Ірина Фріз: «Політизація мобілізації перетворює нас з нації героїв на націю ухилянтів»

Народний депутат розповіла Інформатору, чому урядовий законопроект про вдосконалення мобілізації треба відправити на доопрацювання

Ірина Фріз. Колаж
Рада готується прийняти мобілізаційні законопроекти, попри корупційні ризики та порушення прав людини, вшиті в них. Колаж: Інформатор-Україна

У членів Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки, є зауваження майже до кожної статті законопроектів про мобілізацію. Зокрема депутатів турбують корупційні ризики, що "вшиті" в окремі положення цих документів. Відомо також про великий суспільний резонанс, який вони викликали. Проте у четвер, 11 січня Верховна Рада все ж може проголосувати за ці документи. Народна депутат Ірина Фріз називає це одним з трьох ймовірних сценарієв шодо долі згаданих законопроектів. Хоча є й інші, цей сценарій є абсолютно реальним, навіть попри те, що мобілізаційний проект можливо порушує Конституцію. 

"Найбільш яскравий приклад – це пропозиції щодо повноважень ТЦК, які згідно законопроекту можуть своїм одноосібним рішенням вносити або знімати відомості з Єдиного реєстру боржників. Це є фактично порушенням прав людини, і про це говорили всі", - розповіла Інформатору народний депутат, член партії «Європейська Солідарність» и екс-міністр України у справах ветеранів Ірина Фріз.

Проте спостерігачи вважають, що 11 січня Раду будуть ламати через коліно, щоб якнайшвидше прийняти мобілізаційний пакет. Навіть приклад з наміром звільнити скандально відому Мар'яну Безуглу з посади заступника голови оборонного комітету засвідчує серьйозність намірів керівників Ради та монобільшості. Депутати не змогли не лише проголосувати відповідну постанову, але навіть й зареєструвати через опір спікера.

Інформатор-Україна поспілкувався з Іриною Фріз, щоб з'ясувати, що саме незадовольняє опозицію у мобілізаційних документах уряду, як можна виправити помилки та які ще є сценарії роботи з документами, окрім їх прийняття без обговорення по суті. "Треба відкликати цей достатньо недолугий за змістом законопроект, який вже збурив суспільство і якнайшвидше внести більш зважений, нормальний документ. Ми не можемо гальмувати питання мобілізації", - вважає політик.  

Ірина Фриз вважає, що 11 січня Рада може прийняти законопроекти про мобілізацію попри чисельні зауваження до їх змісту. Це один з трьох можливих сценаріїв розвитку подій.
Ірина Фриз вважає, що 11 січня Рада може прийняти законопроекти про мобілізацію попри чисельні зауваження до їх змісту. Це один з трьох можливих сценаріїв розвитку подій.

  

Інформаційні дописи Безуглої перетворилися на диверсію проти вищого військового керівництва

- 10 січня в ВР трапився скандал. Народні депутати не змогли внести до порядку денного засідання парламенту питання звільнення Мар’яни Безуглої з посади заступника голови комітету з питань Національної безпеки та оборони. Що ви про це думаєте?

- Я вважаю, що пані Безуглу треба знімати з посади за порушення етики та поведінки. Крім того, її інформаційні дописи фактично перетворилися на диверсію проти вищого військового керівництва нашої держави та сприяли створенню в суспільстві усвідомлення того, що існують розбіжності між політичним керівництвом держави та військовим керівництвом. А це безумовно вигідно ворогу, який в будь-який спосіб намагається розколоти громадянське суспільство під час повномасштабного вторгнення. 

- Я знаю, що ви звернулися з депутатським запитом до СБУ з проханням більш прискіпливо розглянути дописи Мар’яни Безуглої на предмет розголошення військової таємниці...

- Моє звернення до СБУ є не поодиноке. Я хочу отримати від цього органу належну оцінку що до цифр, які були опубліковані Мар’яною Безуглою:

  • кількості Збройних сил України;
  • кількості Збройних сил України, яка знаходиться безпосередньо в зоні бойових дій;
  • кількості загиблих в місяць;

Та отримати відповідь на питання: чи підпадає ця інформація під дотримання закону про державну таємницю? Тоді ми зможемо зрозуміти, наскільки коректною була поведінка Безуглої.

- А як ви прокоментуєте те, що відбувалося зараз в парламенті? Нагадаю, що 10 січня деякі опозиційні депутати із-за відмови розглядати відставку Безуглої заблокували трибуну, після чого спікер Руслан Стефанчук закрив засідання.

- Наразі ми маємо ситуацію, коли вперше в історії парламентаризму в Україні спікером ВР були зухвало порушені норми чинного регламенту, згідно з яким він був зобов’язаний поставити на голосування пропозицію від членів парламенту з різних фракцій щодо необхідності включити в порядок денний цю постанову. Більш того. Він цього не зробив навіть після пропозиції екс-спікера Дмитра Розумкова, який, згідно статті регламенту, пропонував поставити це як ad hoc [тобто, через виняткову значимість - Інформатор]. Далі була ще більш зухвала поведінка спікера, коли він просто закрив засідання.

Тобто той порядок денний, який собі погодили лідери фракцій на погоджувальній нараді, фактично обірвався через острах поставити питання, яке йде в супереч с позицією однієї людини в залі. Ця людина – голова фракції “Слуг народу” Давід Арахамія, який вимагав не ставити це питання.

Отже ці інформаційні диверсії, які створювала проти військового керівництва пані Безуглая, з моєї точки зору є не просто скоординованими, а мають чітку адвокацію від представників влади і монобільшості. Вони є скоординованою акцією проти військових і військового керівництва.

Дописи Безуглої перетворилися на діверсію проти військового керівництва, вважає Ірина Фриз
Дописи Безуглої перетворилися на діверсію проти військового керівництва, вважає Ірина Фриз. Фото: Getty Images

На мій погляд, все це буде мати належну оцінку. Якщо не зараз, не за теперішніх умов і не за теперішнього керівництва правоохоронних органів, то 100% в майбутньому. Тому що створений прецендент, який вимагає покарання всіх, хто залучений до цієї компанії з дискредитації наших військових.

 

У членів комітету зауваження до кожної статті

- Урядовий законопроект про вдосконалення мобілізації був внесений до парламенту 25 грудня. Але народний депутат від фракції “Голос” Ярослав Железняк заявив, що у Верховній Раді зареєстровано вже 5 законопроектів на цю тему: урядовий та 4 альтернативних. Над яким документом зараз працює оборонний Комітет ВР та яка доля чекає альтернативні документи?

- Комітет працював над урядовим законопроектом протягом трьох днів. Він є достатньо об’ємним, понад 200 сторінок тексту. Крім того, цей документ стосується багатьох сфер прав громадян. На мій погляд, якби Кабмін зосередився лише на питанні мобілізації та алгоритмах демобілізації, нам було б набагато простіше працювати з цім документом. Питання, які обговорювались на Комітеті, стосувались практично кожної статті законопроекту. Тому що до кожної статі у членів комітету були зауваження або редакційні пропозиції, як саме ці статті повинні бути виписані для того, щоб вони не суперечили Конституції і чинному законодавству та не містили корупційних ризиків.

Ми достатньо конструктивно попрацювали. За підсумками було сказано, що розробник цієї законодавчої ініціативі - тобто міністерство оборони має все це звести в єдиний драфт.

- Але ж по закону зміни від депутатів до першого читання вноситись не можуть?

- Так. Тому я вважаю, є декілька сценаріїв розвитку подій стосовного долі цього документа:

  • та редакція, яка є зараз, буде протискуватись монобільшістю через сесійну залу у четвер;
  • рішенням Комітету законопроект відправлять на доопрацювання, але ви знаєте, що більшість у Комітеті складають представники монобільшості, і я не впевнена, що у них є на це політична воля;
  • Кабмін не буде очікувати рішення Комітету і відкликає законопроект в тій редакції, яку ми ретельно опрацювали. А після доопрацювання внесе на перше читання документ без антиконституційних та корупційних ризиків;

В такому випадку альтернативні законопроекти згорять самі по собі.

 

Комітет рекомендував не чіпати норми, що стосуються військовозобов’язаних з інвалідами 3 групи на утриманні

- Голова Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Завитневич заявив: «в першу чергу, обговорення на Комітеті стосувалося пошуку балансу між конституційними правами громадян та запропонованими у законопроекті заходами для вирішення завдань мобілізації, які ці права обмежують. Про що конкретно йдеться?

- Найбільш яскравий приклад – це пропозиції щодо повноважень ТЦК, які згідно законопроекту можуть своїм одноосібним рішенням вносити або знімати відомості з Єдиного реєстру боржників. Це є фактично порушенням прав людини, і про це говорили всі. Тому в тій редакції, в якій це запропоновано, той пункт має бути перероблений, або хоча б переформатований під вже діючий механізм, завдяки якому вносяться відомості до Єдиного реєстру боржників.

- Це правда, що в законопроекті відсутнє поняття «обмежено придатний»?

- Так. В основній редакції законопроекта дійсно пропонується прибрати цю категорію. Більш того, там є пропозиції щодо позбавлення відсрочки військовозобов’язаних, які мають на утриманні або здійснюють догляд за інвалідами 3 групи. Це дуже резонансне питання. Всім членам комітету пишуть представники цих груп зі скаргами. Відповідно Комітет рекомендував розробнику залишити ці норми в чинній редакції і не втручатись в них.

- А що сказано у законопроекті стосовно повісток електронною поштою?

- Цей пункт є у документі. Але проти нього заперечували практично всі, у тому числі і представники монобільшості. Нема ж розуміння того, в якій спосіб буде йти верифікація цієї електронної пошти. Тобто, як дізнатись, наскільки вона актуальна? Більше того. Автори документу пропонують ввести спочатку адміністративну відповідальність за те, що чоловік не з’явився по повістці, яку відправили на електрону пошту, а потім кримінальну. Це є абсолютним порушенням прав людини. Ми їм про це сказали і наполягали на тому щоб це питання було прибрано з тексту редакції.

- Зараз багато чуток про бронь від розміру зарплатні

- Цього немає в законопроекті. Все це було лише на рівні ідеї, яка дійсно циркулювала, наскільки нам сказав на засіданні Комітету представник міністерства економіки. Але ми чітко наголосили, зокрема я, що будь які обговорення цієї ідеї є дискримінаційними і такими що порушують внутрішні правові норми та наші зобов’язання по міжнародним конвенціям, які ми ухвалили, як правова держава. Вважаю, що такі речі не повинні циркулювати навіть на рівні обговорювання. Тому що десь обговорюється, а потім це виливається через якісь джерела і соцмережі, збурює суспільство і починається інформаційний хаос навпроти того, що за великим рахунком не буде мати кінцевої реалізації.

Якщо міністерство оборони дослухається до пропозицій з парламенту, альтернативні проекти щодо мобілізації згроять самі по собі. Фото: Gettyimages
Якщо міністерство оборони дослухається до пропозицій з парламенту, альтернативні проекти щодо мобілізації згроять самі по собі. Фото: Getty Images

 

Тільки Генштаб може визначати порядок або програму підготовки мобілізації

- Що до корупційних ризиків, які вас стурбували?

- По перше, ТЦК СП наділяється надмірними повноваженнями. По друге, дискрецію повноважень матимуть члени комісії, які, згідно цього документа, будуть вести військовий облік. Їх там є декілька ешелонів в підпорядкуванні, але сам факт того, що на розгляд членів цієї комісії буде віддаватись можливість відстрочки, мобілізації та демобілізації – це є абсолютно корупційна складова, яка неприпустима.

Також надмірні повноваження “навішуються” на органи місцевого самоврядування, які окрім забезпечення приведення військовозобов’язаних до пунктів ТЦК, ще й зобов’язані здійснювати програми підготовки мобілізації і демобілізації. Де логіка в цьому, я не знаю, тому що з моєї точку зору тільки Генштаб може визначати порядок, або програму підготовки мобілізації. Підкреслюю, що представники Міноборони погодились з нами стосовно наших зауважень. Але усне погодження і чинна редакція того, що ми доки маємо на розгляд, відрізняються.

Саме суспільство створило той прецедент, якій дозволив дати відсіч росії. Загроза втратити державу здатна мобілізувати народ. Фото: Getty Images
Саме суспільство створило той прецедент, якій дозволив дати відсіч росії. Загроза втратити державу здатна мобілізувати народ. Фото: Getty Images

 

- Думаю, що не помилюсь, якщо скажу, що законопроект стосовно вдосконалення мобілізації вніс смуту та роз'єднав суспільство. Що ви про це скажете?

- 24 лютого 2022 року деякі західні експерти вважали, що ворог візьме Київ за три дні. Але цього не сталося завдяки єдності громадянського суспільства. Саме суспільство створило той прецедент, якій дозволив дати відсіч росії. Тому загроза втратити державу здатна мобілізувати наш народ.

Питання в іншому, що зараз необхідно внести зміни в закон. Але чомусь маємо ситуацію, коли питання мобілізації політизується і перетворює нас з нації героїв на націю ухилянтів. Це дискредитує нас на зовнішній арені і роз’єднує в середині держави. Це є неприпустима річ під час воєнного стану.

Тому владі бажано робити все, щоб об’єднати суспільство і досягти того рівня мобілізації, який був станом на 2022 рік. Крім того, треба відкликати цей достатньо недолугий за змістом законопроект, який вже збурив суспільство і якнайшвидше внести більш зважений, нормальний документ.

Ми не можемо гальмувати питання мобілізації. Це є пріоритет, не тому що комусь не хочеться брати на себе відповідальність, а тому що від цього питання залежить майбутнє нашої держави. 

Раніше Інформатор-Україна докладно проаналізував, які зміни до законодавства пропонує новий мобілізаційний проект. Зокрема ним пропонуються зміни віку мобілізованих. Також ми повідомляли, що Олексій Арестович назвав новий проект відзеркаленим варіантом російських ініціатив щодо мобілізації

Дивіться відео Інформатор-Україна: "Посилення мобілізації необхідне": погляд командира артилерійської роздвіки у 3 ОШБ.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube