Багато людей з судимістю самі хочуть воювати
Під час воєнного стану військове законодавство України не встигли модернізувати до вимог часу, відтак багато категорій громадян, які є засудженими чи мають погашену судимість за корупційні злочини, не відправляються на фронт, бо їх не можуть мобілізувати за законом. Утім, вони можуть виконувати перед державою свій прямий обов'язок щодо її захисту.
Про те, чому варто мобілізувати людей з судимістю та засуджених за корупційні злочини, розповів міністр юстиції України Денис Малюська в інтерв'ю "РБК Україна". Він підкреслив, що це несправедливо, що такі люди не несуть відповідальності за захист батьківщини, адже вони ходять по вулицях та спілкуються з іншими людьми.
За словами Малюськи, суть проблеми полягає в застарілості норми про мобілізацію людей з судимістю. На початку повномасштабного вторгнення рф військове законодавство не було повною мірою готове до тих викликів, з якими стикнулося. Тому протягом воєнного стану Верховна Рада адаптувала значну частину законодавства у цій сфері до нових реалій, однак до мобілізації людей з судимістю та засуджених за корупцію поки не дійшли.
"У нас все військове законодавство на початок повномасштабного вторгнення не було готове повністю до тих проблем, які ми маємо. Відповідно, лише під час воєнного стану Верховна Рада адаптувала до реалій значну частину військового законодавства. Цю норму поки не встигли. Я переконаний, що армія в теперішніх умовах може приймати багатьох, якщо не всіх", - повідомив Малюська.
На думку міністра, до армії можна мобілізувати багато категорій громадян, які мають судимість або відбувають покарання у в'язниці. До уваги варто брати саме важкість вчиненого ними злочину, однак щодо корупціонерів - їх можна мобілізувати без жодних проблем.
"Корупціонерів, мені здається, можна абсолютно спокійно відправляти воювати", – каже Малюська.
Малюська не вважає, що корупціонери не є патріотами України, тобто їх патріотизм "своєрідний і жадібний". Однак причин, через які мобілізувати корупціонерів було б не можна станом на зараз немає.
"У нас було соцопитування, де більшість людей визнавали, що давали хабар у вигляді подарунка, або гроші лікарям, освітянам, патрульним. Ну, тобто це явище було мегапоширене. Безумовно, це треба викорінювати, але я не розумію, чому корупціонерів, як і інших, не можна відправляти на війну. Треба", – підкреслив він.
В Україні законодавчо заборонено мобілізувати людей з судимістю та тих, хто відбувають покарання. Проте раніше уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець запропонував механізми залучення ув'язнених до захисту держави. Він також дослідив, чи готові засуджені нести військову службу.
У 2023 році представники Дмитра Лубінця відвідали близько половини українських виправних колоній. Під час цих візитів було виявлено, що багато засуджених виявляють бажання служити в Збройних Силах України та захищати свою країну.
Свого часу колишній Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний висловив свою позицію щодо мобілізації засуджених до армії. Він зазначив, що цю жорстоку тактику активно використовує наш ворог, росія. Залужний підкреслив, що армія не є місцем для "поганих людей". Замість цього, вона повинна складатися з мотивованих та відповідальних громадян, які готові захищати свою Батьківщину.
Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.
Сьогодні ми обговоримо інцидент, коли польські фермери напали на потяг і висипали українське зерно прямо на землю із самого вагона. Наш гість - адвокат Станіслав Ліфлянчик - розповість про аграрний бізнес у Польщі та корінь конфлікту між поляками та українцями. Приєднуйтеся, щоб почути коментар експерта.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.