Якщо ви їх з'їсте, то стресу можна не боятися
У сучасних умовах стрес є частим супутником життя багатьох людей. Виникати він може через різноманітні фактори, наприклад, проблеми на роботі, особисті стосунки, фінансові труднощі і події у світі. У будь-якому випадку він несе негативні наслідки для здоров'я. Бо під час стресу надниркові залози виділяють кортизол (гормон стресу) і він своєю чергою мобілізує ресурси організму, підвищує рівень глюкози та артеріальний тиск, а ще змінює обмін речовин.
Як пише видання The Telegraph, посилаючись на дослідження дієтологів, хронічний стрес та надлишок кортизолу можуть призвести до набору ваги, а також утворенню жиру на животі (його називають картизоловий живіт). Ще наслідком нерегулярного рівня кортизолу є постійна втома, поганий сон, запаморочення і перепади настрою. Ці проблеми виникають саме коли цей гормон підвищений і занадто тривалий час. Вплинути на рівень кортизолу можна не тільки за допомогою ліків, допоможе ще спеціальна дієта.
Звісно, найбільш очевидним способом знизити рівень кортизолу – зменшити стрес. У цьому можуть допомогти дихальні практики та медитації. Також зарадить дієта. Вона може стати найкращим способом зниження рівня кортизолу, бо він пов'язаний зі здоров'ям кишківника. Тож високий рівень корисних бактерій в кишківнику може допомогти регулювати рівень гормону.
Щоб скорегувати раціон для зниження рівня кортизолу, потрібно виключити з нього продукти насичені цукром та жирами, а також підтримувати водний баланс. Також не варто покладатись на "модні засоби", які радять в інтернеті, на кшталт "куленепробивної кави" (міцна кава, у яку додають вершкове масло) та ашваганди (африканська рослина, яка має заспокоювати). Саме збалансоване харчування, що включає клітковину, корисні жири, білки, складні вуглеводи буде ідеальним помічником у цьому питанні. Адже воно допомагає підтримувати стабільний рівень цукру в крові та здоров'я кишківника.
1. Йогурт
Порція простого натурального йогурту з живими культурами діє як пробіотик та допомагає знижувати рівень кортизолу. Це пов'язано з тим, що пробіотики допомагають зменшити запалення кишківника і, як наслідок, знижується рівень гормону.
2. Волоські горіхи
Волоські горіхи містять жирні кислоти омега-3, а також клітковину і ненасичені жири, які сприяють запобіганню запалень і здоров'ю мозку. Достатньо 28 грамів горіхів на день, щоб отримати результат.
3. Оливкова олія
Оливкова олія першого холодного віджиму має більше доказів ефективності в боротьбі зі стресом, ніж звичайне масло. Воно містить більше ненасичених жирів та антиоксидантів, які допомагають зменшити запалення і, отже, стрес. Достатньо однієї-двох столових ложок в день, щоб покрити норму та сприяти зниженню кортизолу.
4. Консервовані сардини чи скумбрія
Слід прагнути з'їдати дві порції риби на тиждень, одна з яких повинна бути жирною. Жирна риба містить омега-3, який знижує запалення і рівень кортизолу. Сардини багаті омега-3 і є джерелом вітаміну B12. Скумбрія також містить ніацин і селен, які сприяють гормональному балансу.
5. Вівсянка
Вівсянка містить триптофан – амінокислоту, яка може сприяти підвищенню рівня серотоніну, що допомагає боротися зі стресом. Вівсянка також багата клітковиною та може стабілізувати рівень цукру в крові, поступово вивільняючи глюкозу в кров. Типова порція – 40 грамів.
6. Олія з кеш'ю
Це відмінне джерело білка, ненасичених жирів і мікроелементів, включаючи магній, який допомагає заспокоїти нервову систему і регулювати вироблення кортизолу. Дві столові ложки масла кеш'ю містять близько 60 мг магнію, що становить 20% від добової норми споживання магнію. Переконайтеся тільки, що у складі продукту 90 або 100% горіхової пасти.
7. Ківі
Ківі — відмінне джерело вітаміну С: одна порція (два ківі) містить 137 мг, що вдвічі більше, ніж в апельсині. Вітамін С допомагає регулювати роботу надниркових залоз, які контролюють вироблення кортизолу. Також ківі багаті клітковиною, яка сприяє здоров'ю кишківника.
8. Броколі і шпинат
Зелені овочі неймовірно важливі для регуляції рівня кортизолу завдяки високому вмісту магнію, фолієвої кислоти та інших вітамінів, які допомагають регулювати реакцію на стрес. Броколі – ще одне гарне джерело вітаміну С, а також містить сульфорафан, що володіє протизапальними властивостями. Альтернативно, 100 г шпинату містять 75 мг магнію, що робить його овочем з самим високим вмістом цього мінералу.
9. Червоне вино
Хоча вживання алкоголю не рекомендується, червоне вино інколи можна вживати. Бо воно містить флавоноїди, які можуть допомогти зменшити запалення та знизити рівень кортизолу. Також флавоноїди містяться у темному шоколаді.
Дієтологи наголосили, що будь-яку "кортизолову дієту" слід розглядати швидше як спосіб життя, ніж як сувору дієту. Бо дотримання будь-якої дієти може привести до підвищеного ризику розвитку розладів харчової поведінки, а це програшна ситуація, особливо якщо людина намагається схуднути і відчуває сильний стрес.