Новий план Трампа для України: чи це справді найкраще, що здатні придумати аналітики республіканців?

Новий план Трампа для України: чи це справді найкраще, що здатні придумати аналітики республіканців?

Читать на русском

Трампісти з America First Policy Institute пропонують змусити Київ до перемовин та задовольнити територіальні претензії Росії, проте оцінка плану залежить від трактування його положень

Читать на русском
Дональд Трамп
Адміністрації Трампа пропонують обрати стратегію "батога і пряника"

Трампісти з America First Policy Institute пропонують змусити Київ до перемовин та задовольнити територіальні претензії Росії, проте оцінка плану залежить від трактування його положень

Наближена до Дональда Трампа аналітична група America First Policy Institute збирається опублікувати черговий мирний план, який, нібито, має допомогти припинити війну. Основною його ідеєю є змусити Україну до перемовин, погрожуючи припинити потік озброєнь. Росію ж планують задобрювати територіальними поступками. Однак не можна оцінювати план як однозначно негативний — це залежить від того, як трактувати його положення. Загалом ідеї America First Policy Institute залишають Трампу величезне поле для маневру, даючи можливість залучити максимальну кількість виборців, але проливають мало світла на його справжні плани.

Не ображайте Кемерона

Видання Sunday Times з посиланням на власні джерела розповіло скандальні подробиці квітневого візиту міністра зовнішніх справ Великої Британії Девіда Кемерона до фаворита республіканців Дональда Трампа. Виявилося, у Мар-а-Лаго міністр намагався переконати експрезидента допомогти Україні, оскільки це дасть можливість Києву протриматися до інавгурації Трампа. А після цього, мовляв, той зможе вписати себе в історію, як великий миротворець, посадивши Україну та Росію за стіл перемовин.

«Які найкращі умови, за яких Ви як президент можете укласти угоду в січні? Обидві сторони дотримуються своєї лінії і платять за це ціну», — сказав британський міністр.

Цинізм у політиці — річ загальновизнана, але завжди шокує, коли громадськість може заглянути за куліси процесів прийняття рішень. Враховуючи, що це той же самий Кемерон, який озвучив дозвіл використовувати британську зброю по території РФ і який особисто приїхав у Київ, щоби пообіцяти щорічну допомогу королівства в розмірі по три мільярди фунтів стерлінгів «так довго, як це буде потрібно», його діалог із Трампом виглядає блюзнірством.

У Лондоні після оприлюднення матеріалу Sunday Times теж виникло багато питань щодо такого відверто контрасту із задекларованою позицією держави. Ріші Сунак, прем’єр-міністр королівства заперечує правдивість основаної на «анонімних джерелах» інформації й заявляє, що курс незмінний.

«Я не визнаю цю інформацію… наша позиція не змінилася. Путін повинен зазнати поразки», — сказав він.

Якщо така розмова й була, вона не означає, що Британія, чи зокрема Кемерон, безсовісно бреше, заявляючи про підтримку України: ніхто не знає, хто виграє вибори в США, ніхто не знає, як зміниться ситуація через пів року, а перед міністром стояло завдання розблокувати допомогу негайно. Не зрозуміло, який ефект мала ця бесіда в Мар-а-Лаго, але важко уявити слова, які слова могли б переконати Трампа підтримати пакет допомоги краще, аніж апеляція до його нарцисизму та часткове визнання його «геніальних» планів «зупинити війну за 24 години».

Прем'єр Британії Ріші Сунак каже, що Девід Кемерон не пропонував Дональду Трампу змушувати Україну до миру. Фото з відкритих джерел
Прем'єр Британії Ріші Сунак каже, що довіряє Девіду Кемерону. Фото з відкритих джерел

План «Америка понад усе»

Позиція Трампа щодо закінчення війни ніде офіційно не задекларована, The Telergaph, посилаючись на джерело, наближене до експрезидента, повідомило що він не буде розкривати деталі плану до виборів, щоб не «втратити важелі впливу». Втім, певні витоки є і українці здогадуються, що це не те, чого ми хочемо.

The Washington Post з посиланням на людей, які обговорювали цей план з лідером республіканців, пише, що «пропозиція Трампа полягає в тому, щоби підштовхнути Україну до передачі Криму та прикордонного регіону Донбасу Росії». Публікація цих направду примітивних планів викликала шквал критики на адресу фаворита республіканців, тож його команда швидко від них відреклася. Опоненти дорікали в основному не аморальністю пропозиції, а тим, що зовсім не зрозуміло, чому б то Путін мав піти на перемовини. Не кажучи вже про те, чому б війна не повинна була відновитися впродовж найближчих років після перемир’я.

Новою спробою «промацати ґрунт» можна вважати заплановане на 16 травня видання книги «Америка понад усе» у якому відображені рекомендації щодо основних питань внутрішньої та зовнішньої політики для адміністрації Трампа в разі його переобрання. Як пише Associated Press, до створення книги причетні представники America First Policy Institute — впливового угрупування консерваторів, які, як Heritage Foundation, є наближеними до експрезидента. Автори спробували врахувати деякі зауваження.

Associated Press повідомляє, що їхні журналісти ознайомилися з окремими положеннями книги, ще до того, як вона побачила світ. Щодо України план виглядає так:

  • Трамп вимагатиме від України розпочати мирні перемовини з Росією, заморозивши бойові дії на лінії фронту. Якщо Київ не погодиться, Вашингтон припинить постачання зброї;
  • від Києва не вимагатимуть офіційно відректися від своїх територій, залишаючи юридичне обґрунтування до можливого відновлення територіальної цілісності «після того, як Путін відійде від влади» дипломатичним шляхом. Тобто так, як це зробила свого часу Німеччина;
  • Україні «тимчасово» відмовлять у вступі до НАТО, а гарантією, що війна не повториться, нібито, має стати потік західних озброєнь, який ітиме на «основі двосторонніх домовленостей»;
  • Росію до перемовин має заохотити перспектива скасування санкційного тиску за принципом — чим більший прогрес у перемовинах, тим менше обмежень.

Видання зазначає, що в книзі більше уваги приділяють тому, чому, на думку ультраправих республіканців, війна розпочалася (через «глобалістську» політику демократичних адміністрацій — ред.), а не тому, як її закінчити. Проте на сьогодні «Америку понад усе» можна вважати найповнішим відображенням політичної думки трампістів щодо російсько-української війни.

Добре це, чи погано?

Діючий президент Джо Байден і фаворит республіканців Дональд Трамп змагаються за кожен відсоток, адже симпатії американців розділилися порівну. Найласішим шматочком електорального пирога є прибічники «рейганівської» республіканки Нікі Гейлі, яка зійшла з дистанції в березні. Це майже 24% всього електорату Республіканців. ABC пишуть, що половина з них не хотіли голосувати за фаворита партії. Тепер Байден доводить їм, що Трамп — абсолютний фрік та злочинець, тож цього разу краще віддати голос за демократа.

Щоб перемогти Трамп має сподобатися і радикальним, і поміркованим республіканцям. Фото: Getty Images
Щоб перемогти, Трамп має сподобатися і радикальним, і поміркованим республіканцям. Фото: Getty Images

Трамп натомість намагається запевнити, що не такий уже він неадекватний, не ізоляціоніст і розуміє ситуацію на міжнародній арені. Усе ускладнюється тим, що ультраправі з MAGA мають бути впевненими, що їхній «антисистемний» месія і далі з ними, а не «продався глибинній державі», як раніше це зробив ультраправий спікер Майк Джонсон. Ймовірно тому план закінчення війни, пропонований авторами «Америка понад усе», є доволі неоднозначним і створює майбутній адміністрації Трампа широке поле для маневру.

«Війна в Україні — це трагедія, якої можна уникнути, і вона стала результатом некомпетентності президента Байдена як світового лідера та його хаотичної зовнішньої політики. Війна розділила американців і консервативний рух щодо того, якою має бути участь Америки в цьому конфлікті та як війна в Україні впливає на європейську та глобальну стабільність», — намагаються примирити респбліканців генерал-лейтенант у відставціі Кіт Келлог та редакор Фред Флейц. 

