Ліміти на перекази за картками: Пишний пояснив, чому НБУ йде на цей крок та як це вплине на волонтерів і звичайних українців

Голова НБУ Андрій Пишний акцентував, що обмеження стосуються вихідних транзакцій

Голова НБУ Андрій Пишний
Обмеження р2р-переказів практично не зачепить пересічних українців чи волонтерів

Голова Нацбанку України Андрій Пишний відповів волонтерам, які нещадно критикують рішення НБУ обмежити перекази з картки на картку (p2p-перекази) 30 транзакціями на місяць і 100 000 грн. З цього приводу планується резонансне рішення Нацбанку, яке торкнеться багатьох. Зокрема, волонтерів, адже на їхні карти падають великі гроші.

Зокрема, голова НБУ роз'яснив, які саме обмеження плануються, навіщо вони застосовуються і як нововведення вплинуть на пересічних українців. На цю тему він детально говорив з журналістами телеканалу "Ми — Україна". Наводимо найбільш важливі питання з відповідями Андрія Пишного:

1. Які саме транзакції будуть обмежуватись? 

Мова про вихідні транзакції. Тобто, коли ви відправляєте гроші, обмеження є. Коли отримуєте – ні. 

"Волонтери й надалі зможуть збирати гроші на свої рахунки, адже жодних обмежень щодо поповнень карток не пропонується. Рішення знаходиться на етапі опрацювання. Ми завчасно та відкрито поділилися нашими планами, щоб вивчити думку громадськості, волонтерів і за потреби мати змогу відкалібрувати окремі деталі. Орієнтовно – за місяць", - відповів Пишний.

2. Як НБУ буде вирішувати важливі питання?

Андрій Пишний відповів, що всі важливі нюанси він готовий улагодити напряму з волонтерами. Для цього пропонуються зустрічі і відкритий діалог.

"НБУ ініціює зустріч з волонтерами, щоб вислухати їх думку й почути всі "за" та "проти". Аналогічно ми діяли на етапі впровадження валютних обмежень після початку повномасштабного вторгнення. Рішення коригувались в процесі відкритого діалогу, щоб максимально сприяти діяльності волонтерів та водночас не підважувати макрофінансову стабільність", - пояснив він.

3. Навіщо Нацбанк пішов на такий крок?

НБУ ввів обмеження на перекази через масове використання банківських рахунків фізичних осіб для відмивання незаконних коштів і ухиляння від сплати податків. Це явище включає десятки тисяч рахунків і сотні тисяч осіб, що сприяють фінансуванню незаконній господарській діяльності. Банки зафіксували аномальне зростання обсягів P2P переказів, що привернуло увагу МВФ та РНБО. Один із банків-емітентів виявив понад 12 тисяч клієнтів-"дропів" лише за півроку, через рахунки яких проходили мільярди гривень. Хто такі дропи, можна детально дізнатись за цим посиланням.

"Через "орендовані" картки "дропів" за короткий проміжок часу проводять сотні Р2Р-переказів на суми, які не співпадають із заявленими доходами, що отримував клієнт. Наприклад, пенсіонер чи студент отримує та переказує через свій рахунок сотні тисяч гривень за кілька днів. Найгірше, що платіжна історія такої людини після цього зіпсована. Це може створити проблеми з доступом до фінансових послуг для таких людей у майбутньому", - застерігає Пишний. 

4. Чи торкнеться це пересічних людей?

Практично ні. За попередніми оцінками, обмеження в 30 операцій на місяць не відчують 98,44% клієнтів, а обмеження за сумою жодним чином не вплине на 95% клієнтів, додав Пишний. 

5. Чи правда, що обмеження будуть застосовуватись до кожної картки банку?

Так, обмеження будуть застосовуватись до кожної картки банку. Обговорюються варіанти лімітів – не більше 30 операцій і до 100 000 грн на місяць в одному банку. Однак, зазвичай люди мають картки кількох банків, і операції за реквізитами IBAN жодним чином не обмежуються та доступні всім без винятку. Тобто якщо маєш дві карти, то це ще плюс 30 транзакцій. 

"Рішення, що опрацьовує НБУ, передбачає ліміти виключно на вихідні P2P-перекази, тобто операції з картки на картку. НБУ пропонує такі ліміти, ґрунтуючись на результатах дослідження операцій клієнтів семи найбільших транзакційних банків, на які припадає більше 91% всіх емітованих карток, за два квартали 2024 року", - підсумував голова НБУ.

Коли почнуть діяти обмеження

Нові правила можуть стосуватися рішення Ради нацбезпеки щодо протидії нелегальному гральному бізнесу. Ліміти на перекази можуть почати діяти впродовж найближчого місяця

Нагадаємо, що у липні 2023 року стало відомо, що Національний банк України вніс зміни до правил переказу грошей та поповнення рахунків через термінали, що призведе до зменшення анонімності. З 1 серпня громадяни будуть зобов'язані вказувати номер телефону отримувача коштів у квитанції. Ця зміна дозволить зміцнити контроль над джерелом надходження коштів. Інформатор також писав про валютні обмеження для бізнесу від НБУ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube