QAnon – що відомо про таємну організацію конспірологів, яка просто зараз перетворюється на масову релігією

Читать на русском

Адепти руху Q є в Конгресі США та серед охоронців екс-президента, вони вважають, що Трамп – це майже Ісус, а свої ідеї розповсюджують через Facebook, а боротьба з ними не має результатів: що про них відомо

Читать на русском
Трамп і Байден
Вчення Q набуває риси культу

Адепти руху Q є в Конгресі США та серед охоронців екс-президента, вони вважають, що Трамп – це майже Ісус, а свої ідеї розповсюджують через Facebook, а боротьба з ними не має результатів: що про них відомо

Зі Сполучених Штатів світом поширюється QAnon — це конспірологічна теорія, яка стверджує, що планетою керує таємний уряд, який змовився проти простих людей. Рух “Q” стає все більше схожим на релігію, зі своїми власними обрядами, символами, ієрархією та фанатиками. Частина політичних еліт, зокрема в Америці використовують віру його прихильників на свою користь. QAnon стає все більш небезпечним і йому важко протидіяти, адже тиск на рух сприймається як доказ його правильності.

Вони всюди

З-поміж усіх конспірологічних теорій сучасності немає жодної, яка має стільки послідовників і є такою впливовою, як QAnon. Ця течія, як вважають, сформувалася у 2017 році й відтоді знайшла мільйони прихильників в Сполучених Штатах та закордоном. У 2020 році, до заборони, сторінки QAnon у Facebook існували у понад 70 країнах світу. За даними BBC, 58% британців поділяють деякі ідеї руху.

З послідовників цього руху складаються найвідданіші фанати експрезидента Дональда Трампа і багато з них готові віддати за нього життя. Вони вірять, що вибори 2020 року були сфальшовані на користь Байдена, оскільки таємний уряд, “глибинна держава”, не міг віддати владу позасистемному кандидату. Велику часту з тих, хто брав участь у штурмі Капітолія 6 січня складали саме члени QAnon. Тоді загинуло п’ятеро людей, а суд триває й донині.

У житті Девіда ДеПейпа, який напав на чоловіка спікерки Конгресу США Ненсі Пелоссі у жовтні 2022 року, QAnon відігравав велику роль. Слідчі знайшли в його квартирі, дописах соцмережах, а особливо в його блозі, докази того, що він поділяв, зокрема, ідею руху про те, що вибори 2020 було вкрадено, пише Rolling Stone. Є натяки на те, що він також вірить, що еліти у США займаються канібалізмом і що це покривала Гілларі Клінтон.

Прихильники руху “Q” відзначилися і в Німеччині: одна з учасниць спроби державного перевороту в грудні минулого року, ексдепутатка Бундестагу від праворадикальної партії "Альтернатива для Німеччини" Біргіт Мальзак-Вінкеман, була прихильницею QAnon.

Майк Пенс
Вищих посадовців Білого дому охороняють прихильники QAnon. Фото: New Yourk Times

Члени руху є у найвищих коридорах влади: недавно світ облетіло фото колишнього віцепрезидента Майка Пенса, на якому один з охоронців, спецназівець, якому довірили захищати перших осіб держави, має на грудях символіку руху — червоно-чорну нашивку з літерою “Q” та написом “Сумнівайся у сказаному”.

То як рух зміг досягнути таких висот? Чому люди йдуть на злочини, заради його ідей?

Пророк

Дослідники пов'язують назву руху з нікнеймом "Q Clearance Patriot”, яким назвав себе анонімний користувач, або кілька користувачів, на форумі 4chan. У 2016 році він, стверджуючи, що є інсайдером, почав публікувати розпливчаті повідомлення про змову. Нова інформація від "Q” не з’являється з 2020 року, але згодом його послідовники додали нових подробиць та власних конспірологічних теорій.

Коріння цієї конспірологічної теорії сягає глибше — у Pizzagate. В березні 2016 року невідомі хакери зламали електрону пошту активіста виборчого штабу Гіларі Клінтон Джона Подести. У листах, які опублікувала WikiLeaks, конспірологи “побачили” секретні “кодові слова”, які “розшифрували” як ”діти”, “педофілія” та “насильство”. Це стало “доказом” того, що відомі члени демократичної партії чинили сексуальне насильства над дітьми під час сатанинських обрядів.

Піцерія у Вашингтоні
У цій піцерії, нібито, проводила свої темні ритуали американська еліта. Фото з відкритих джерел

Все це, нібито, відбувалося у вашингтонській піцерії під прикриттям родини Клінтонів. Через це на заклад здійснив збройний напад один з прихильників теорії, він за допомогою гвинтівки намагався збити замок з комірчини та погрожував смертю власнику закладу.

Вчення

За переконанням прихильників руху, світ контролюється таємною елітою, куди входять впливові родини у США, королівська сім’я у Великобританії, Ватикан та інші. Ці правлячі еліти контролюють економіку та політику і винні у всіх війнах. За деякими теоріями, поширеними в QAnon, саме вони стоять за терактами 11 вересня і вбивством принцеси Діани, яка, хотіла їх викрити.

Ніби нічого нового, люди й раніше вірили у масонів, сіоністів, ілюмінатів чи інші таємні організації, які контролюють всю планету. Але є одна особливість — QAnon стверджує, що ця еліта поклоняється Сатані, займається, работоргівлею, дитячою сексуальною експлуатацією та людожерством, при тому часто це все суміщає. Вони, нібито збирають адренохром, який виробляється в дитячих організмах під дією стресу і який сатаністи-канібали використовують чи то як наркотик, чи то як “еліксир молодості”.

Посвята у масони
Раніше владу над світом приписували масонам. Фото з відкритих джерел

QAnon вважає, що сатаністи-педофіли є в обох партіях США. Але особливо багато їх серед демократів. Вагоме місце в їхній ієрархії посідають Гілларі Клінтон, Джордж Сорос та Барак Обама, є також сотні інших політиків та голівудських зірок.

За міфологією, їм, ще з часів "доброго президента" Кеннеді, протистоять військові та окремі політики США. Ці міфічні члени QAnon при владі намагаються послабити позиції сатаністів-педофілів, а також чинять приховані атентати і розраховують на підтримку народу в майбутньому широкомасштабному викритті злочинів правлячих еліт. Вони ведуть підготовку, аби в один день розпочати масові арешти всіх причетних до клубу сатаністів-педофілів.

Гіларі Клінтон
Гіларі Клінтон — рептилоїд, це всі знають. Фото: Mimikama

QAnon перейшов рамки звичайної конспірологічної теорії та набув рис культу. Він нагадує християнство в перші століття нової ери, коли не було ще викристалізованого вчення, а кожен міг вибирати, у що вірити, базуючись на спільній основі. Хтось з QAnon вірить у сатанистів-педофілів, хтось у змову еліт, яким протистоїть Трамп, хтось не довіряє Трампу, хтось може вірити в пласку землю, бути антиваксером, чи вважати, що всім заправляють рептилоїди, але всі переконані, що боротьба триває і що буде час повстання.

Месія QAnon

QAnon вважає, що Дональд Трамп прийшов до влади “від народу”, а його поява є частиною плану, який має врятувати світ від цієї змови. Він, нібито, бореться проти сатаністів-педофілів, які контролюють владу, але не проголошує це, бо ще не має достатньо доказів. За переконанням учасників руху, він збирає сили, і після того, як отримає знову президентське крісло, віддасть наказ своїм вірним людям арештувати правлячих сатаністів. Цю майбутню місію QAnon називає “Буря”, або “Подія”.

Вважається, що тому його намагаються усунути за допомогою судів. На сторінках учасників руху часто можна знайти Трампа поряд з Ісусом.

Трамп і Ісус
Особливо популярні ідеї QAnon серед протестантів-євангелістів. Фото з відкритих джерел

Сам експрезидент активно заграє з цією частиною свого електорату: іноді щось натякне про “Бурю”, чи “Подію”, іноді з’явиться з символікою руху, чи, наприклад, використє мелодію гімну руху на своїх мітингах. Втім, намагаючись не відлякати решту своїх виборців, він обмежується лише натяками й ніколи не повторює тої дичини, яку сповідують члени руху.

