Економічне бронювання від мобілізації: які настрої у Раді та чи можуть ухвалити це рішення

Кажуть, що в ОП від цієї ідеї відмовилися, оскільки проти неї виступають у Генштабі; втім, парламентарі говорять, що дискусії все ще тривають

Економічне бронювання від мобілізації
Які дискусії тривають щодо економічного бронювання від мобілізації. Колаж: Інформатор

Чи запровадять в Україні економічне бронювання від мобілізації – достеменно невідомо. Дискусії з цього питання тривають, а у комітеті Верховної Ради з питань економічного розвитку думки розділилися майже навпіл. Про це Інформатору розповів член цього профкомітету, народний депутат Муса Магомедов. За його словами, мінусів від такого рішення буде більше, аніж плюсів – зокрема, економічне бронювання може створити розкол у суспільстві та лише нашкодити економіці країни.

А от голова економічного комітету Дмитро Наталуха під час спілкування з Інформатором це заперечує - каже, що останнім часом у парламентарів переважають думки на користь реалізації такої ідеї. Водночас ЗМІ пишуть, що від економічного бронювання відмовилися в Офісі президента. А співзасновник Монобанку Олег Гороховський поширив цю заяву у своїх соцмережах, чим викликав жваве обговорення серед бізнесів. Офіційно про це не говорять, але подейкують, що на це вплинуло рішення підвищити податки. Втім, цю функцію лобіюють окремі представники влади і її все ще можуть запровадити.

Економічне бронювання – які дискусії тривають

“У нас в комітеті (з економічного розвитку – ред.) було обговорення, але на виході не було ані протоколу, ані голосування. Моя позиція – є низка мінусів, які можуть негативно вплинути на економіку та на суспільні стани. Історія, за якої людина може заплатити гроші та не йти служити, може призвести до розколу у суспільстві. І друге – держава має розуміти, які підприємства є для неї стратегічно важливими та бронювати там людей. А якщо говорити про промисловість, машинобудівництво, металургію, енергетику тощо - якщо працівників мобілізують, вони зупиняться і зупиниться економіка”, – наголосив Муса Магомедов у коментарі Інформатору.

За його словами, у підсумку надходження до бюджету можуть не збільшитися, а навпаки скоротитися. Економічне ж бронювання можна ввести як доповнення, якщо влада визначить стратегічно важливі підприємства. Але нардеп вважає, що в такому ракурсі цю ідею не сприйме військово-політичне керівництво - менше людей призвуть до війська.

“У нас у комітеті була фахова дискусія і думки розділилися 60 на 40, де 60 – проти ідеї бронювання на гроші. Домовилися, що організуємо зустріч із бізнесом, із промисловістю, Міністерством оборони. Вона відбудеться, але поки думаємо над її організацією”, – додав нардеп.

А от глава комітету Ради з економічного розвитку Дмитро Наталуха каже, що з плином жвавих дискусій з різними фракціями та групами все більше нардепів розуміють необхідність запровадження економічного бронювання і це питання стає на перше місце. Він каже, що представники бізнесу теж закликають до запровадження такої функції. Уряд же може ввести цю модель швидше за Раду, додає нардеп, але поки чітких сигналів з підтримки цієї ідеї звідти не поступає.

Водночас однозначно відповісти на питання, чи буде все ж в Україні економічне бронювання, на думку голови профкомітету, неможливо. Він наголошує, що таке рішення допоможе бізнесу самоорганізуватися на місцях. А підприємства, які вирішують бронювати співробітника, беруть зобов'язання активно працювати далі на користь держави. 

Економічне бронювання не менш важливе, ніж закон про мобілізацію

Мобілізація важлива для війська, економічне бронювання - для тилу, вважає Дмитро Наталуха. Він наголошує, що нині не йдеться про те, щоб врятувати всіх війни, адже наразі необхідно саме забезпечити передбачуваність економіки. Це допоможе підприємствам надалі платити податки і утримувати і Генштаб, і Міноборони, і військових на фронті зокрема.

"У нас ефективність має бути не менш важливою за справедливість. Мені хотілося б вірити, що економічне бронювання буде прийнято, тому що це тест для зрілість суспільства і держави. І найкраще про те, як і кого бронювати, знає сам бізнес, а не держава. Якщо дати йому цю можливість, це допоможе і мобілізувати тил, і профінансувати фронт, і втримати стабільність у суспільстві", - додав він у коментарі Інформатору.

Економічне бронювання - що взагалі відомо

Верховна Рада розглядала загалом два варіанти економічного бронювання. Перший передбачає, що розмір податків із зарплати військовозобовʼязаного має бути 35 тисяч гривень. Цієї суми, як зазначається, вистачить для утримання одного бійця. А другий варіант передбачає квоту на підприємство для військовозобовʼязаних. Однак, яку саме модель бронювання запровадять та чи буде такий варіант - невідомо також.

Цього тижня видання “РБК-Україна” з посиланням на анонімне джерело в ОП написало, що на Банковій взагалі відмовилися від ідеї економічного бронювання. Кажуть, у Генштабі ЗСУ буцімто побоюються, що таку ідею суспільство сприйме як офіційний відкуп від проходження військової служби. Крім того, нібито вважають, що подібне рішення взагалі не вирішить проблему з дефіцитом кадрів у війську, а надходження до бюджету забезпечать завдяки підвищенню податків.

Новину у своїх соцмережах навіть поширив підприємець Олег Гороховський, чим спричинив бурхливі обговорення серед бізнесу – люди вважають, що підприємництво в Україні просто хочуть знищити. Сам Гороховський іронічно назвав таке рішення "геніальним", адже бізнес змусять платити більші податки, а співробітників стане менше через мобілізацію. Крім того, колективно підприємства вже заявили про цю потребу - вони створили петицію за введення економічного бронювання.

Економічне бронювання від мобілізації: які настрої у Раді та чи можуть ухвалити це рішення 1

Водночас глава податкового комітету Ради Данило Гетманцев стверджує, що ці два питання ніяк не пов’язані - податки б все одно зростали. Подібне каже і Дмитро Наталуха, який сумнівається у достовірності інформації щодо відмови на Банковій. За його словами, якби Генштаб був би проти, йому не було б за що забезпечувати захисників на фронті, які вже зараз купують зброю за власний кошт. Ба більше, ініціативна група з цього питання проводила дискусії з Генштабом, Міноборони, Мінекономіки, Міністерством стратпрому - категоричних відмов не було.

Наразі, хоча й тривають бурхливі обговорення, ця тема залишається у дещо підвішеному стані. Чи запровадять таке рішення – до кінця невідомо. Владі доведеться вирішувати, в якому вигляді можуть бути бронювання та чи дозволяти взагалі бізнесу бронювати своїх співробітників. В іншому випадку треба буде шукати способи, як покрити нестачу грошей у бюджеті та дефіцит людського ресурсу у війську.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube