Китай є найбільшим торгівельним партнером Росії й надав Москві значну економічну підтримку
Голова Китаю Сі Цзіньпін під час візиту до Москви 8 травня заявив, що підтримує позицію російського правителя Володимира Путіна щодо війни проти України. Також Сі назвав Путіна союзником у побудові нового світового порядку та підтвердив. Наразі Китай підтримує економіку Росії, що дозволяє боротися із санкціями.
Про це пише Reuters з посиланням на заяву лідера Китаю. У спільній заяві після переговорів лідери Китаю і Росії зазначили, що конфлікт в Україні може бути врегульований "лише шляхом усунення його першопричин". Це формулювання чітко повторює ключові меседжі російської пропаганди, якими Кремль виправдовує розв’язання повномасштабної війни - зокрема, "загрозу розширення НАТО", "дискримінацію російськомовних", а також утиски російської мови, культури й ЗМІ в Україні.
"Участь Сі, а також спільна заява, яка узгоджує позицію Китаю з російським баченням конфлікту - надає Путіну важливу підтримку на тлі тиску з боку США з вимогою припинити війну", - йдеться в повідомленні.
Сі також заявив, що Росія й Китай повинні бути "справжніми сталевими друзями, загартованими у сотні випробувань". Крім того, Сі та Путін пообіцяли посилити координацію в усіх сферах, зокрема у військовій, і "рішуче протидіяти курсу Вашингтона на подвійне стримування" Китаю й Росії. Лідери також засвідчили намір особисто контролювати ключові напрями співпраці та добиватися зростання обсягів торгівлі й інвестицій до 2030 року.
Сі та Путін зустрічалися десятки разів і підписали "безмежне партнерство" у лютому 2022 року - менш ніж за три тижні до того, як Путін направив свої війська в Україну. Китай є найбільшим торгівельним партнером Росії й надав Москві економічну підтримку, яка допомогла їй впоратися із західними санкціями.
Китайський правитель Сі Цзіньпін у середу, 7 травня, прибув у Москву для переговорів та участі у військовому параді 9 травня. Його літак вдень приземлився в аеропорту "Внуково". А пробуде Сі в Росії до 10 травня.
Особисто Сі Цзіньпін приїхав в Москву, щоб нагадати про вічну дружу КНР та РФ. Китайського лідера турбують переговори Путіна із США, які він проводить через спецпосланця Трампа - Віткоффа.
Відомо, що у середині квітня, як раз, коли тривали переговори з Віткоффом, Китай обмежив закупівлі російської нафти, що болісно вдарило по економічних очікуваннях Кремля. Водночас Китай нагадав про вічну дружбу з Росією та зробив двозначну заяву, підкресливши, що ніхто не здатний її зламати. Натяк був очевидним - він стосувався перемовин РФ та США.
Тобто Китай у квітні мʼяко підкреслив власні виключні права на вплив на Росію. Зараз Сі Цзіньпін перебуває у Москві, щоб ці права формально підтвердити.