Папа Римський закликає українців підняти білий прапор, колишній головком Валерій Залужний іде послом до Британії, а росіяни розігрують сценарій "Майдан-3"
На тижні трапилося чимало важливих і цікавих подій. Російські спецслужби продовжували спроби розхитувати Україну, просуваючи наратив про нелегітимність президента Зеленського. Світ обговорював план французького президента Емануеля Макрона щодо відправки військ союзників по НАТО до України та заклик Папи Римського розпочати перемовини з москвою. Російський патрульний корабель «Сергій Котов» доєднався до підводного флоту рф, а в українському парламенті, схоже, розпочалася справжня криза.
Законопроєкт про преміювання військових за знищену техніку ворога планують ухвалити у Верховній Раді. До прикладу за знищений літак пропонують виплачувати 500 тисяч гривень, за танк — 200–370 тисяч гривень, а за САУ чи РСЗВ — 200–370 тисяч гривень. Передбачаються також, додаткові одноразові премії військовим, які після 24 лютого 2022 року уклали контракти зі ЗСУ на термін понад 3 роки, або до моменту закінчення воєнного стану.
Українські спецслужби повідомили, що ворог має план дестабілізації України в березні-травні 2024 року. Головною зачіпкою для спецоперації під кодовою назвою «Майдан-3» має стати питання легітимності президента після 20 травня. Закон передбачає, що обрання нового президента повинно відбутися вже після закінчення воєнного стану, тож Зеленський має залишатися, але росіяни активно маніпулюють цією темою. Такі ж наративи підхоплюють в Україні. Про те, як подібні тези озвучували деякі публічні персони, зокрема ексспікер Верховної Ради Дмитро Разумков та колишній нардеп Ігор Мосійчук ми писали ось тут. Втім експерти, опитані Інформатором, вважають, що російські спецслужби не зможуть реалізувати свій план, адже передумови для цього не склалися.
У ніч на вівторок добрі українські безекіпажні судна допомогли найновішому патрульному корабелю Чорноморського флоту рф «Сергію Котову» зануритися під воду. На борту були військовий вертоліт Ка-27 або Ка-29 та артустановка. Більшість екіпажу, а це близько 50 осіб, евакуювались. Загинули приблизно семеро окупантів, ще шість — отримали важкі поранення. У зв’язку із цією радісною подією Z-воєнкори влаштували шикарну істерику та писали панічні пости про те, що від Чорноморського флоту російської федерації незабаром взагалі нічого не залишиться. Пізніше ГУР продемонструвало відео з моментом знищення «Сергія Котова». Практично весь тиждень росіяни не виводили свої кораблі до української акваторії Чорного моря.
Долинає інформація про кризу у Верховній Раді: цього тижня не відбулось жодного засідання парламенту. Очільник правлячої фракції «Слуги народу» Давид Арахамія заявив, що нардепи роз’їхалися по армійських частинах, виконуючи якесь «термінове завдання, яке впливає на допомогу партнерів». Але опозиція стверджує, що скасування засідань спричинене браком голосів у «монобільшості» та протестом нардепів щодо недопуску їх у відрядження за кордон. А тим часом досі не розглянуто законопроєкт про посилення мобілізації, критично важливий для оборони країни.
Президент України Володимир Зеленський зустрівся прем’єр-міністром Греції Кіріакосом Міцотакісом в Одесі, але вже за декілька хвилин у місті пролунав гучний вибух — балістична ракета прилетіла за якихось 500 метрів від них. Водночас грецькі ЗМІ повідомляють, що вибух відбувся за 150 метрів від місцеперебування делегації. У Силах оборони Півдня заперечують, що удар по Одесі був повʼязаний із візитом Зеленського та Міцотакіса. Ймовірно, ворог атакував портову інфраструктуру, загинули пʼятеро осіб, ще пʼятеро отримали поранення.
У четвер українці були здивовані через кадрові рішення президента Зеленського. Він погодив кандидатуру легендарного головнокомандуючого героя України Валерія Залужного на посаду посла в Британії. Думки про цю подію розділилися: частина населення вважає, що йдеться про заслання рейтингового воєначальника, натомість інші зауважують, що призначення має сенс, адже Залужний навчався в Англії та має диплом із міжнародних зв’язків. Показово, що про подібну пропозицію колишньому головкому відомо з осені, але тоді, кажуть, він відмовився. Додає заплутаності той факт, що, нібито, Валерій Залужний перед призначенням на посаду посла проходив військово-лікарняну комісію і визнаний непридатним.
Четвер став історичним днем, адже над штаб-квартирою НАТО в Брюсселі підняли прапор Швеції. Країна стала 32 учасником блоку. Майже два роки ратифікацію союзницького договору затягувала спочатку Туреччина, а потім Угорщина. Однак минулого тижня всі перепони були зняті. Таким чином НАТО стало ще ближче до росії, а Балтійське море перетворилося на внутрішнє озеро Альянсу. Геостратег путін провалив одну зі своїх цілей — недопущення розширення блоку, а заодно скоротив підлітний час західних ракет до ключових російських міст.
Президент Володимир Зеленський підписав указ про звільнення в запас військовослужбовців-строковиків. Від початку повномасштабного вторгнення вони не могли звільнитися через положення законодавства. Лише після того, як Верховна Рада внесла відповідні зміни в законодавство, таке рішення стало можливим. Кабмін повинен у місячний термін внести відповідні зміни у свої нормативно-правові акти, аби вони відповідали закону.
Тим часом президент Чехії Петер оголосив, що союзники зібрали суму, необхідну для закупівлі 800 тисяч снарядів для ЗСУ поза межами ЄС. Останні 150 мільйонів євро внесла Норвегія. Як вважає Прага, може знадобитися кілька тижнів, аби доставити боєприпаси до України. Павел так і не сказав, де збирається брати снаряди.
Під час зустрічі з лідерами парламентських фракцій президент Франції Емануель Макрон допустив можливість відправлення солдат країн-членів НАТО на територію нашої держави, якщо станеться прорив фронту в бік Києва або Одеси. Про це розповів журналістам секретар комуністичної партії Франції Фаб’єн Руссель. Крім того, Париж розпочав пошук союзників, які можуть підтримати подібне рішення. Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський переконаний, що нічого виключати не можна. Крім того, додає він, війська союзників НАТО вже діють на території України.
У п’ятницю президент Володимир Зеленський зустрівся з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом. Вони обговорювали безпеку судноплавства, участь Анкари в обміні полоненими та Глобальний саміт миру. Туреччина вважає, що до розмови потрібно долучати москву, але Київ проти. Натомість Ердоган пропонує знову надати майданчик для двосторонніх перемовин між росією та Україною. Разом із тим, під час візиту президент Зеленський присвоїв ім’я «Гетьман Іван Виговський» корвету, який Туреччина будує для України.
Одразу 47 «невідомих добрих безпілотників» вдарили в ніч на суботу по росії. Запалало в Ростовській, Білгородській, Курській та Волгоградській областях. А найцікавіше було в Таганрозі — під удар потрапив авіазавод, де перебуває недобитий літак-розвідник А-50. Україна є одним із піонерів військового використання дронів. У нас навіть є новий вид військ у структурі Збройних сил України — Сили безпілотних систем. Вночі росія спробувала відповісти ударом 39 «Шахедів», але ППО знищили 35 з них.
У суботу Папа Римський Франциск втрапив у скандал, коли закликав Україну «мати мужність», аби підняти білий прапор перед путіним. Подібні слова неабияк зачепили за живе українців, у ЗСУ назвали цю заяву застарілою і «збоченою». У Ватикані поспішили запевнити, що йдеться про перемовини, а не капітуляцію України, однак не пояснюють, чому б путін мав іти на якісь вигідні для Києва умов. Папа Франциск виходець із Латинської Америки, де в часи його молодості дуже потужними були радянські впливі. Він уже не вперше виголошує промови, які доводиться пізніше пом’якшувати дипломатам. Глава Української греко-католицької церкви Блаженніший Святослав зазначив, що в нашій державі ніхто не планує здаватися.
У мережу потрапило відео, на якому, нібито, зафіксовано знищення одразу двох ЗРК Patriot неподалік від Покровська на Донеччині. Думки експертів щодо достовірності цього факту розділилися. Є сумніви, що йдеться саме про американську систему. Однак, ймовірно, окупантам таки вдалося щось вполювати. Україна наразі ніяк не коментує подію.
Наприкінці тижня з’явилася інформація, що окупанти, ймовірно, відправили у відставку головнокомандувача військово-морським флотом Миколу Євменова. Кремль офіційно не повідомляв про кадрові зміни. Вірогідно, його відставка стала наслідком невдач, яких зазнають окупанти в Чорному морі. Євменов був під санкціями США, Євросоюзу, Британії та інших країн.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.