Від захисту українців до порятунку Європи: 5 причин, чому Україні потрібно повертати свою територію

Захист наших людей, стійкий мир, відновлення економіки, припинення росту тоталітаризму в Європі та повернення біженців — ось причини, аби повертати свою землю

Територія України
Відновлення територіальної цілісності дозволить побудувати успішну державу

Напередодні контрнаступу з’являється пропозиції від «міжнародних партнерів» щодо того, що Україні варто відмовитися від своїх територій. Дехто в Україні теж підтримує ці ідеї, в основному обґрунтовуючи це тим, що треба припинити кровопролиття, а населення, яке там залишилося — проросійське. Але така позиція абсолютно невірна і не дасть нічого, окрім ще більших проблем. Ми підібрали п’ять причин, чому Україні потрібно повертати свою територію.

Чому “корейський варіант” для України не підходить

Інколи можна почути, що, мовляв, не потрібно повертати окуповані території, час із цим змиритися. Мовляв, усе проукраїнське населення давно виїхало звідти, інших вбили чи репресували. То який сенс повертати ціною людських життів руїни міст, де ще довго потрібно буде все відновлювати? Зрештою, у ХХІ столітті давно відомо, що не вугілля і чорноземи є головним багатством країни, а її люди — ті хто має золоті руки, світлі голови та ініціативу. Саме їх не можна втрачати. Та й міжнародні партнери, такі як Китай, Бразилія та Індія все голосніше кажуть, що Україна «не може мати все», мовляв, потрібно домовлятися з путіним, адже «світ втомився» і пропонують «корейський варіант».

 Лула да Сілва
Президент Бразилії да Сілва каже, що Україна має віддати свої території, бо "світ втомився". Фото: Reuters

 

Це правильно — люди дійсно головна цінність для будь-якої притомної держави. Але ситуація така, що втрачаючи територію ми ризикуємо втратити все, зокрема людей і майбутнє своїх дітей. Кордони держави — справді нестабільна річ, але мова йде про виживання нації.

А міжнародних партнерів треба запитати: згідний Китай визнати незалежність Тайваню, Ізраїль погодиться визнати територіальні претензії палестинців, а як щодо Індії, віддає вона Китаю спірні території в Гімалаях? Вони ж здогадуються, що і від цих територіальних суперечок «світу втомився»?  Щодо «корейського варіанту», то мова йде не про громадянський конфлікт, а про територіальне загарбання — це зовсім різні речі. Кореї залишаються національними державами, а на захоплених територія росія проводить геноцид та асиміляцію.

Причина перша: там наші люди

Коли говорять про те, що люди, які залишилися під окупацією відрізняються від решти українців своєю проросійською позицією, то варто нагадати, що раніше таке говорили також і про жителів Харківщини та Херсонщини. Однак кадри, як на звільнених територіях вітають ЗСУ доводить, що це далеко не так. Більш того, після початку повномасштабної війни дружнє ставлення багатьох українців до росіян на Сході суттєво змінилася.

«Якщо раніше ментальність харків’ян була, ну чого гріха таїти, було нормальне, дружнє ставлення до росіян, то тепер ми більш радикальні, ніж, скажімо, на Західній Україні», — сказав в інтерв’ю ВВС мер Харкова Ігор Терехов.

 

Росія проводить на захопленій території державну політику терору, яку методично розробила. ФСБ узяло напрацювання КГБ із придушення непокірних народів, допрацювало її в Чечні та масово застосовувало під час окупації Сходу та Півдня України. На Харківщині та Херсонщині в кожному важливому місті чи селі силовики створили свої опорні пункти, у кожному була кімната тортур з однаковим набором «інструментів». Населення поділене на п’ять категорій від «українських націоналістів», яких прагнуть знищити, до колаборантів. Що характерно, і тих, й інших нараховують у середньому 8–10 відсотків від загальної кількості населення. До послуг окупантів усі дані з державних реєстрів, моніторинг інтернету та прослуховування телефонних розмов. За таких умов чинити опір неймовірно тяжко, але він є.

Катівня на Херсонщині
У кожному важливому населеному пункті на окупованій території була катівня. Фото: TWP

Періодично з’являються інформація про вибухи, диверсії та ліквідації колаборантів та росіян на окупованих територіях. Нещодавно добрі люди відправили на той світ Сергія Москаленка — організатора катівень із Нової Каховки. Громадяни на території, яку контролює рф, проводять акції, під час яких постійно нагадують окупантам, що вони не на своїй землі. Експерти британського Королівського інституту оборонних досліджень, які вивчали, як кремль проводить окупацію українських територій, стверджують, що через ризики виявлення, зараз найбільш ефективною формою супротиву для непідготовлених людей є не стільки партизанська боротьба, як передача важливих розвідданих Україні. Звільнення Харківщини та Херсонщини показало, що багато українців знаходили можливість передати ЗСУ необхідну інформацію.

Жовта стрічка
"Жовта стрічка" є і в Криму, який вже 9 років під окупацією. Фото з соціальних мереж

Громадяни України на захоплених територіях мають таке ж право на захист від своєї держави, як і решта. І кадри того, як росіяни катують наших вояків, відрізають їм голови, є ще одним аргументом щодо того, що із цим потрібно покінчувати: наші люди не повинні жити в страху.

Причина друга: припинення війни

Повернувши території ми можемо продемонструвати всьому світу, зокрема росіянам, наскільки безглуздою та руйнівною є ідея захоплювати чужі території в ХХІ столітті. Покажемо, що авантюра вождя росіян володимира путіна була руйнівною для рф, принесла санкції, військові та фінансові втрати, залежність від Китаю, ізоляцію від цивілізованого світу, а натомість не дала нічого. Це надовго, якщо не назавжди, відіб’є бажання в росіян від імперських загарбань та, ймовірно, призведе до падіння режиму путіна.

Діти не винні
Якщо росія матиме хоч якийсь успіх — нова війна неминуча. Фото з соцмереж

Якщо українці залишать рф своєї території, то, як казав воєнний експерт Петро Черник, росіяни «будуть думати не «чому ми цю війну почали», а «чому ми цю війну програли». Просто відкладуть її в часі, почекають, поки випаде слушний момент, аби повторити спробу.

Є ще один аспект цього питання: повернення територіальної цілісності України може відвернути Третю світову. Китай пильно стежить за російсько-українською війною, щоб застосовувати її досвід під час ймовірної спроби захоплення Тайваню.

«З технічної точки зору події в Україні справді можна розглядати як репетицію кризи в Тайванській протоці. Це дуже хороша можливість для навчання. Китай може багато чому навчитися із цього, наприклад, як вести військову боротьбу, з яким тиском можна зіткнутися в політичному плані, як послабити цей тиск і так далі», — сказав Цзінь Цанжун з університету Реньмінь у Пекіні для китайського видання.

Сі Цзіньпін
Сі Цзіньпін наказав своїм військовим готуватися до війни. Фото: Foreign Affairs

Багато з військових експертів та політиків вважають, що явна й остаточна поразка росії у війні змусить китайську верхівку знизити свої апетити. Із цим значною мірою пов’язана та підтримка, якою користується Україна. Якщо ж путін здобуде принаймні частковий успіх, Пекін неминуче спробує здійснити вторгнення на непокірний острів. А Вашингтон заявив, що підтримає Тайвань, можливо, що й збройними силами, адже має перед островом союзницькі зобов’язання. Потенційно це може перерости в Третю світову, оскільки й Китай, і США є ядерними державами та мають потужних союзників.

Причина третя: економічне відновлення

Згідно зі звітом Світового банку, витрати на відновлення та відбудову України становитимуть 411 мільярдів доларів, причому прибирати одні тільки уламки коштуватиме 5 мільярдів доларів. Вторгнення росії зруйнувало 15 років економічного прогресу.

Через війну, українська економіка отримала значний удар — вона просіла на 30,4 %, пише New Yourk Times. Під окупацією бюджетоутворюючі підприємства в галузі металургії та вуглевидобування, машинобудівельні заводи, які розташовувалися на Сході, чорноморські порти та траспортна галузь, окуповано багато українських чорноземів. Під контролем росіян перебуває Запорізька АЕС — найбільша в Європі, одна із чотирьох, які ще діють в Україні.

Відновлювати економку буде важко без повернення цих територій. Крім того, лише гарантувавши стабільність кордонів ми можемо очікувати на гідне майбутнє: інвестор не прийде в країну, яка в будь-який момент може перетворитися на зону бойових дій.

Причина четверта: не допустити повернення тоталітаризму

Російський режим демонструє стрімке скочування до практик сталінізму. Слова про «права людини» викликають сміх, процвітають стеження та доноси, людей ув'язнюють за слова та лайк у соцмережі, розлучають «неблагонадійні» сім’ї, знищують людей за національною ознакою — і це масове явище. Уряд, законодавча, судова влада, армія, міліція, ЗМІ й церква перебувають під цілковитим контролем путіна.

тоталітарна росія
Росія стає цифровою тоталітарною державою. Фото: Сommunist Сrimes

Озброєний цифровими технологіями, путінський авторитаризм перебудовує росію в цифрову диктатуру: задля мобілізації російська влада «відрізає» військовозобов’язаним доступ до водійських прав, банківських рахунків, підприємницької діяльності, перекриває кордони, повідомляє Медуза. І далі все буде тільки гірше. Росія вже стала тоталітарною країною, яка з пелюшок вбиває в голови своїх громадян і викрадених українських дітей «правильну громадську позицію» — вмирати за путіна. Кремль намагається встановити подібні порядки й на тимчасово окупованих територіях.

Відновити територіальну цілісність України — означає отримати шанс на те, що тоталітаризм не зміцніє і не почне розростатися. Принаймні, це зробить росію слабшою. У ХХ століття Європа й Україна мало не зникла через експансію тоталітарних держав. Російська імперіалістична тоталітарна машина ніколи не зупинитися, якщо матиме надію розширюватися далі.

Причина п’ята: шанс на повернення біженців

Чим довше біженці перебувають закордоном — тим менше шансів, що вони повернуться в Україну, адже поступово «обживаються» на чужині, а уряди Європи із задоволенням допомагають їм укорінитися. Пояснення просте: українці працьовиті та освічені, з ними немає проблем, вони стають законослухняними громадянами держав, де поселилися.

«Понад 14,5 млн українців виїхало після 24 лютого, а щонайменше 11,7 млн в’їхало до країн Євросоюзу. 7,7 млн зареєстровані в Європі як отримувачі тимчасового захисту», — повідомив уповноважений ВР із прав людини Дмитро Лубінець на своїй сторінці у Facebook.

 

Українські біженці
Є шанс, що українські біженці повернутися в рідні домівки. Фото: ВВС

Повернення втрачених територій дає шанс на те, що частина з майже 8 мільйонів біженців, які виїхали з України після початку повномасштабної війни, повернуться колись до своїх домівок. Адже якщо нікуди повертатися, то більшість оберуть будувати нове життя в Європі, де вже обжилися, а не на новому місці в Україні. Якщо ж буде можливість повернутися на малу батьківщину, то є багато причин це зробити: старі батьки, родина, друзі, домівка, а для декого й робота.

Загалом, лише повернення наших територій дасть можливість побудувати гідне майбутнє для наших дітей. Тому не можна піддаватися слабкості й шукати легких шляхів.

Раніше ми писали про те, що Washington Post заявила про відкладення українського контрнаступу. Ми також розповідали, що NYT оприлюднило сценарії закінчення війни, які розглядали в Пентагоні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube