Додаток для військовозобов'язаних у перший день роботи давав збій, а сервери були перевантажені через наплив користувачів: попри те, реалізацію проєкту Резерв+ можна вважати великим успіхом – пояснюємо, чому - деталі
У додатку для військовозобов'язаних Резерв+, який запрацював 18 травня, купа помилок, на що скаржаться користувачі. Багато типових: наприклад, не всім вдається виконати авторизацію через Bank ID. Також сервер видає помилку через перевантаженість. Те ж саме іноді траплялося з додатком "Дія": наприклад, користуватися ним бувало важко при старті цього додатка у 2020 році, а також після ряду значних оновлень. Питання, чому державні програми часто збоять, тоді як приватні проєкти, навіть дуже масштабні – вкрай рідко.
Зрозуміло, першого ж дня розробники "Резерв+" зіткнулися з проблемою великого напливу користувачів. Звідси відмови сервера.
Просто для порівняння: проєкт «Інформатор-Україна» протягом 7 днів отримував понад мільйон переглядів на добу. Але проблем із перевантаженістю сервера не виникало жодного разу.
Так само скрізь, де присутні приватні інвестори. Подібні помилки вважаються великою проблемою. І немає завдання усувати їх якнайшвидше. На рівні планування проєкту приймаються рішення, щоби подібних проблем не виникало.
Про Резерв+ вже є думка українського "хактивіста", відомого як Шон Таунсенд. Хактивіст пише, що застосунок зліплений нашвидкуруч, на базі мобільного додатку «шкільний щоденник». Йдеться, мабуть, про продукт платформи "Навчання і Технології", розробником якого є Lionwood Software, тобто знову ж таки приватна компанія, яка спеціалізується на веброзробці, мобільних додатках, а також UI/UX дизайні.
Окремою версією "походження" програми "Резерва+" також є платформа для навчання, що ще не вийшла, "Мрія". Її планують запустити у 2024-2025 навчальному році, і вона має стати помічником для вчителів, дітей та батьків, зібравши у собі всі необхідні функції. Зокрема - і щоденник, який активно обговорюють на фоні проблем із "Резервом+".
До речі, попереду в Інформатора найважче випробування з погляду стабільності сервера та бізнес-процесів. Ми розробили новий, сучасний дизайн нашого проекту. Щоб це було дійсно сучасно, довелося внести значні зміни до коду движка сайту. І зараз роботи у завершальній стадії. Остаточні терміни реалізації словами класика: два-три тижні, максимум п'ять.
Чому в державних проектах, у тому числі таких соціально значущих, як мобільний додаток Резерв+, так багато помилок та недоробок після запуску?
На думку редакції "Інформатора", є дві групи причин.
Труднощі з розробкою, затвердженням та реалізацією рішень у державних структурах. Простіше кажучи, бюрократія. У разі, коли рішення залежить від надмірної кількості формальностей, увага керівників відволікається від суті проєкту. Головна відмінність держслужби від приватного бізнесу в тому, що найбільшою заслугою держслужбовця вважається формальна правильність його дій, а не результат. Це дозволяє уникнути дрібних помилок при ухваленні рішень, але надзвичайно ускладнює реалізацію всього нового. Ця проблема стосується не лише конкретного додатка, а загалом роботи держструктур.
У випадку з мобільним додатком Резерв+ чітко видно, як рішення на його рахунок узгоджували кілька місяців, а потім гарячково робили сам додаток протягом кількох тижнів.
Низькі зарплати держслужбовців та загальна проблема недофінансування держустанов. Ця тема була вкрай непопулярною ще до війни, хоча дисбаланс впадав у вічі. Наприклад, зарплата міністра Мінпромполітики становила 18 тис. гривень, зарплата директора металургійного заводу – у 10 – 15 разів вища. Питання, як міністру у своєму відомстві зібрати досвідчену команду управлінців, які розроблятимуть правила гри, зокрема для металургійних заводів. Хто пройде в цю команду, якщо зарплати підлеглих будуть апріорі нижчими за зарплату міністра? В умовах війни, коли держслужбовцям скасовують надбавки, а їхні штати суттєво скорочують, ситуація лише посилюється.
З урахуванням цих двох факторів нинішній додаток із приватними проєктами порівнювати некоректно. Його без іронії можна вважати успіхом, а не провалом влади. Навіть з урахуванням всіх численних багів, які, ймовірно, будуть зрештою усунуті.
18 травня в Україні запустили ДОДАТОК "Резерв+", в якому можна обновити дані в реєстрі "Оберіг". Після оновлення користувачі можуть навіть подивитися, які саме дані є про них у реєстрі. Міноборони видало коротку інструкцію щодо використання програми. Так, потрібно завантажити його, авторизуватися через BankID та заповнити всі необхідні поля з даними.
Правда, проблеми найчастіше виникають саме на стадії авторизації.Система може навідріз відмовлятися проводити авторизацію через банки й просто видає помилку. Проблема може зберігатися найближчими днями - вся справа в захисті даних, який не пропускає надто багато запитів одночасно, щоб припинити DDoS-атаки.
Нагадаємо, які документи необхідно брати зі собою, якщо вирішили обновити дані в ЦНАП.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.