Помилка любителів підбадьоритися: коли кофеїн - отрута, а коли - ліки

Кофеїн є найпоширенішою психоактивною речовиною у світі

Кофеїн
Кава та шоколад – вороги чи друзі.

Про кофеїн, який є стимулятором центральної нервової системи, чули безліч разів. Він міститься у каві, чаї, енергетичних напоях, шоколаді та деяких інших продуктах, і здатен покращувати концентрацію уваги, зменшувати відчуття втоми, підвищувати енергійність. Також кофеїн відмінний антиоксидант та здатен захищати клітини від пошкодження вільними радикалами.

Як пише видання IFLScience, кофеїн є найпоширенішою психоактивною речовиною в світі. Але попри всі корисні властивості, кофеїн викликав шквал засуджень, а все тому, що може викликати негативні наслідки, такі як безсоння, нервозність та тиск. Тож давайте розбиратись, яка ситуація насправді і чи варто відмовлятись від ранкової кави та чаю.

Кофеїн знижений ризик ожиріння
Кофеїн знижений ризик ожиріння.

Здоров'я серця

Дослідження показують, що кофеїн може бути корисний для серця. Підвищене споживання кави, наприклад, пов'язано з нижчим ризиком серцевої недостатності. Остаточно вчені висновки не зробили, бо цей факт потребує додаткової перевірки.

Натомість є докази, що непомірне споживання напоїв з високим вмістом кофеїну може мати короткострокові наслідки для серцево-судинної системи. Вважається, що вживання одного літра рідини, що містить 320 міліграмів кофеїну (наприклад  4 банки Red Bull), може викликати тимчасове підвищення артеріального тиску, а ще прискорене серцебиття.

Метаболічне здоров'я

У людей з підвищеним рівнем кофеїну в крові може бути знижений ризик ожиріння і діабету 2 типу. Також у них вчені виявили мутації у двох генах, які пов'язані саме з метаболізмом кофеїну. Їх організм повільніше розщеплював молекулу кофеїну, тому його рівень завжди лишається високим. Але у висновках вчених є уточнення. Половина ефекту кофеїну пояснюється саме втратою ваги. 

Психічне здоров'я

Кофеїн – це стимулятор: багато людей п'ють каву або енергетичні напої вранці чи у середині дня, щоб підбадьоритися не тільки для підвищення рівня енергії, але і для поліпшення настрою. За словами вчених, кофеїн стимулює вироблення дофаміну (хімічної речовини в мозку), який грає важливу роль в мотивації до задоволення та навчання

Але якщо людина схильна до панічних розладів (ПР) і тривожності, то кофеїн навпаки може погіршити настрій. Дослідження показало, що вживання протягом дня п'яти чашок кави викликало сильну тривожність як у людей з панічним розладом, так і у здорових людей, але у людей з ПР ризик атаки був вище.

Здоров'я плоду

Все, що треба знати про кофеїн: користь, шкода та норма споживання 2
Вагітним треба бути обережними з такими продуктами

Кофеїн здатний проникати через плаценту, потрапляючи в кров зростаючого плоду. Дослідження в цій області показали, що щоденне споживання більше 300 мл може викликати ризик низької маси тіла малюка при народженні, а понад 350 мл – ризик переривання вагітності. Лікарі рекомендують під час вагітності вживати не більше 200 мл кави чи чаю в день.

Спортивні результати

Додавання кофеїну в раціон – усталена тенденція в фітнесі та спорті. Цю речовину часто додають в спеціальні спортивні комплекси в різних дозуваннях. Дослідження показують, що кофеїн може поліпшити продуктивність у таких аспектах, як сила хвата, стрибки з присіданням, спринти. Але варто врахувати, що більша частина з досліджень заснована на даних, отриманих від спортсменів-чоловіків.

Старіння

Чашка кави може тимчасово дати відчуття припливу енергії і молодості, але кофеїн може зупинити передчасне старіння, причому на клітинному рівні. Такого висновку вчені дійшли після досліду, проведеного на дріжджах. Але люди – не дріжджі, хоча на генетичному та клітинному рівні схожість досить велика, щоб на результати звернути увагу.

Зазначається, що кофеїн активує сигнальний шлях, так званий AMPK, який діє як клітинний індикатор рівня енергії. Коли їм не вистачає енергії, то AMPK активується і допомагає впоратись. Таким чином сповільнюється процес старіння. 

Висновок

Все, що робить кофеїн "хорошим" або "поганим", в першу чергу залежить від людини, яка його споживає. Бо у кожної людини організм засвоює продукти по різному. Тому і наслідки можуть відрізнятись. Але варто пам'ятати, що кофеїн — це наркотик, і отруєння ним або передозування досить поширене явище, і може навіть привести до летального результату. Тому краще бути з обережніше, особливо якщо йдеться про добавки з кофеїном.

Слідкуйте за нами у Telegram

Image
Оперативні новини та разбори: Україна, світ, війна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube