Як Західна Німеччина: більше двох третин українців згодні на частковий вступ країни до НАТО

Йдеться про те, щоб НАТО запросило Україну до вступу до міжнародних кордонів, але гарантії ст. 5 спочатку не поширювалися на окуповані Росією території

прапор НАТО, прапор України, карта України, карта НДР, карта ФРН
Німеччина вступала до НВТО частинами, і Україна зможе, впевнені понад дві третини українців

Станом на листопад близько 70% українців позитивно ставилися до ідеї поетапного вступу України до НАТО. Приклад такого вступу колись подала Німеччина, розділена після Другої світової війни на НДР та ФРН. Проте передбачувана українська схема вступу до НАТО частинами відрізняється від німецької.

Про це свідчать результати опитування на замовлення Центру "Нова Європа". 70,3% респондентів сказали, що підтримують ідею поступового вступу України до Альянсу. Йдеться про те, щоб НАТО запросило Україну до вступу до міжнародних кордонів, але гарантії ст. 5 спочатку не поширювалися на окуповані Росією території.

Цю ідею називають моделлю Західної Німеччини: ФРН стала членом НАТО у 1955 році. Але східні землі, які були за "залізною завісою", приєдналися майже на 40 років пізніше після возз'єднання країни.

Центр "Нова Європа" зазначає, що є й суттєва відмінність історичного прикладу Німеччини від ідеї поступового вступу для України. Зараз йдеться про те, щоб запрошення одразу поширювалося на всю територію країни у міжнародно визнаних кордонах, але для окупованих регіонів воно буде начебто "заморожене".

Неофіційно повідомлялося, що таку ідею обговорюють на Заході вже тривалий час у дискусіях про можливі формати завершення поточної фази війни та запобіжників від відновлення російської агресії.

Опитування проводила компанія Info Sapiens на замовлення Центру "Нова Європа" у період з 15 листопада до 27 листопада 2024 року. Вибір дослідження становить 1000 респондентів, теоретична похибка вибірки не перевищує 3,1% з ймовірністю 0,95%.

Нагадаємо, видання Politico напочатку грудня проаналізувало всі наявні на сьогодні ідеї щодо припинення війни в Україні. Серед них є так звана "модель Німеччини".

Зазначалося, що країни Північної Європи припустили, що поділ Німеччини під час холодної війни, коли західна частина країни приєдналася до НАТО, а схід був під контролем СРСР, може стати зразком для наслідування для України. Західна Україна приєднається до Заходу та потенційно приєднається до НАТО, тоді як окуповані Росією области на сході (на цей час) залишаться за межами. Саме цю ідею зараз, схоже, підтримує Зеленський, стверджувало Politico.

Вступ України в НАТО: останні новини

29 листопада Володимир Зеленський в інтерв’ю Sky News оголосив про готовність закінчити гарячу фазу війни за умови, що контрольована урядом частина української території буде взята під парасольку НАТО. На його думку, це дало б змогу пізніше домовитися про повернення окупованих територій "дипломатичним шляхом". Водночас саме запрошення до Альянсу мало б визнавати міжнародно визнані кордони України, сказав Зеленський.

Україна офіційно відмовилася від гарантій, що є замінниками членства в НАТО. Про це 3 грудня заявила "Європейська правда" з посиланням на МЗС.

3 грудня газета Le Monde повідомила, що наразі проти запрошення України до НАТО виступають сім держав - США, Німеччина, Угорщина, Словаччина, Бельгія, Словенія, Іспанія. До цього списку додався й Люксембург. Водночас Франція та Великобританія підтримали цю ідею. 

Генеральний секретар Альянсу Марк Рютте також заявив, що НАТО зараз зосередиться на допомозі Україні, проте не розглядатиме питання запрошення чи членства. Попри це, Зеленський 9 грудня заявив, що найближчим часом збирається зателефонувати до президента США Джо Байдена і ще раз закликати його запросити Україну до НАТО.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube