Швейцарія та Глобальний Південь хочуть переписати рішення Саміту миру: формула Зеленського втрачає пріоритет

Читать на русском

Під тиском Швейцарії та країн Глобального Півдня, до проєкту рішення Саміту миру внесено поправки, які можуть підірвати безальтернативний статус мирного плану президента Володимира Зеленського та відкрити шлях для інших ініціатив

Читать на русском
Зеленський, саміт миру у Швейцарії
На саміті миру у Швейцарії можуть прийняти невигідне Україні рішення

Під тиском Швейцарії та країн Глобального Півдня, до проєкту рішення Саміту миру внесено поправки, які можуть підірвати безальтернативний статус мирного плану президента Володимира Зеленського та відкрити шлях для інших ініціатив

Під тиском Швейцарії та держав Глобального Півдня, у проєкт рішення Саміту миру були внесені поправки, які можуть зашкодити безальтернативному статусу мирного плану президента Володимира Зеленського. І відкрити двері для інших мирних ініціатив. Як стало відомо, якщо рішення саміту буде ухвалене в тій редакції, яку змогли побачити деякі ЗМІ, воно не відповідатиме українським амбіціям.

Про це йдеться у статті "Європейської правди" "Без миру та з компромісами. Які загрози несе Україні саміт у Швейцарії та чи можна їх уникнути". Зокрема, Швейцарія, яка є приймаючою стороною саміту, врахувала пропозиції ключових гравців (і сама додала кілька не дуже вигідних для Києва правок) та розіслала документ у столиці держав-учасниць для остаточного погодження.

За інформацією "Європейської правди", цей документ "повністю руйнує ідею Саміту миру". Україна, під тиском Берна та інших країн, відмовилась від своїх власних планів.

"Ключова зміна – це те, що "мирний план Зеленського" перестав бути безальтернативним або навіть ключовим документом для врегулювання війни", – зазначено у статті.

Тепер учасники саміту будуть орієнтуватися на "українську формулу миру та інші мирні пропозиції", без визначення будь-якої з них як пріоритетної. Таким чином, ініціативи, як китайська, які частково нагадують капітуляцію України, отримують таку ж легітимність, як і український "мирний план".

"З проєкту вичистили також усі пункти, які могли служити місточком до "мирного плану Зеленського", як-от перелік його пунктів", - йдеться у статті.

Крім того, саміт буде зосереджений лише на трьох вузьких питаннях: ядерна безпека, продовольча безпека та звільнення полонених. Вони є частиною української "формули миру", але які не сприяють безпосередньому досягненню миру.

Швейцарська сторона пояснила, що такий вузький вибір було зроблено для "полегшення досягнення консенсусу". Однак це створює додаткові ризики для України, зокрема, в питанні подальшого залучення РФ до переговорного процесу і умов, необхідних для цього.

"Тобто для того, щоби Росія перетворилася з агресора на учасника мирних переговорів, потрібно втілити не визначені "заходи зі зміцнення довіри" лише за тематикою "ядерки" і морської безпеки, та щодо обміну полоненими", – йдеться у статті.

При цьому, Україна пішла на значні поступки у вимогах щодо "ядерного блоку". З проєкту рішення виключили всі згадки про звільнення або демілітаризацію Запорізької АЕС.

Як Росія намагається зірвати саміт миру

На полях "Діалогу Шангрі-Ла" в Сінгапурі президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія за допомогою Пекіну намагаються зірвати Глобальний саміт миру. Українська влада, як і чимало західних еліт, до останнього сподівалися заручитися принаймні дружнім нейтралітетом КНР і ретельно добирала слова. Але після різкої критики на адресу Китаю, оцінки очікуваних результатів Глобального саміту миру теж стали доволі суперечливими. 

При цьому видання Bloomberg сподівається, що проєкт рішення Глобального саміту миру 15-16 червня у Швейцарії буде передбачати можливість подальшого залучення представників Росії до переговорів щодо української "формули миру". Очікується, що саміт також порушить питання вільного судноплавства в Чорному та Азовському морях.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.