Якщо хочете мати так звані кути Джолі, їжте більше м'яса та сирих овочів
Вчені продовжують вивчати ризики ультраобробленої їжі. Цього разу вони наполягають на тому, що такі продукти змінюють форму щелеп у дітей. Ряд досліджень, заснованих на вимірюванні черепа людей з різних популяцій, показали, що форма людської щелепи пов’язана з дієтою, пише The Guardian.
Дослідники виявили, що в людей, які займаються сільським господарством, щелепи менші, ніж у мисливців. Тобто у тих, хто їсть більше м'якої рослинної їжі, щелепи залишаються меншими, а в тих, хто їсть м'ясо, вони розвиваються. В останньому випадку експерти виявили, що щелепні кістки у деяких дітей були більшими ще до того, як вони ставали дорослими.
Дослідники навіть виявили відмінності у розмірі та формі щелепи людей, які жили до та після індустріалізації, коли люди почали більше покладатися на оброблені харчові продукти. Хоча з часом зуби також зменшилися, експерти кажуть, що розмір щелепної кістки зменшився ще більше. Вчені кажуть, що це може пояснити, чому багато людей сьогодні мають неправильний прикус.
"Ми дійсно бачимо порушення прикусу з переходом до індустріалізованої дієти", – пояснюють біоархеологи.
Отже, вживання жорсткої їжі, наприклад сирих овочів і м’яса, вимагає більшої сили укусу, а дослідження на тваринах виявили, що інтенсивніше жування стимулює ріст щелепної кістки.
Минулого року іспанські дослідники вивчали дієту 25 дітей віком від трьох до п’яти років і аналізували дані разом із вимірюваннями їхніх зубів і черепів. Команда виявила, що діти, чий раціон переважно складався з рідини та/або напівтвердої їжі, мали менші проміжки між нижніми зубами, ніж ті, хто переважно харчувався твердою їжею. Щоправда, ці проміжки заповнюються, коли прорізуються дорослі зуби.
"Найсильніша сучасна теорія про те, чому щелепи так швидко зменшуються, полягає в тому, що ми годуємо дітей дитячою їжею. В результаті їхні щелепи не зовсім пристосовані до жування", – пояснили вони.
Проте, на розвиток скелета та зубів впливають не лише фактори навколишнього середовища – генетика також відіграє значну роль. На жаль, просто вживання більшої кількості їжі, яку слід жувати, не перекреслить наші попередні генетичні схильності, кажуть лікарі-ортодонти.
І додають, що генетично, з більшою вірогідністю зменшуються зуби, а от маленька щелепа все ж залежить в більшості від того, яку їжу ми їмо. Проте годувати дітей виключно жорсткою їжею – теж не стовідсоткоивй рецепт, аби не довелося носити брекети, додали лікарі.
Ідея про те, що форму обличчя можна кардинально змінити за допомогою серії вправ, викликала низку відео в соцмережах і отримала назву на честь скандальних британських ортодонтів доктора Джона М’ю та його сина. Однак, насправді немає наукових доказів того, що люди можуть змінювати форму свого обличчя чи навіть покращувати власний інтелект за допомогою міміки чи будь-яких жестів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.