До 1 серпня 2025 року діють тимчасові знижені штрафи: за перше порушення – 25% вартості товарів/послуг, за повторне порушення – 50% від суми операції. З 1 серпня доведеться сплатити за перше порушення – 100% вартості проданих товарів або наданих послуг, а за повторне – 150% від суми операції
Оплата через QR-код стала невід’ємною частиною українського бізнесу, але питання використання РРО при таких платежах досі викликає плутанину серед підприємців. Неправильне розуміння може коштувати ФОП значних штрафів у 2025 році. Адвокат Богдан Янків пояснює, коли QR-платежі вимагають касового апарата, а коли можна законно працювати без нього.
Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій» вимагає фіскалізувати саме розрахункові операції з приймання електронних платіжних засобів.
“Ключовий момент: QR-код сам по собі не є платіжним засобом у розумінні українського законодавства. Застосування РРО або ПРРО залежить не від форми розрахункових операцій, а від способу отримання коштів ФОП як оплати за товар чи послугу. Саме цей принцип визначає всю логіку регулювання QR-платежів, встановлену Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій”, - каже Богдан Янків.
Нові технічні вимоги до фіскальних чеків у 2025 році, запроваджені Наказами Міністерства фінансів України №601 та №674, стосуються виключно форми та змісту розрахункових документів, але не змінюють базових правил застосування РРО.
РРО або ПРРО НЕ потрібен, якщо QR-код містить виключно повні банківські реквізити ФОП рахунку у форматі IBAN. Це офіційна позиція контролюючих органів. Адвокат пояснив, як це працює на практиці.
“Ви генеруєте QR-код у банківському додатку (Приват24 Бізнес, Monobank тощо) з вашими реквізитами IBAN. Клієнт сканує код своїм смартфоном, його мобільний банкінг відкриває форму переказу з уже заповненими реквізитами. Клієнт вводить суму та підтверджує платіж як звичайний банківський переказ. У такому випадку відбувається стандартна банківська операція, а спосіб отримання реквізитів (через QR-код чи ручне введення) не змінює правову природу операції. Тому касовий апарат не потрібен”, - каже Богдан Янків.
“РРО або ПРРО ОБОВ’ЯЗКОВИЙ, якщо QR-код веде на оплату через електронні платіжні сервіси. Це стосується випадків, коли QR-код перенаправляє на платіжні системи LiqPay, Fondy, WayForPay або інші еквайрингові сервіси”, - каже Богдан Янків.
Адвокат пояснив, чому тут потрібен касовий апарат. QR-код генерується через платіжну систему та перенаправляє клієнта на сторінку оплати карткою. У цьому сценарії відбувається операція з використанням електронного платіжного засобу, що повністю підпадає під визначення розрахункової операції згідно із законом про РРО. Навіть якщо кошти згодом зараховуються на ваш IBAN-рахунок, суть операції в момент її здійснення залишається картковим платежем через посередника-еквайра.
Розмір штрафів за порушення касової дисципліни залежить від категорії ФОП та періоду порушення. Стандартні штрафи (загальна норма):
Тимчасові знижені штрафи (діють до 1 серпня 2025 року):
Знижені штрафи поширюються на ФОП – платників єдиного податку II-IV груп, які не є платниками ПДВ та не здійснюють торгівлю підакцизними товарами, технічно складними побутовими товарами, лікарськими засобами та ювелірними виробами. Після 1 серпня 2025 року для всіх ФОП діятимуть стандартні розміри штрафів (100%/150%).
З 1 березня 2025 року набули чинності нові вимоги до QR-кодів у фіскальних чеках – вони повинні містити пряме посилання на сайт ДПС для перевірки. Перехідний період завершився, тому недотримання цих вимог тепер каратиметься штрафами.