В цей день народилися українська телеведуча Людмила Барбір та американський актор Бен Стіллер - свята, церковні та народні традиції на четвер, 30 листопада
У четвер, 30 листопада, українці відзначають Дня радіотехнічних військ Повітряних Сил Збройних Сил, а православна церква шанує пам'ять учня Христа та одного з дванадцяти апостолів Андрія Первозванного. Іменини сьогодні святкують Андрій, Іван, Ян.
30 листопада віруючі православної церкви вшановують пам'ять святого Андрія Первозванного, який є рідним братом апостола Петра. Андрій народився у Галілеї. Одного разу, почувши проповіді Іоанна Хрестителя, він пішов за ним, сподіваючись знайти відповіді на питання, пов'язані з духовним життям. Повернувшись додому, продовжив займатися здобиччю риби. Якось він зустрів Ісуса Христа і, залишивши своє заняття, пішов за ним. Андрій був зі Спасителем аж до смерті, а після воскресіння також був присутнім на зустрічі під час його піднесення на небо.
Після того, як Господь Бог залишив землю, апостоли визначили країни, куди поїде кожен для проповідування віри. Андрію випала Скіфія, держави, розташовані паралельно до Чорного моря і північ Балканського півострова.
Після повернення до Греції він оселився в місті Патрос, де зцілив багато хворих. Це призвело до того, що більшість жителів зреклася язичництва і прийняла християнство. Місцевий правитель Єгеат розпорядився стратити апостола Андрія через розп'яття на хресті. Але той не злякався смерті і не зрікся віри, а лише почав молитися. Перед тим, як його душа відокремилася від тіла, хрест, на якому він висів, висвітлив небесне світло, і апостол відійшов у царство Господа Бога.
На День Андрія жінки випікали спеціальну обрядову випічку - каліту. Це коржик із пшеничного тіста, з медом та сушеними ягодами. Цією випічкою дівчата ділилися з хлопцями, котрі їм подобалися.
Щорічно 30 листопада в Україні відбувається святкування Дня радіотехнічних військ Повітряних Сил Збройних Сил України. Свято встановив міністр оборони Михайло Єжель 16 вересня 2010 року, посилаючись на важливість та велику роль радіотехнічних військ в українській армії.
Радіотехнічні війська забезпечують наведення винищувачів на ціль, сповіщають інші війська, призначені для ведення радіотехнічного забезпечення (комплекс заходів для складання та видачі інформації щодо місцеперебування різних об’єктів) військ протиповітряної оборони, а також для розвідки повітряних об’єктів.
30 листопада - справжнє свято для тих, хто обожнює кішок, собак, папуг та інших домашніх тварин. Подія має міжнародний характер та називається Всесвітнім днем домашніх тварин. Ініціативу запровадити свято для квартирних вихованців виникло у представників руху за захист природи. Ідея була представлена під час Міжнародного Конгресу, який відбувся в Італії в 1931 році. Тоді на з’їзд зібралися представники різних організацій, які займалися питаннями захисту довкілля та охорони природи і екології.
Метою впровадження свята, присвяченого беззахисним вихованцям людини, було викликати у серці кожного мешканця планети почуття турботи, доброти та співчуття у відношенні до тварини. Люди мають пам’ятати, що вони несуть відповідальність за кожну приручену ними тваринку. Основною ідеєю та гаслом свята стали слова з всесвітньо відомого твору А. Сент-Екзюпері "Маленький принц" - "Ми несемо відповідальність за тих, кого приручили".
До домашніх тварин відносяться не тільки улюбленці, які люди тримають в квартирі, але й свійські істоти та звірі, що знаходяться в зоопарках тощо. З давніх-давен людина докладає неабияких зусиль, щоб приручити різні види птахів та ссавців. Цей процес триває і в наші дні. Слід зазначити, що деякі види неможливо одомашнити, попри всі старання фахівців.
День пам’яті всіх жертв хімічної війни проводять 30 листопада. Цей меморіальний день було запроваджено у грудні 2015 року на 20-й сесії Конференції країн-учасниць Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення та застосування хімічної зброї та про її знищення. На сесії було прийнято відповідну постанову. З того часу відзначення дня має щорічний традиційний характер. Мета пам’ятних заходів полягає в тому, щоб віддати пошану всім жертвам хімічної війни.
Історія хімічного роззброєння почалася сто років тому, адже зброя активно застосовувалася під час Першої світової війни. Це призвело до загибелі понад ста тисяч людей та враження понад мільйону. У Другій світовій війні в Європі хімічну зброю не використовували через її нищівну силу та глобальну загрозу безпеці планети, але нацисти використовували отруйні гази для вбивств ув’язнених в концтаборах. 29 квітня 1997 року в дію вступила прийнята у 1993 році Конвенція про заборону хімічної зброї з метою повного виключення можливості її застосування.
Щорічно 30 листопада світ відзначає міжнародне свято - Міжнародний день захисту інформації. Подію заснувала Асоціація комп’ютерного обладнання у 1988 році в США. Причиною послугувала вперше зафіксована у тому ж році велика епідемія комп’ютерного хробака (вірус, створений Робертом Моррісом), котра змусила фахівців задуматись над забезпеченням інформаційного захисту.
Кожного року 30 листопада світ відзначає Міжнародний день сексу. Свято з’явилося у 2007 році на форумах в інтернеті, де, власне, і обрали головне місце проведення - місто Амстердам. День сексу не є офіційним святковим днем, проте входить до міжнародного календаря ЮНЕСКО. Схожа подія існувала ще в Давньому Римі, коли під кінець осені люди влаштовували свято родючості, спрямоване на розширення роду.
У Міжнародний день сексу влаштовується мітинги сексуальних меншин, розповсюджується інформація щодо безпеки статевих актів, а наприкінці свята в небо запускаються яскраві надуті презервативи. Метою свята є поширення теми сексу та сексуальності.
30 листопада у багатьох країнах світу відзначають Міжнародний день спідниць. Це неофіційне свято дизайнерів одягу та всіх, хто причетний до світу моди. Вважається, що цей день був запропонований як відповідь на культурні обмеження сеттингу фільму La Journée de la jupe. Міністру освіти Франції навіть було офіційно надіслане прохання дозволити жінкам носити спідниці у школах.
Перші спідниці носили як жінки, так і чоловіки. Їх виробляли з тканини, шкур тварин та навіть з підручних засобів. В Стародавньому Єгипті це був чи не найпопулярніший предмет гардероба. Довгу історію має міні-спідниця. Такий елемент гардеробу винайшли представники культури Дон Куан Міан періоду Середньовіччя. Масивні та об’ємні спідниці носили різні народи.
Міжнародний день "Міста за життя" відзначають 30 листопада. Цей день є глобальним рухом, який виступає за скасування смертної кари. Він приурочений до дня 1786 року, коли Велике Герцогство Тоскана стало першою громадянською державою, яка скасувала тортури і смертну кару.
Цей рух сягає своїм корінням просвітницьких ідеалів Чезаре Беккаріа, чия впливова праця "Про злочини і покарання" виступала проти смертної кари та за реформування системи кримінального правосуддя. Його ідеї призвели до історичного скасування смертної кари у Великому герцогстві Тоскана 30 листопада 1786 року.
Громада Сант-Егідіо ініціювала День міст за життя у 2002 році, і з тих пір він отримав підтримку міжнародних правозахисних організацій. Цей день відзначають понад 2 000 міст по всьому світу, в тому числі в країнах, де все ще практикується смертна кара. На знак протесту проти смертної кари підсвічуються знакові пам’ятники, такі як Колізей у Римі та будівлі Європейського парламенту.
30 листопада 1935 р. - Вуді Аллен - американський кінорежисер, актор-комік, продюсер, чотириразовий володар премії "Оскар", письменник, автор численних оповідань і п'єс. Вуді Аллен відомий як знавець літератури та кінематографа, музики, а також як джазовий кларнетист.
30 листопада 1937 р. - Сер Рідлі Скотт - британський кінорежисер і кінопродюсер. Старший брат режисера та продюсера Тоні Скотта. Володар премії Каннського кінофестивалю за найкращий дебют, володар та п'ятиразовий номінант на премію BAFTA, чотириразовий номінант на премії "Оскар" та "Золотий глобус".
30 листопада 1965 р. - Бенджамін Едвард Мира Стіллер - американський актор, комік, режисер, сценарист і продюсер. Серед його найбільш популярних фільмів - "Знайомство з батьками", "Зразковий самець", "А ось і Поллі", "Знайомство з Факерами", "Ніч у музеї", а також мультфільм "Мадагаскар", який він задумав і озвучив.
30 листопада 1982 р. - Людмила Григорівна Барбір - українська актриса та телеведуча. З 19 серпня 2013 року в парі з Русланом Сенічкіним веде ранкове шоу "Сніданок із 1+1" на телеканалі 1+1. Брала участь у дубляжі художніх фільмів та серіалів, у тому числі "Аватар", "Росомаха: Безсмертний" та "Наші пані у Варшаві".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.