Подали до суду на 32 країни, включно з росією! Юристи охрестили справу Давид проти Голіафа

Читать на русском

Таке сталося вперше! Це сигнал тривоги світовим лідерам та міжнародним організаціям. Адже йдеться про зміну політики

Читать на русском
Зміна клімату
Клаудія Дуарте (21 рік), Катаріна Мота (20), Мартім Агостіньо (17) та Маріана Агостіньо (8), одні з тих, хто подав до суду через відсутність дій проти зміни клімату.

Таке сталося вперше! Це сигнал тривоги світовим лідерам та міжнародним організаціям. Адже йдеться про зміну політики

Шестеро молодих людей подали до Європейського суду з прав людини, налякані глобальним потеплінням та масштабними пожежами через зміну клімату на планеті. Позов направлений проти 32 урядів - 27 країн-членів ЄС (тобто всіх), а також ще 5 країн - Великої Британії, Швейцарії, Норвегії, Туреччини та росії. 

Шестеро заявників у віці від 11 до 24 років стверджують, що лісові пожежі, які відбуваються в Португалії щороку з 2017 року, є прямим наслідком глобального потепління. Вони звинувачують країни в недостатніх діях по відношенню до змін клімату та нездатності скоротити викиди парникових газів настільки, щоб досягти цілі Паризької угоди щодо обмеження глобального потепління до 1,5 C, йдеться в матеріалі ВВС.

Молоді люди стверджують, що їхні фундаментальні права людини, включаючи право на:

  • життя,
  • приватне життя,
  • сімейне життя,
  • свободу від дискримінації, -

порушуються через небажання урядів боротися зі зміною клімату.

Позивачі поскаржилися на погіршення стану здоров'я під час пожеж, до яких призвела зміна клімату. Серед симптомі вони назвали:

  • безсоння,
  • алергія,
  • астма,
  • екологічна тривога.

Ніхто з позивачів при цьому не вимагає матеріальної компенсації. Ця справа є першою у своєму роді, яку було подано до ЄСПЛ у Страсбурзі. У разі успіху це може мати юридичні наслідки для залучених урядів. 

Рішення ЄСПЛ, наприклад, юридично зобов’яже 32 уряди одночасно посилити свої кліматичні заходи шляхом поступової відмови від викопного палива. Це також вплине на національні суди, які звертаються за вказівками до ЄСПЛ у справах, пов’язаних зі зміною клімату. Вирок очікується через 9-18 місяців.

Очікується, що адвокати, які представляють інтереси позивачів, будуть стверджувати в суді, що поточна політика 32 урядів спрямовує світ на курс глобального потепління на 3C до кінця століття.

"Це катастрофічне нагрівання. Ми знаємо, в силах урядів зробити набагато більше, щоб зупинити це, але вони обирають не діяти", - говорить директор Global Legal Action Network Геаройд О Куінн, який підтримує заявників.

Дослідження Lancet у 2021 році показало, що кліматична тривога та невдоволення реакцією уряду на зміну клімату були широко поширені серед дітей і молодих людей у всьому світі та знижувала якість їхнього життя.

"Це, звісно, справа "Давида проти Голіафа". Та насправді це сигнал тривоги державам-членам та міжнародним організаціям. Адже йдеться про шанс продемонструвати, що це не просто слова на папері. Йдеться про зміну політики", - прокоментувала ситуацію, що склалася комісарка Ради Європи з прав людини Дуня Міятович.

Натомість поки що представники урядів різних країн публічно стверджують, що немає доказів того, що зміна клімату становить безпосередній ризик для життя чи здоров’я людей. А також наполягають, що кліматична політика виходить за межі юрисдикції Європейського суду з прав людини.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.