НСЗУ викрила лікарів у стаціонарах: Не маєте права обманювати, що медикаменти є тільки на два дні

Безкоштовні послуги у лікарнях: за що пацієнти не мають платити

лікарня
У лікарнях, які уклали договори з НСЗУ, безкоштовними мають бути не лише ліки, а й операції

Хворіти завжди неприємно, до того ж дорого. Зараз навіть банальна ГРВІ «влітає в копійчину», а серйозний діагноз на зразок інсульту чи інфаркту змушує витрачати всі заощадження. «Програма медичних гарантій для пацієнтів» полегшила життя українців – на етапі первинної ланки медичної допомоги існує низка безкоштовних послуг. Дізнатися їхній перелік можна у своєму телефоні ще дорогою до лікаря, завантаживши гід за «Програмою медичних гарантій».

А ось у стаціонарах, на жаль, зміни на краще відбуваються вкрай повільно. І пацієнти все ще отримують списки препаратів для лікування, роблять за свої гроші ЕКГ та МРТ, купують ліки для операції та мають оплачувати анестезію. Проте нічого цього не повинно бути, якщо лікарня, до якої пацієнт потрапляє планово або у невідкладному стані, уклала договір із Національної служби здоров'я України. Підписавши його, медустанова зобов'язана в рамках пакету забезпечити хворого необхідніми ліками та обстеженнями, пояснила голова НСЗУ Наталія Гусак.

"Цього року НСЗУ виплатила постачальникам спеціалізованої медичної допомоги 91 675 563 890 грн. Вчасно і в повному обсязі. І ви точно не маєте права обманювати, що медикаменти є лише на два дні – насправді держава фінансує весь період лікування, а при необхідності – і реабілітації", - наголосила Наталія Гусак.

Що потрібно знати перш за все

Безкоштовна медична допомога у стаціонарах лікарень, які уклали договори з НСЗУ, доступна за наявності направлення від сімейного лікаря або вузького спеціаліста. Виняток – невідкладна допомога, коли людину привозить до лікарні швидка, ніхто не має права вимагати направлення.

Як знайти лікарню, яка має договір із НСЗУ

  1. Перейти на  сайт НСЗП.
  2. Вибрати "Аналітичні панелі/дашборди".
  3. Вибрати розділ «Укладені договори щодо медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій».
  4. Вибрати потрібну область, населений пункт та групу послуг. На сторінці відобразяться лікарні, які відповідають введеним критеріям.

Що має бути безкоштовним

Якщо стаціонарне лікування не вимагає операції:

  • аналіз сечі та крові, дослідження спинномозкової рідини, бактеріологічні та інші лабораторні дослідження.
  • електрокардіографія, ультразвукові та ендоскопічні дослідження, рентген, комп'ютерна та магнітно-резонансна томографія.
  • забезпечення препаратами із Національного списку ліків, а також закупленими центральними та місцевими бюджетами.
  • знеболення на всіх етапах.
  • інтенсивна терапія.

Якщо необхідна операція:

  • первинний огляд лікаря, де визначається, що пацієнту потрібно перед операцією.
  • супутні аналізи та обстеження: аналіз сечі та крові, цитологічні та бактеріологічні дослідження, інструментальна діагностика, зокрема ЕКГ, УЗД, КТ, МРТ.
  • забезпечення ліками на всіх етапах надання допомоги.
  • анестезія та сама операція теж безкоштовні.
  • у разі потреби – інтенсивна терапія, післяопераційний догляд.

Куди скаржитися, якщо вимагають гроші чи ліки

Збирати списки, видані у стаціонарі, чеки з аптек та подавати скаргу. Зробити це можна двома способами: 

  1. Написати електронне звернення на сайті НСЗУ у розділі «Громадянам».
  2. Зателефонувати на Гарячу лінію НСЗУ: 16-77.

В ідеалі після звернення лікарня має повернути витрачені пацієнтом гроші, але ті, кому вдалося їх отримати, попереджають: знадобляться сталеві нервові та активна громадянська позиція.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналіІнформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube