерел

Йдеться про використання хімічної речовини сльозогінної дій, яку розробили ще у 70-тих роках. У разі успішного потрапляння гранати, наші бійці надовго виходили зі строю, не могли вести не те що наступальні, але й оборонні дії, навіть відступ із позицій був би ускладнений. Країни G7 у лютому заявили, що будь-яке використання росією хімічної, біологічної, радіологічної або ядерної зброї матиме серйозні наслідки.

Середа, 29 березня: у рф скористалися дітьми, аби тероризувати Україну

У середу росіяни пробили чергове дно. Виявилося, що російські спецслужби використовують українських підлітків, аби надсилати фейкові повідомлення про замінування. Служба безпеки України виявила групу підлітків, які залишали анонімні повідомлення про неіснуючу небезпеку в Києві та інших регіонах.

СБУ обшуки
СБУ виявили докази причетності спецслужб рф до діяльності "терористів". Фото: СБУ

Є докази, що до цього причетні спецслужби рф. Вони надавали підліткам інструкції як періодично відправляти на електронні адреси держустанов повідомлення про «мінування». Очолював групу виявився неповнолітній житель Чернігівської області. У нього знайшли телефон та комп’ютер, за допомогою яких він контактував з кураторами.

Четвер, 30 березня: Паша-мерседес проклинає Зеленського

В четвер українці спостерігали за подіями навколо УПЦ МП. Річ у тім, що в цієї релігійної організації закінчився термін оренди історико-культурного заповідника Києво-Печерська Лавра й Міністерство культури відмовилося його продовжувати. На ранковому богослужінні, Митрополит Павло (Петро Лебідь) відомий також як «Паша-Мерседес» закликав вірян не пускати на територію Лаври комісію Мінкульту, яка мала розпочати передачу церковних корпусів державі.

Люди перекрили вхід працівникам міністерства й заважали їх роботі. Від священнослужителів лунали слова, які можна трактувати, як заклики до непокори. У Мінкульті звернулися до поліції. Колишній намісник Лаври Павло виступив з обвинуваченнями та прокльонами на адресу української влади та, зокрема, Президента України Володимир Зеленського.

«Ви думаєте, що увійшовши у владу на наших спинах, ви можете так чинити? Господь не простить ні вам, ні вашій родині! Горе вам! Бійтеся!» — сказав він.

Колишній намісник заявив, що сльози виселених священнослужителів «не впадуть у землю — вони впадуть вам на голову». Він також запевнив, що підлеглі йому монахи не покинуть Лаври до рішення суду, а також, що не збирається їхати з країни, і додав, що «не поїду до останнього із вас, поки не похороню всіх!». Пізніше в суді він виправдовувався, що нікого не проклинав, а «цитував Євангеліє».

Свободу слова ніхто не скасовував, однак слова колишнього намісника пролунали під час війни і їх можна розглядати як погрозу. Тим більше, що її підхопили російські пропагандисти, які одразу пообіцяли повернути колишньому московському патріархату Лавру, після того, як захоплять Київ. Іронічно, але звернення Павла опубліковано на Youtube-каналі «Лавра. Путь спасения».

П’ятниця, 31 березня: комісію Мінкульту не пустили до Лаври

У п’ятницю події поблизу Києво-Печерської Лаври розгорнулися з новою силою. УПЦ МП подало до суду, щоб визнати недійсним одностороннє розірвання договору про безоплатну оренду. Вочевидь розраховували на затягування справи. Однак суд у задовільненні позову відмовив. Тому зранку знову закликали людей до порушення закону і блокування роботи працівників Мінкульту, які мали підготувати передачу споруд.

Коли прийшла комісія в супроводі поліції та частини громадських активістів, які підтримують виселення УПЦ МП, розпочалася штовханина. Спікер УПЦ МП, митрополит Климент заявив, що комісія Мінкульту з поліцією не мають юридичних підстав для початку передачі корпусів Лаври у власність держави, бо, буцімто, термін угоди про аренду Лаври УПЦ МП завершиться 29 березня 2045 року. Комісія заявила, що в спорудах поміняли замки, крім того під час спроби перевірити одну зі споруд, членів комісії відтіснили «невідомі особи в чернечих рясах». Огляд вирішили продовжити в понеділок.

Субота, 1 квітня: намісника Лаври заарештували

У суботу 1 квітня наміснику Лаври митрополиту Павлу було не до жартів, оскільки до нього завітали працівники СБУ й оголосили про підозру з двома статтями: розпалювання міжрелігійної ворожнечі та виправдання збройної агресії рф. У той же день його викликали на допит — він відкинув усі звинувачення.

