Які наслідки принесе бронювання від мобілізації та коли закінчиться війна - інтерв’ю з економістом Андрієм Новаком

Читать на русском

Чи не спровокує платне бронювання від мобілізації інфляцію та соціальну напругу, коли Україні передадуть активи рф та скільки Захід зможе підтримувати нас у цій війні

Читать на русском
Андрій Новак голова Комітету економістів України
Голова Комітету економістів України Андрій Новак

Чи не спровокує платне бронювання від мобілізації інфляцію та соціальну напругу, коли Україні передадуть активи рф та скільки Захід зможе підтримувати нас у цій війні

Які загрози несе прийняття нових норм щодо бронювання українців від мобілізації, що відбувається із вилученням російських активів та передачі їх Україні та наскільки у Заходу вистачить ресурсів, щоб допомагати нам. І скільки ще може продовжуватися війна. Про це та інші важливі питання в інтерв'ю "Інформатору" розповів голова Комітету економістів України Андрій Новак.

На думку економіста, теза про те, що запровадження платного бронювання від мобілізації спровокує інфляцію – абсурдна. Це навпаки - вилучення вільних коштів підприємств або громадян на виплату до державного бюджету. Ефект зворотній: тоді підприємства та громадяни будуть мати трохи менше вільних коштів, щоб купувати товари та послуги. Таким чином попит навпаки буде знижено. Тому якщо це і спровокує зміни у цінах – то навпаки у бік дефляції.

"Що стосується стверджень про те, що це начебто легальний спосіб відкупитися. Якщо ви спитаєте у будь-якого командира, чи потрібен йому у підпорядкування людина, яка не хоче, не може або боїться воювати, вам скажуть, що такий військовий не потрібен. Він буде не в допомогу, а в обтяження", – стверджує Новак.

Щодо платного бронювання, то, на думку експерта, це створює вибір. Якщо його не буде, якщо братимуть всіх підряд – яка якість буде мобілізованих? Але якщо є вибір: або мобілізуєшся, або застосовуєш платне бронювання – це краще.

Бронювання здебільшого відбувається у відношенні тих, хто працює на певному підприємстві чи організації та є важливими для роботодавця. І без яких робота підприємства чи організації або зупиняється, або буде непродуктивна. Тому бронювання – це можливість для роботодавця принаймні захистити роботу свого підприємства.

Інша справа – реалізація ідеї. Важливо, якими будуть суми на бронювання, принципи, кого і скільки кожне підприємство може забронювати.

"Сума на бронювання повинна бути адекватною та суспільно прийнятною. Якщо ми, умовно кажучи, призначимо 100 чи 200 тисяч за людину, то мало хто це зможе сплатити одномоментно. Треба запровадити певну формулу, щоб сума залежала від зарплати того працівника, якого хочу забронювати. Наприклад, він отримує 20 тисяч гривень. То за бронювання, як додатковий податок, роботодавець сплачує ще 20-25%. Тоді для останнього це прийнятно, якщо працівник дійсно цінний. Бо знайти на заміну іншого працівника, виховати так, як це потрібно, якого також можуть мобілізувати, буде набагато дорожче для будь-якого роботодавця. І тоді цей механізм бронювання буде дійсно працювати і дасть можливість вибору", – каже Андрій Новак.

Російські активи отримаємо після перемоги

При розгляді питання про передачу активів країни-агресора постраждалим, то слід розуміти, що тут мова йде не просто про проблеми з якось країною. Мова про війну, яку росія розв’язала проти іншої країни. А фактично проти декількох - України, Грузії, Сирії… Йдеться про приборкання агресії, а покарання агресора потрібно, аби мінімізувати можливість повторення подібного у майбутньому. 

"Покарання повинно мати міжнародний правовий механізм. Саме такий розробляють на базі Великої сімки. Прописується арешт майна держав чи організацій-терористів та передача його тим державам, які від них постраждали. Цей процес має три кроки. По-перше, арешт активів – державних, корпоративних – російських компаній та приватних – російських бізнесменів та політиків. По-друге, конфіскація цих активів у власників. По-третє, передача цих активів третій стороні, яка постраждала", – пояснює голова комітету економістів.

На сьогодні вже частково здійснений перший етап – арешт державних золотовалютних резервів рф, які вони розмістили у банках світу. Конфіскації поки що не відбувається, наразі Україні передають прибутки з російських активів.

І тут, вважає Андрій Новак, ключовий момент у тому, що фактично вже перейшли до другого та третього етапу. Головне – тенденція. Це означає, що у потрібний момент будуть конфісковувати самі активи та передавати їх Україні. На думку експерта, російські активи хочуть використовувати не зараз, під час війни, а потім – після нашої перемоги – на відновлення та відбудову країни.

