Глава комітету Ради з економічного розвитку Дмитро Наталуха порахував, що реалізація цього законопроєкту дозволить бізнесу забронювати чимало осіб
Реалізація законопроєкту №11332 про економічне бронювання працівників від мобілізації в Україні дозволить бізнесу забронювати 1,45 млн осіб. Проте автори законопроєкту вважають, що після цього залишиться достатньо людей, яких можна буде мобілізувати. Економічним бронюванням зможуть скористатися офіційно працевлаштовані працівники та ФОПи.
Про це повідомив глава комітету Ради з економічного розвитку Дмитро Наталуха. За його словами, кількість офіційно влаштованих підприємців становить близько 600 тисяч. Після цього мобілізації підлягатимуть 2,13 млн чоловік, з яких статус мільйона осіб державі не відомий.
Видання "Економічна правда" посилаючись на постанову під номером 76, пише, що з 11,141 млн чоловік у віці 25-60 років, близько чотирьох млн осіб не підлягають бронюванню. Зазначається, що вони вже служать, мають інвалідність, перебувають за кордоном або на тимчасово окупованих територіях. Такі дані були 1 лютого.
Наталуха пояснив, що основною метою є не намагання врятувати кожного від призову. Метою є надання можливості забронювати дійсно критичних для підприємств працівників. Він додав, що можливе зменшення частки військовозобов'язаних працівників, яких можна залишити в штаті, з 50% до 30%.
Проте, таке обмеження може призвести до того, що працівники почнуть масово звільнятися з підприємств та оформлюватися як ФОПи, для яких законопроєкт не встановлює жодних обмежень щодо економічного бронювання. Наталуха наголосив, що останнє, чого вони хочуть, це ситуація, де всі стають ФОПами.
Щодо обмежень для ФОПів, законопроєкт передбачає, що вони повинні працювати та отримувати прибутки протягом тривалого часу (три, шість місяців або рік) та мати щомісячний оборот на рахунку, який перевищує 20 тис грн. Таким чином, відкрити ФОП і забронюватися не вийде, що має захистити від можливого масового переходу працівників у ФОПи.
Крім того, автори законопроєкту розрахували, що при введенні економічного бронювання, при умові сплати військового збору у розмірі 20 тис. грн на місяць, додаткові надходження до бюджету можуть скласти 347,3 млрд грн на рік. Проте ці розрахунки ґрунтуються на досить оптимістичних припущеннях.
Старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай розповів, що навіть якщо вдасться забронювати всі ФОПи та половину осіб, які зараз не підлягають бронюванню, це буде надто оптимістичним прогнозом. Багато ФОПів, ймовірно, не зможуть собі дозволити таке бронювання, але багато найманих працівників можуть скористатися можливістю бронювання через ФОПів.
Український уряд та парламент активно розглядають різні варіанти законопроєктів для впровадження економічного бронювання. У Раді пропонують модель, згідно з якою компанії можуть захистити своїх військовозобов'язаних працівників, якщо вони регулярно сплачують військовий збір у розмірі 20 тисяч гривень, а також додаткову комісію у розмірі 1,5%. Бронювання буде застосовуватися разом із захистом працівників критичних секторів, які регулюються урядом. Підприємство може захистити до 50% своїх військовозобов'язаних працівників, при умові, що воно не має заборгованостей перед державою з оплати податків та зборів.
Модель Офісу президента, яку підтримує Кабінет Міністрів, говорить про те, що військовозобов'язані працівники, які мають заробітну плату, що перевищує 35 тисяч гривень на місяць, можуть уникнути мобілізації, якщо вони регулярно сплачують відповідні податки та збори.
Є ще і змішана модель. Вона поєднує можливість бронювання як найманих працівників, так і фізичних осіб-підприємців (ФОПів). Зарплата працівників, яка перевищує 35 тисяч гривень, або дохід ФОПів може бути захищена від мобілізації за умови регулярної сплати військового збору у розмірі 20 тисяч гривень.
Втім, питання щодо впровадження економічного бронювання від мобілізації в Україні наразі відкрите. Однак, якусь модель мають точно затвердити.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.