Після вручення підозри митрополиту Павлу територію Києво-Печерської лаври оточила поліцією, яка не дозволяє нікому, крім службових осіб, входити на її територію і наближатися до корпусу митрополита Павла. Це викликало неймовірну реакцію на болотах. Російські пропагандисти навіть змонтували відео, на якому, ніби то, працівники СБУ грали в настільний футбол мощами святих (!), але зробили це нашвидкуруч, тому видно «ляпи».

Пізніше СБУ опублікували частину матеріалів обвинувачення, зокрема фото обшуків і записи деяких телефонних розмов. На фото видно, що свою резиденцію митрополит Павло облаштував у стилі «пшонка-стайл» є, навіть, портрет самого Павла виконаний у характерній манері. 

Петро Лебедь
Митрополита Павла заарештували за серйозними звинуваченнями. Фото: СБУ

А от щодо телефонної розмови, то в ній колишній намісник радіє захопленню Херсона росіянами, зневажливо висловлюється та ображає вірян інших конфесій. Він не лише виправдовував війну росії проти України, але прославляв захоплення Херсона окупантами, заявляючи, що люди «цьому радіють». Він також заявив, що Америка воюватиме з росією «до останнього українця».

«І вже сьогодні Херсон благовіствуй радость велію, там уже прапора й російські скрізь, і все, усе, усе, а сюди… і люди довольні, люди довольні», — каже Павло співрозмовнику.

Після оприлюднення записів «Паша-Мерседес» заявив, що записи підроблені, а якщо щось таке й було, так то він жартував. У результаті суд обрав колишньому наміснику Лаври запобіжний захід у вигляді утримання його під домашнім арештом на термін 60 діб. На Павла наділи електронний браслет та відібрали всі закордонні паспорти.

Неділя, 2 квітня: скандал у Хмельницькому і смерть Владлена Татарського 

У неділю, 2 квітня, сталося одразу дві важливі події: побиття військового в храмі на Хмельниччині та вбивство відомого пропагандиста Владлена Татарського. Якщо перше обурює, то друге вселяє обережний оптимізм щодо того, що всі розпалювачі війни рано чи пізно поїдуть на концерт до Кобзона.

До Свято-Покровського кафедрального собору (УПЦ МП) у Хмельницькому прийшов військовий, який запитав «скільки людей ще має загинути, щоб ви перестали ходити до московського патріархату?». Після цього на нього накинулися і побили при чому в сутичці взяли участь не стільки прихожани, скільки священнослужителі. Українського військового звинуватили також у тому, що під час проведення молитовної літургії він скинув зі столу на підлогу книгу «Євангелія». Але є відео на якому видно, що книга випала з рук священника і військовий не має до цього відношення. Поліція, яка з’явилася пізніше звинуватила військового в хуліганстві, хоча побиття — карний злочин.

Але інцидент зафільмували на відео і виклали в інтернет, що спричинило широкий резонанс. Мер міста Олександр Симчишин пообіцяв, що позбавить УПЦ МП усіх земельних ділянок. Стосовно правопорушення звернулися до поліції з вимогою задокументувати напад.

Через кілька годин до церкви почали підходити люди. Зібралось близько 500 осіб, які були обурені поведінкою священників. Виникли сутички й спроби штурму церкви. Під вечір, пишуть у соцмережі, релігійна громада прийняла рішення перейти в ПЦУ.

Під вечір також з’явилася інформація про те, що відомий російський пропагандист Максим Фомін, більш відомий як Владлен Татарський, помер у результаті детонації невідомого вибухового предмету. Ще 21 рашиста поранили. Повідомляють, що радісна подія трапилася на «тврчєскому вєчері» зрадника під назвою «Кібер Z фронт», так що майже напевно нормальних людей там не було. Захід проходив у кафе «Street food bar», що належало очільнику «вагнерівців» Євгену Пригожину.

Владлен Татарський
Владлен Татарський поїхав на концерт до Кобзона. Фото з відкритих джерел

«Всіх переможемо, усіх уб’ємо, усіх, кого потрібно, пограбуємо. Все буде, як ми любимо. Давайте, з Богом», — казав одного разу Татарський.

Владлен Татарський родом із Макіївки. Він воював за ДНР, але потім переїхав у москву, почав називати себе письменником та воєнкором. До вбивства, як пишуть російські ЗМІ, причетна дівчина, яка подарувала колаборанту статуетку, начинену тротилом, але її виявили пораненою у шпиталі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.