Зустріч Зеленського з Ердоганом у Стамбулі 8 березня: головні заяви лідерів і розбіжності щодо участі рф у саміті миру

Читать на русском

Зеленський заявив, що продовольча безпека України і Туреччини вимагають безумовної безпеки судноплавства у Чорному морі і країни можуть досягти цього, працюючи разом

Читать на русском
Володимир Зеленський і Реджеп Таїп Ердоган
Зеленський і Ердоган потисли один одному руки

Зеленський заявив, що продовольча безпека України і Туреччини вимагають безумовної безпеки судноплавства у Чорному морі і країни можуть досягти цього, працюючи разом

У Стамбулі 8 березня відбулася зустріч лідерів України і Туреччини, які планували обговорювати зернову угоду та двосторонні відносини. Як і очікувалось, не оминули тему мирного саміту щодо завершення війни в Україні. Стосовно цієї теми турецький лідер наголосив, що хоче провести мирний саміт за участі росії. Зеленський відповів Ердогану запрошенням Туреччини на Глобальний саміт миру, але поки що без залучення росіян.

Турецький і український президенти на завершення зустрічі зробили ще декілька заяв на прес-конференції у Стамбулі. Зокрема, торкнулись теми взаємовідносин, безпеки судноплавства у Чорному морі, мирного саміту, необхідності звільнення полонених тощо.

Глобальний саміт миру

Зеленський наголосив, що під час зустрічі з Ердоганом багато говорили про українську формулу миру. Президент України поінформував про підготовку саміту миру на рівні лідерів. При цьому по цій темі між лідерами виникли розбіжності - Ердоган хоче бачити на саміті росію, Зеленський - ні.

"Особлива роль Туреччини заслуговує на те, щоб лідерство вашої держави було проявлено на саміті миру для повної реалізації формули миру. Що стосується формату. Ми не бачимо представників росії на цьому саміті", - наголосив президент.

Зеленський зазначив, що на саміті миру не можуть бути люди, "які все блокують, руйнують і вбивають". Так він натякнув на військового злочинця путіна, який розв'язав повномасштабну загарбницьку війну в Україні. Втім, після розробки плану, Зеленський не виключає доєднання до обговорень і російської сторони. 

"Ми хочемо отримати результат. Результат - справедливий мир для України. Тому спочатку цивілізовані країни розроблять план, а вже потім будуть залучати представників росії, які захочуть справедливого миру", - додав він.

Безпека судноплавства і звільнення полонених

Зокрема, Зеленський також зауважив у себе в соціальній мережі X, що вдячний Туреччині за надійну підтримку України. Він сподівається на продовольчу безпеку і безпеку судноплавства у Чорному морі.

"Обидві наші країни, весь регіон та глобальна продовольча безпека вимагають безумовної безпеки судноплавства у Чорному морі. Ми можемо досягти цього, працюючи разом. Ми зацікавлені у зміцненні двосторонньої співпраці та спільного виробництва з турецькими оборонними підприємствами. Ми також потребуємо допомоги Туреччини у звільненні наших військовополонених і всіх наших людей, включаючи кримських татар, які перебувають у полоні в росії", - написав Зеленський.

Зеленський передав Ердогану список українських полонених в рф. Він прохає Туреччину допомоги у їх звільненні:

"Передав сьогодні список громадян України, зокрема кримських татар, які були репресовані росією та утримуються в тюрьмах і таборах, у надзвичайно жорстоких умовах. Маємо звільнити всіх, і військових, і цивільних, і тих, хто потрапив у полон під час захисту свого народу, і ті, хто зазнає репресій тільки через те, ким він чи вона є. Такі як Наріман Джелялов, Леніє Умєрова, Сервер Мустафаєв", - сказав глава держави після зустрічі з Ердоганом.

Як наголосив український президент, до сьогодні жодному світовому лідеру не вдалося повернути кримських татар з російського полону. Зеленський розраховує, що у Ердогана може це вдатись.

"На сьогодні я не бачу цього простору для них, я не бачу можливості жодного лідера світу повернути кримських татар. Я сьогодні прибув з оновленим списком. І це біль, що він оновлюється, що їх стає в списку більше. На жаль, вони не повертаються додому. Тут я розраховую на президента Ердогана. Я впевнений, що він зможе це зробити, принаймні спробує", - сказав він.

Підписання документів

Україна та Туреччина підписали угоду про створення системи електронного обміну інформацією про товари та транспортні засоби. Вона спрощує торгівлю між країнами та усуває перешкоди для бізнесу. Також на рівні міністерств оборони укладено низку важливих документів.

Корвет ім. гетьмана Івана Виговського: що відомо про корабель 

Президент Володимир Зеленський дав ім'я новому корвету, який був зроблений в Туреччині для України. Це вже другий корвет для потреб ВМС України. Очікується, що Україна збільшить замовлення на корвети MİLGEM ADA Class з двох до чотирьох. Зеленський вирішив назвати корвет класу Ada ВМС ЗСУ на честь гетьмана Івана Виговського, щоб вшанувати пам'ять видатного українського військового та державного діяча. 

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

Запрошуємо вас на захопливу розмову з Тарасом Котовим, головою Ради громадського контролю Бюро економічної безпеки. У нашому відео ми обговоримо перспективи Національної стратегії доходів та її вплив на бізнес. Дізнайтеся, чому ця стратегія залишається абстрактною, та багато іншого. Приєднуйтесь до нас і будьте в курсі всіх актуальних подій!

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.