"І все ж росія є другою ядерною державою. Тому є й побоювання щодо того, аби забирати активи вже зараз і купляти за них Україні зброю. Можливо, це правильний хід. Зараз на Заході немає проблем із придбанням зброї для України. Проблема політична – у рішучості надання більш важкого, ефективного, далекобійного озброєння. Знову ж таки через побоювання. Російське політичне керівництво вже брязкає ядерною зброєю, зробило масу заяв про її застосування. І тільки це побоювання трохи стримує Захід у більш швидкому і об’ємнішому наданню Україні зброї", – підкреслює Андрій Новак.

При цьому Захід надає Україні зброю, тож використання російських активів зараз не є обов’язковим, каже економіст. А відбудова України буде коштувати трильйони доларів.

Ядерний шантаж на грані блефу

Путіну вже два роки вдається залякувати світ ядерною зброєю. Це накладається на період виборів у різних ключових країнах. Зараз кампанія в США, нещодавно пройшли вибори у Польщі. І в кожній країні стоїть питання України, ставлення до допомоги їй. Тому зараз ці погрози з росії є елементом стриманості, яка нібито має бути обов’язковою.

"Але по факту: Україні надається все більше зброї та фінансової підтримки. Десятки країн світу у своїх бюджетах на 2024 рік заклади суми більші, ніж вони виділяли у минулих роках. Вже декілька днів ми чуємо від різних найкрупніших європейських політиків про можливість направляти в Україну війська своїх країн або НАТО. І це також тенденція на нарощення військової підтримки України", – зазначає голова комітету економістів.

Щоб відповісти на питання, наскільки вистачить ресурсів нашим міжнародним партнерам для допомоги у боротьбі з агресором, Андрій Новак пропонує порахувати. Країни, які сьогодні складають коаліцію підтримки України – їх кількість наближається до 80 – становлять три чверті світової економіки. Тобто якщо три чверті не можуть впоратися з однією росією, яка займає півтора відсотка світової економіки – тоді питання: а чого варті ті три чверті найбагатших і найбільш технологічних країн.

"Ресурси в них є. І вони практично невичерпні. США продукують основну валюту світу – долар. Найбільший та найплатоспроможний ринок у світі – це ринок ЄС, до якого входить друга по величі валюта – євро. І це найбільш технологічні країни. Ця висока технологічність реалізована також і в озброєнні. Тобто фінансові, технологічні та військові ресурси країн, які підтримують Україну, неспівмірно більші російських ресурсів, які переважно давно застарілі. Мають 30 і більше років. Але у росії всього цього пострадянського дуже багато – вони ще й роками вивозили це з України, Білорусі та Казахстану. Але й ця кількість дуже успішно перемелюється ЗСУ", – впевнений економіст.

На його думку, у росії залишається останній аргумент, яким вони шантажують – ядерна зброя. Дуже велике питання, в якому вона стані. Тому що вік всіх ядерних боєголовок складає понад 30 років. Є й сам ресурс ядерної складової, який там не безмежний. І, за даними фахівців, вже через 20 років зберігання вони можуть вибухати.

"Тому це шантаж у вигляді блефу. Але декілька боєголовок все ж є, і вони можуть нанести чимало біди. Тому західні крани працюють за американським "принципом удава": поступово стискають росію і її військовий потенціал – нашими руками. Тому нам зброю надають поступово. Але ще два роки тому ми просили джавеліни – і то були розмови давати чи ні. А зараз вже на часі питання, коли будуть літати F-16 і у ЗСУ будуть ракети великої дальності. Краще застосовувати "принцип удава", бо ми не знаємо ступінь самодурства у кремлі. Краще дотискати поступово, ніж отримати навіть один-два ядерних вибухи", – вважає Андрій Новак.

Війні відвели граничний термін у 4 роки

Він звертає увагу на те, що всі нещодавно прийняти програми підтримки України розраховані на один і той самий термін – чотири роки. І програма МВФ, яка прийнята минулого року на 16 мільярдів доларів на чотири – по чотири мільярди на кожен рік. Новоприйнята програма Європейського Союзу на 50 мільярдів євро для України – також на чотири роки. І в бюджетах країн, які нас підтримують, наприклад, Норвегія, Голландія, закладають підтримку України на чотири роки.

"Це означає, що чотири роки – це максимально песимістичний сценарій тривалості цієї війни. Більше терпіти росію та її агресію не збираються. Ми сподіваємося, що все це закінчиться швидше. Але все залежить від темпів та масштабів надходження озброєння нам і внутрішніх процесів в самій росії. Історично у них будь-які масштабні зміни відбуваються не від того, що народ протестує. Політичні зміни відбуваються там одним методом – палацовим переворотом. А він може статися будь-коли", – резюмує Андрій Новак.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.