Заморозка війни на лінії зіткнення — очевидний реверанс вимогам Москви враховувати «ситуацію на землі». Якщо до цього дійде, навряд на окупованих територіях можна буде за років 10 знайти щось українське. Тому відновлення територіальної цілісності дипломатичним методом «після смерті Путіна» — така собі перспектива, але ми знаємо, що подібні погляди є і в адміністрації Байдена, хоч вони й не афішуються.

А щодо «тимчасово» позаблокового статусу, хоч як це не обурює українців, фактично йдеться про те ж саме, що відкрито втілює в життя Білий дім за підтримки канцлера Німеччини Олафа Шольца. Як довго триватиме ця позаблоковість і чи закінчиться взагалі — це залежить лише від того, які рішення прийме надалі Вашингтон.

Водночас євроінтеграцію не ставлять під сумнів. Ні слова про міфічну «денацифікацію». Не йдеться про роззброєння України, як про це мріяв Путін. Навпаки, трампісти, які ще недавно волали «ні пені для України», готові нарощувати поставки. Але, знову ж таки, чи буде на практиці рівень постачань озброєнь достатнім і стабільним, аби через два роки Кремль не поновив бойові дії — це залежить від Трампа.

Тож відповідь на запитання є цей план загалом добром чи злом для України буде: «Ні те, ні інше». Все залежить від того, як вважатиме ща правильне діяти фаворит республіканців у момент прийняття рішень.

Чого хоче Трамп

Трамп і далі заявляє, що хоче «просто зупинити вбивства», а не відновити міжнародний порядок. За досвідом українців, це є очевидним маркером пропутінського «миротворця». Підозр додає, що у часи свого першого президентства він був переконаний, що Україна має бути частиною Росії.

«Трамп дуже чітко дав зрозуміти, що він вважає, що Україна, і, звичайно, Крим, мають бути частиною Росії. Він справді не міг змиритися з думкою, що Україна є незалежною державою», — казала The Guardian його колишня радниця Фона Хілл.

На початку передвиборчої кампанії він заявляв, що Київ не заслуговує на підтримку, оскільки є осередком корупції. Потім докладав максимум зусиль, аби затягнути з передачею допомоги Україні.

Але показово, що з часом його позиція, принаймні задекларована, стає більш проукраїнською, більш подібною на ту, яку займає адміністрація Байдена. Зрештою він визнав, що «Україна важлива для США» тому, Київ потрібно підтримувати, що, безумовно, сподобалося виборцям Нікі Гейлі. І одразу ж додає, що, на його думку, Європа занадто мало підтримує Україну — це вже пас в сторону MAGA.

«В України є шлях вперед, на якому Америка може зберегти власні інтереси на пріоритетному рівні, водночас відіграючи певну роль у припиненні найбільшої війни в Європі після Другої світової війни», – фактично дублюють свого політичного лідера генерал-лейтенант Кіт Келлог і Фред Флейц.

Дональд Трамп, ймовірно, і сам ще не знає, яке рішення прийматиме щодо російсько-української війни. Фото: Getty Images
Дональд Трамп, ймовірно, і сам ще не знає, яке рішення прийматиме щодо російсько-української війни. Фото: Getty Images

Команда фаворита республіканців спеціально створює таку двозначність, мовляв, хай кожен обирає, що йому подобається. Якою буде реальна політика Трампа щодо України, якщо він здобуде перемогу на виборах, ймовірно, не знає й він сам. Це залежить від багатьох чинників: що розвідки доповідатимуть про стан справ в Україні, Росії та Китаї, чи подаватиме Москва сигнали про можливу співпрацю зі США проти Пекіну в майбутньому, чи продемонструє ЗСУ здатність у 2024 році зупинити ворога, а, можливо, десь і контратакувати.

Зрештою, що робитиме Трамп, коли для всіх стане очевидно, що він помилився, що його старання непотрібні Путіну? Коли виявиться, що запропонованих поступок замало і РФ не збирається відпускати Україну. Адже головною метою цієї війни є не територія, а сама ідея існування незалежної української держави, особливо з центром у Києві. Чи не сприйме Трамп такі кроки, як особистий виклик і плювок в обличчя?

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.