Для України це означає перехід від нинішньої добровільної домовленості між європейськими та українськими операторами, укладеної у 2022 році й чинної до кінця 2025‑го, до повноцінного приєднання до режиму роумінгу як вдома
Рада ЄС ухвалила фінальне рішення поширити правила зони "roam like at home" на Україну та Молдову з 1 січня 2026 року. Відтак українці та молдовани, подорожуючи ЄС, а також громадяни ЄС у цих двох країнах зможуть телефонувати, надсилати SMS і користуватися мобільним інтернетом без додаткових плат за роумінг і з тією самою якістю та швидкістю зв’язку, що й удома. Виклики до служб екстреної допомоги також будуть безкоштовними, повідомляється у прессрелізі Ради ЄС.
Для України це означає перехід від нинішньої добровільної домовленості між європейськими та українськими операторами, укладеної у 2022 році й чинної до кінця 2025‑го, до повноцінного приєднання до режиму "роумінгу як вдома".
Молдова вже з 2024 року користується зниженими тарифами на підставі окремої угоди. Тепер же країна фактично інтегрується до спільного роумінгового простору, що є одним з кроків, які підтримують її поступову економічну інтеграцію до внутрішнього ринку ЄС, передбачену Угодою про асоціацію 2016 року, зазначається у пресрелізі.
Обидва рішення набудуть чинності 1 січня 2026 року. Правила "Roam like at Home" діють у ЄС із 2017 року і дозволяють споживачам користуватися мобільним зв’язком у межах Союзу за домашніми тарифами без додаткових націнок.
Президент компанії «Київстар» Олександр Комаров в інтерв’ю виданню LIGA.net прокоментував рішення Європейської комісії надати Україні доступ до ініціативи «Роумінг як вдома», яка дозволяє не сплачувати додаткову плату під час телефонних дзвінків і користування мобільним інтернетом на території ЄС.
Комаров розповів, що з 2022 року в Україні вже були реалізовані послуги подібні до «Роумінг як вдома», як результат домовленостей між державними регуляторами та мобільними операторами. Тому вплив рішення Єврокомісії на конкуренцію буде мінімальним.
«Якісь зміни будуть. Ми всі будемо дивитися на кожен тарифний план, на його економіку і вплив регулювання, яке запроваджується разом із „Роумінгом, як вдома“. Тому що загальна економіка міжнародного бізнесу мобільних операторів суттєво погіршується», — прогнозує Комаров.
За його словами, «роумінговий безвіз» суттєво скоротить виторг українських мобільних операторів і прогнозує, що у 2026 році Україна недоотримає доходу в валюті на суму, яка в перерахунку на гривні становитиме близько 3-4 млрд грн.
«Потрібно бути відвертим. Чи болісно? Так, болісно. Але потрібно рухатися до Європи. І якщо це умовний компроміс у цілеспрямованому русі до Європейського Союзу, то це все одно потрібно робити», — відзначив президент «Київстар».
Комаров вважає, що «Роумінг як вдома» не вплине на ціну тарифів в Україні, проте може змінити їх наповнення.
«За правилами європейської єдиної роумінгової зони, ми повинні надавати клієнтам такий самий обсяг послуг, який ми надаємо в країні. Тож, у нас по кожному тарифному плану буде відбуватися зміна економіки. Її потрібно буде порахувати й подивитися, чи потрібно буде щось змінювати», — сказав Комаров.
За словами президента «Київстар» може відбутися «загальне зниження кількості гігабайтів та хвилин».
«Можу передбачити, що буде загальноринковий перегляд кількості хвилин та гігабайтів. Можливо, в нових лінійках буде трохи менше гігабайтів, трохи менше хвилин. Це буде такий еволюційний процес, коли українські оператори будуть підлаштовуватись під нові умови», — прогнозує Комаров.
«Роумінг як удома» для українців запрацює з 1 січня 2026 року. Після приєднання до єдиного роумінгу з ЄС українці зможуть: