Що треба знати про знищений корабель "Сергій Котов": міг нести "Калібри", мав потужну РЛС та коштував $65 мільйонів

Читать на русском

Чорноморський флот рф прийняв його на озброєння у 2022 році

Читать на русском
"Сергій Котов"
Вартість корабля складає близько 65 млн доларів

Чорноморський флот рф прийняв його на озброєння у 2022 році

ГУР за допомогою дронів-камікадзе Magura V5 знищила чергове судно Чорноморського флоту росії - патрульний корабель "Сергій Котов". Він є найновішим в лінійці проєкту 22160 і був переданий ЧФ рф вже після початку великої війни - 30 липня 2022 року. Росіяни стверджують, що палювання Сил оборони на корабель почалось вже давно і з четвертої спроби йому все ж таки було завдано серйозної шкоди. 

Вартість корабля, за даними розвідки, складає близько 65 мільйонів доларів. На борту був великий спектр зброї та потужна радіолокаційна система. Інформатор зібрав все, що відомо про знищений корабель.

"Сергій Котов": основні характеристики

  • Швидкість: 30 вузлів;
  • Дальність плавання: 6 тисяч миль на 16 вузлах;
  • Автономність: 60 діб;
  • Екіпаж: до 80 осіб;
  • Водотоннажність: 1300 тонн;
  • Довжина: 94 метри;
  • Ширина: 14 метрів;
  • Опад: 3,4 метри;
  • Енергетична установка: два маршові дизельні двигуни загальною потужністю 34000 к.с.

"Сергій Котов": озброєння

Патрульний корабель оснащений 76-мм артилерійською установкою АК-176МА, багатоканальним зенітним ракетним комплексом "Штиль-1", зенітним ракетним комплексом ближньої дії 3М-47 "Гибка", двома малогабаритними дистанційно-керованими протидиверсійними гранатометними комплексами ДП-65.

Для протиповітряної та протиракетної оборони пропонується, крім артилерійської установки, використовувати ПЗРК "Ігла-С" (комплект до 8 шт.) та апаратуру радіолокаційної протидії. На борту можливе базування вертольота Ка-27ПС.

Сергій Котов
"Сергій Котов"

На папері корабель має можливість встановлення модульного контейнерного озброєння та оснащення, зокрема крилатих ракет "Калібр" чи Х-35 у складі ракетного комплексу "Калібр-К". Але поки що у ВМФ росії з контейнерного спорядження широко застосовуються тільки водолазні контейнери. Водночас на судні може бути встановлена потужна радіолокаційна система "Позитив-МК". Російські ЗМІ стверджували, що ця система здатна виявити будь-яку ціль в повітряному та надводному просторі в радіусі 300 км. Але як бачимо, у випадку з ударами безпілотних човнів Magura V5 в ніч проти 5 березня це не допомогло.

"Сергій Котов": як його вводили в експлуатацію

Корабель спустили на воду на верфі "Залив" у тимчасово окупованій Керчі у січні 2021 року. За проєктування судна відповідало АТ "Північне проектно-конструкторське бюро" (Санкт-Петербург). Корабель названо на честь учасника Другої світової війни - героя Радянського Союзу контрадмірала Сергія Миколайовича Котова, уродженця Тамбовської області рф.

"Я впевнений, що доля корабля складеться і буде вдалою. Вона не може бути іншою. Ви вклали свої знання, уміння, свою кримську душу в цей корабель, і тому він гідно захищатиме нашу батьківщину", - сказав на церемонії спуску на воду у 2021 році начальник головного штабу ВМФ - перший заступник головнокомандувача ВМФ рф адмірал Олександр Вітко.

Такі кораблі призначені для несення патрульної служби, припинення контрабандної та піратської діяльності, пошуку та надання допомоги постраждалим під час морських катастроф. У воєнний час судна задіяні в охороні кораблів на переході морем, військово-морських баз і водних районів.

Ходові випробування "Сергія Котова" розпочалися наприкінці жовтня 2021 року. 30 липня 2022 року корабель поповнив склад Чорноморського флоту. Z-воєнкор Олександр Коц повідомив, що "Сергій Котов" раніше щонайменше тричі відбивав атаки українських безекіпажних катерів. Зокрема, за даними Коца, це сталося у липні, серпні та у вересні 2023 року.

З кораблів проєкту 22160 неушкодженим лишився лише один - "Дмитро Рогачов". Ще один корабель цього проекту "Павло Державін" - на ремонті після атаки українськими морськими дронами у жовтні 2023 року. В серпні 2022 року ЗМІ повідомляли, що до бухти Севастополя зайшов російський корабель "Василь Биков" із обпаленим бортом, він міг бути уражений ракетою.

Павло Державін
"Павло Державін"
Дмитро Рогачов
"Дмитро Рогачов"
Василь Биков
"Василь Биков"

Російські ЗМІ писали, що серія патрульних кораблів проекту 22160 не буде продовжена і завершиться передачею Чорноморському флоту рф в 2024 році останнього корвету серії. Серед причин називали виявлені недоліки кораблів: малу водотоннажність, недостатню мореплавність, складності з розміщенням модульної зброї при слабкості штатного озброєння, особливо в частині протиповітряної оборони.

Знищення корабля рф "Сергій Котов": що відомо

Вночі на 5 березня у тимчасово окупованому Криму спецпідрозділом української розвідки "Group 13" було проведено успішну спецоперацію. Її результат стало знищення чергового корабля Чорноморського флоту рф "Сергій Котов". Судно окупантів атакували морські дрони "Magura V5".

Внаслідок атаки корабель отримав пошкодження корми, лівого та правого бортів. Згодом у ГУР МО додали, що свою військову операцію вони спланували з ВМСУ та за підтримки Міністерства цифрової трансформації України. 

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

Приєднуйтесь до наступної розмови, де ми розглянемо ініціативу «народний дрон», що закликає громадян власноруч збирати дрони вдома. Максим Левківський поділиться думками про цю ініціативу та розкриє необхідність безпілотних родів військ в Україні. Також ми обговоримо, чи свідчить ця ініціатива про нестачу інженерів, та чи дійсно вона існує. Залишайтеся з нами, щоб дізнатися більше!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.