Набагато відвертіше говорять про свою прихильність до руху "Q" республіканці з оточення Трампа, такі як Майкл Флінн, генерал, колишній радник з безпеки, або відома своєю україноненависницькою позицією конгресменка Марджері Тейлор Грін. За даними Forbes, близько 56% республіканців так чи інакше погоджуються з ідеологією "Q".

Чому вони такі потужні

У науково-фантастичній епопеї “Дюна” Френка Герберта є впливова організація Бене Ґессерит. Члени цього ордену мали багато унікальних навиків, зокрема і вміння нав’язувати цілим народам паростки релігійних вірувань. Саме вони прищепили “фрименам” віру в месію — Пола Атрейдіса. Невідомо, чи стояла за появою руху якась змова, чи був “Q” чиїмось агентом, чи висловлював власні думки, але те що в QAnon месією є Дональд Трамп — дуже зручно для останнього.

Дональд Трамп
Трамп натякає, що він "в темі", але не підтримує рух відкрито. Фото: CNN

Портал Military повідомляє, що не припиняються спроби завербувати людей серед ветеранів США різними екстремістськими організаціями, серед яких згадують QAnon. Майже третина з ветеранів може бути до цього схильна, оскільки підтримує одну з ідей руху про те, що еліти намагаються замінити біле населення Америки “кольоровим”.

Наскільки це серйозно свідчить той факт, що у вересні 2020 року Facebook оголосив про заборону будь-яких груп, сторінок та облікових записів, які пов'язані з QAnon, через їхню "шкідливість та потенційну насильницьку поведінку". ФБР вважає організацію небезпечною і схильною до екстремізму. А проте під час голосування за резолюцію з осудженням руху у Конгресі США сімнадцять республіканців відмовилися це робити.

У QAnon зацікавлена частина політичної еліти США, яка паразитує на ньому. Тези руху поширювали також напередодні штурму Капітолію російські та китайські державні ЗМІ та ”фабрики тролів”, повідомляє CNN. У 2022 році прихильники руху поширювали ідеї про американські біолабораторії в Україні. А згодом виявилося, що Сі Цзіньпінь серед QAnon набирає рис борця з сатаністами-канібалами.

"І у нас сьогодні є люди, які буквально, я думаю, вони можуть не зізнаватися самі собі, але вони прирівнюють Дональда Трампа до Ісуса Христа. І для них, якщо ви навіть виступаєте проти цієї “дивовижної людини”, Дональда Трампа, яка, очевидно, є досить недосконалою, ви виступаєте проти Ісуса, проти їхніх християнських цінностей. І тоді ви переслідуєте їхню релігію…", — заявив конгресмен Адам Кінзінгер.

Василь Небензя
Російська ідея про біолабораторії в Україні знайшла підтримку в QAnon. Фото:  Press TV

Часто з такими людьми важко сперечатися, оскільки вони мають у своїх судженнях якесь раціональне зерно, решта їхніх суджень хибні, проте вони не хочуть цього помічати. До прикладу, вони кажуть очевидні речі, що педофілія — це погано, далі заявляють, що політикам та ЗМІ не можна довіряти, що не завжди правда, а тоді раптом запитують куди ділися 8оо тисяч дітей, які щороку зникають на планеті, і торжествуюче “доводять” вам, що їх з’їли політики, що й близько не очевидно і не має між собою логічних зв'язків. При тому виходить, що сатаністи-канібали, яких нібито “1% від 1%” щороку непомітно з'їдають по одній дитині.

Загалом, навіть не зрозуміло, чи не привела б заборона руху навпаки до подальшого зміцнення організації. Прихильники QAnon — часто люди з глибокими психологічними травмами. Вони знаходять у ньому сенс свого існування і будь-які утиски сприйматимуться як доказ їхньої правоти. З іншого боку, конспірологічні теорії існували завжди, але саме соцмережі дають можливість адептам  QAnon координувати свої дії й залучати нових членів. У цьому сенсі заборона на поширення ідей руху в інтернеті може принести результати, але тут є ризик  порушити свободу слова.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.