Central Banking Awards 2024: голова НБУ Пишний отримав відзнаку "Голова центрального банку року"

Голова НБУ Андрій Пишний отримав престижну нагороду за свій вирішальний внесок у забезпечення фінансової стабільності та стійкості української економіки в умовах війни

Андрій Пишний
Андрій Пишний визнаний кращим головою центрального банку у 2024 році

Голова Національного банку України Андрій Пишний на церемонії нагородження у Лондоні 12 червня отримав відзнаку за успішне керівництво фінансовою політикою в умовах війни. Він був визнаний "Головою центрального банку року" на міжнародній платформі Central Banking Awards 2024. Міжнародне журі відзначило його лідерські якості та високі досягнення у забезпеченні стабільності української економіки.

У 2023 році НБУ під керівництвом Пишного досягло значних результатів. Йдеться зокрема про збереження довіри до національної валюти, значне зниження інфляції до 5,1%, а також ефективне управління макроекономічною ситуацією та фінансовим ринком.

"Національний банк України виконує свій мандат за будь-яких умов, навіть попри високий рівень невизначеності, який генерує війна Росії проти України. Такий результат – свідчення потужної професійної та людської синергії. Тому вкотре я дякую команді НБУ за неймовірну фаховість та незламність. Нашим колегам з уряду – за якісну співпрацю. Усім українським банкам – за стійкість та велику соціальну відповідальність перед своїми клієнтами. Міжнародним партнерам – за підтримку. Ваша допомога наближає Перемогу України. І найбільшу вдячність і повагу – насамперед нашим військовим за мужність і самопожертву. Ми працюємо, щоб бути гідними вашого подвигу та нашої країни", - заначив Андрій Пишний під час церемонії нагородження.

Голова НБУ під час отримання нагороди під час Central Banking Awards 2024
Команда НБУ отримує нагороду Central Banking Awards 2024

Відзначимо, що Андрій Пишний також активно сприяв міжнародній фінансовій підтримці України та впровадженню санкційних заходів проти російського фінансового сектору. Нагородження стало визнанням професіоналізму та відданості у складних умовах сучасної війни. Зокрема, серед здобутків, які назвали експерти Central Banking:

  • Збереження довіри до національної валюти, незважаючи на війну. Вклади населення у строкові гривневі депозити у 2023 році збільшились на 37%. Також торік значно знизилася інфляція – з 26,6% до 5,1%, тобто повернулася до цільового діапазону НБУ (5% ± 1 ст. п.).
  • Успішний перехід до режиму керованої гнучкості курсу з метою посилення стійкості та адаптивності української економіки.
  • Зважена монетарна політика. На тлі забезпеченої стійкої макроекономічної ситуації НБУ розпочав цикл зниження облікової ставки: з липня по грудень ставку було знижено на 10 ст. п.: з 25% до 15%. Ці кроки враховували завдання щодо збереження довіри населення до гривневих інструментів для заощаджень. Водночас вони підтримали відновлення економіки завдяки зменшенню вартості кредитування.
  • Зусилля НБУ у поживненні внутрішнього боргового ринку, зокрема НБУ надавши можливість банкам покривати частку обов'язкових резервів за рахунок бенчмарк-ОВДП. У 2023 році завдяки розміщенню ОВДП бюджет отримав 566 млрд грн, що вдвічі більше ніж попереднього року. Важливу роль в активізації ринку відіграв налагодження за участю Голови НБУ конструктивний діалог та ефективна співпраця НБУ та Міністерства фінансів України.
  • Активна боротьба НБУ з тіньовими схемами. У межах свого мандата НБУ зміг забезпечити немонетарні канали збільшення надходжень до держбюджету. За результатами перевірки фінансових трансакцій банків було виявлено та ліквідовано масштабні схеми, які використовували гральний бізнес для нелегального виведення коштів за кордон. Результатом спільних з іншими державними органами дій стало стрімке зростання податкових надходжень від гемблінгу у 2023 році: у 14 разів порівняно з 2022 роком та у 51 раз порівняно з 2021 роком.
  • Зростання ролі НБУ у посиленні міжнародної фінансової підтримки України. Протягом 2023 року фінансування загального фонду держбюджету України від міжнародних партнерів на 34% перевищило суму допомоги за 2022 рік ($43 млрд проти $32 млрд). Цьому сприяла активна особиста залученість Голови НБУ у розбудові якісних відносин з міжнародними партнерами, зокрема з МВФ, а також чітке виконання НБУ власних зобов'язань у межах програми EFF.
  • Забезпечення безперервної роботи банківської системи та її сталого розвитку навіть в умовах обстрілів росією критичної інфраструктури та кібератак. Реалізовано проект POWER BANKING, завдяки якому банки мають можливість безперебійно надавати послуги населенню в умовах блекаутів; сформовано стратегічні цілі розвитку фінансового сектору під час війни та прийнято оновлені Стратегію НБУ та Стратегію розвитку фінансового сектору України; здійснено успішний перехід на нове покоління системи електронних платежів (СЕП-4.0) на базі міжнародного стандарту ISO 20022 у режимі 24/7/365 та налагоджені цифрові бізнес-процеси, зокрема у закупівлях центрального банку.
  • Участь Національного банку реалізації санкційної політики держави проти Росії. НБУ активно доводить до відома до партнерів важливість комплексного впровадження санкцій проти фінансового сектору держави-агресора. Результати такої взаємодії з часом виявилися у рішеннях окремих країн щодо внесення російських фінансових установ до санкційних списків.
Церемонія нагородження переможців Central Banking Awards 2024
Церемонія нагородження переможців Central Banking Awards 2024

Ініціативи НБУ

21 лютого Національний банк України ініціював зміни до правил розкриття банківської таємниці. Регулятор запропонував доступ державних органів до конфіденційної інформації клієнтів банків. Ці оновлення, які вносяться до вже існуючих Правил, затверджених постановою правління Нацбанк №267 від 14 липня 2006 року, передбачають доповнення переліку даних, доступних для уповноважених державних структур.

Також ми писали, що в НБУ виступили проти фінансових обмежень для ухилянтів. Відповідні норми у свій законопроєкт про мобілізацію вписав уряд. Водночас представники регулятора висловили думку, що держава не має вдаватись до таких "фінансових репресій".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube