Злив документів Пентагону: чи справді все так погано для України

Інформація зі злитих секретних матеріалів Пентагону свідчить, що війна не закінчиться у 2024 році й конфлікт затягнеться надовго

Секретні документи США
Депресія та безнадія, як частина ІПСО

Згідно з опублікованими «таємними» документами розвідки США, Україна не може розраховувати на швидку перемогу, треба готуватися до тривалої війни. Вождь росіян володимир путін розраховує отримати перевагу від затягування конфлікту, але насправді, така стратегія не принесе йому успіху. Водночас є багато варіантів щодо того, що війна може закінчитися швидше, аніж усі очікують. А загалом оприлюднення «секретних» документів Пентагону напередодні українського контрнаступу за ознаками схоже на інформаційно-психологічну спеціальну операцію (ІПСО).

Як розвиватимуться бойові дії у 2023 році

The Washington Post опублікувало матеріал, на основі «злитих» у мережу секретних матеріалів розвідки США, у яких прогнозують розвиток війни в Україні у 2023 році. Американці пишуть, що жодна зі сторін не зможе здобути значної перемоги, але обидві відмовлятимуться вести переговори про припинення вогню.

Україна, ніби-то, не досягне значних успіхів під час контрнаступу. Але навіть, якщо вдасться повернути значні території і суттєво прорідити російські війська, російська влада відмовиться від мирних переговорів. Втім, у сценарії, коли контрнаступ виявиться повністю провальним, Київ теж не піде на перемовини. Найбільш ймовірним підсумком війни у 2024 році американські розвідники, ніби-то, вважають взаємне виснаження сторін і патову ситуацію. Після цього США та Китай можуть використати свій вплив, аби припинити війну, оскільки зросте суспільний тиск на уряди цих країн через економічні та політичні виклики.

Військові під Бахмутом
Американці прогнозують затягування війни. Фото: Bloomberg

Згідно з прогнозами, через затягування війни в українському суспільстві ростиме втома й розчарування. Збільшуватиметься критика керівництва щодо того, як ведуться бойові дії, що зрештою може призвести до зміни влади чи військового командування. Шукаючи вихід, влада оголосить «повну мобілізацію», хоча незрозуміло, що мають на увазі під цим терміном. Від «безнадії» Київ також почне більше бомбити глиб російської території, а через це Захід нервуватиме, боятиметься «ескалації» та того, що до війни доєднається Китай.

Кремль же змушений буде задіювати резерви із залишків застарілого озброєння. Намагаючись якомога швидше «освоїти» українські території, москва посилить репресії депортації та політичні переслідування.

 Чим загрожує затягування бойових дій

Загалом, американські розвідники не відкрили ні для кого в Україні таємницю. Усі знають, що поки є путін, війна не припиниться і навіть його смерть ще нічого не гарантує. Кремль робить ставку на затяжний конфлікт, очікує поки зміниться геополітична ситуація: Китай почне вторгнення в Тайвань, до влади в США прийде Трамп чи подібний до нього, чи хтось із європейців почне виступати з ідеєю примусу України до миру, а чи українці візьмуть та й почнуть міжусобну гризню, у той час, коли ворог біля воріт і таке ін. 

Затягування війни дійсно виснажить наші сили. З часом усе важче і важче буде отримувати від Заходу зброю і кошти. Але, навіть у песимістичному звіті американської розвідки не говориться, що США та Європа відмовляться від підтримки України. Ні Байден, ні Трамп, якщо він раптом переможе, ні будь-хто інший, не може собі дозволити повторення Афганістану, адже тоді авторитет США буде знищено остаточно. Весь «третій світ» та й половина ЄС побіжать домовлятися із Сі Цзіньпіном. ЄС теж цього не допустить, хоча б тому, що не ясно, де рашистська росія розпочне наступну війну: Молдова, Грузія, а чи Балтійські країни. Генсек НАТО Єнс Столтенберг в інтерв’ю The Guardian не даремно казав, що потрібно готуватися до довгої війни і що зараз Україна воює за Захід.

Евакуація з Афганістану
Жоден президент США не може допустити повторення Афганістану. Фото: CNBC

У найгіршому варіанті Захід спробує укласти перемир’я, але буде намагатися здобути якість гарантії для України. Якщо ж цього не вдасться досягти, то й далі надаватимуть і гроші, й озброєння, аби не допустити нашого програшу. Через затягування війна перетвориться на тліючий конфлікт.

«Замість того, щоби припускати, що війну можна закінчити тріумфом або переговорами, Заходу потрібно подумати про світ, у якому конфлікт триває, а ні перемоги, ні миру не видно. У такому світі Сполучені Штати та їх союзники повинні будуть продовжувати надавати Україні військову підтримку для захисту від подальшої російської агресії», — пише Foreign Affairs.

На думку аналітиків видання, поки триватиме тліючий конфлікт, євроінтеграційні процеси, у тому числі й боротьба з корупцією, продовжуватимуться, адже тільки це може бути основою подальшого миру на континенті. Економіка працюватиме так, як зараз.

А щодо скинення української влади, то поки таких передумов немає, скоріше навпаки: Зеленському довіряють 83 % громадян, у той час, як у вересні таких було 71 %. Про це свідчать результати опитування, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова в березні. Тож тліючий конфлікт триватиме, доки щось не зміниться.

Але можливі й інші варіанти

В історії неодноразово траплялося, що «маленька переможна війна»перетворювалася на затяжний виснажливий конфлікт. Так починалися обидві Світові війни, так було в Афганістані та у В’єтнамі. Так сталося і з планами путіна захопити «Київ за три дні», як вважали західні розвідники, подібне і мало статися.

Європейці взимку не приповзли навколішках у кремль за дешевим газом, не вийшло заморозити українців, знищуючи інфраструктуру. З Харківщини та з Херсона, де ніби-то росіяни були «навсегда», теж довелося піти вслід за флагманом «Москва». Навіть після мобілізації 300 тисяч чмобіків не вдалося захопити Бахмут. А в планах було зробити це до Нового року. Досі плани кремля у війні з Україною частіше провалювалися, аніж реалізовувалися.

Війна тісно пов’язана з особистістю рашистського вождя, тож, хоч і вважається, що його замінить на посаді не менший фашист, насправді все може бути геть інакше. А під час зміни влади може відбутися і відмова від ідеї вести війну. Є багато причин, чому все може закінчитися швидше, ніж думають у кремлі:

  • контрнаступ може бути успішним, і хоч це не призведе до завершення війни, але може прискорити усунення путіна від влади;
  • його можуть вбити свої, адже для всіх очевидно, що через його політику економіка росії стрімко йде на дно і єдиний спосіб це змінити — поміняти владу;
  • росіяни можуть раптово перехотіти помирати, особливо, якщо побачать, що війна безперспективна — в 1914 рішення царя почати війну вітали, а вже в 1918 його розстріляли разом із сім’єю;
  • Китай може прийняти рішення припинити цю війну, бо вона шкодить його економіці й таки натиснути на росію, аби уклала мир;
  • путін може померти сам.

Депресія та безнадія — це схоже на ІПСО

Варто зазначити, щодо автентичності документів і досі виникають питання. Міністерство оборони Великої Британії попередило про «серйозний рівень неточності». Показовою є також добірка опублікованої інформації: досі не з’явилося нічого компрометуючого про Китай. Дані про те, що буцімто Пекін готувався передати зброю росії нічим не загрожують КНР, адже ж її так і не передали, а значить санкцій не буде. А от росіяни у документах часто показані як цілковиті невдахи. 

Підготовка до контрнаступу
Злив документів відбувся на тлі підготовки України до контрнаступу. Фото: Atlantik Council

Цікаво, що інформація, оприлюднена в «зливі», перегукується з опублікованим раніше в ЗМІ прогнозом перебігу війни від Академії військових наук КНР. Тоді анонімне джерело організувало «злив» інформації від китайського генштабу прямісінько виданню Nikkei. За тим прогнозом, війна закінчиться нічиєю до осені 2023 року, але «перевага буде на боці росії». Тому, ніби-то, піклуючись про Україну, Пекін і запропонував свою «мирну ініціативу».

Загалом враження від матеріалу The Washington Post можна описати двома словами: депресія та безнадія. Якби хтось хотів знизити бойовий дух і волю до опору українців перед контрнаступом — це саме те, що треба. І час обрали якраз вдалий, адже всі очікують на активні дії ЗСУ на кінець весни-початок літа. Бракує тільки в цьому звіті інформації, що Китай ухвалив рішення постачати росії зброю, щоб ще більше опустилися руки. Але натяки на це є в «зливі» від 13 квітня.

Раніше Інформатор писав про п’ять причин, чому Україна повинна повертати свої території. Ми також розповідали про те, що в Politico написали, що Україну засмутила песимістична оцінка США щодо контрнаступу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube