Мирні переговори: Politico перелічило всі сценарії припинення війни

Як завершити війну: модель Німеччини, Фінляндії чи Ізраїлю - все впирається у позицію Росії

Усі плани припинення війни - колаж
Яке завершення війни вимальовують для України країни-лідери. Коллаж - Інформатор-Україна

Україна вкотре заявляє на увесь світ, що прагне гарантій безпеки через членство в НАТО або інші подібні альтернативи. Тоді як Росія залишається непримиренною, намагається затягнути мирні переговори, а потім і зовсім відхилить всі пропозиції США, щоб виграти час для максимального просування в Україні. Міжнародні лідери обговорюють найрізноманітніші ідеї, які б змогли наблизити мир в Україні, такі, як ізраїльська чи фінська моделі, які пропонують різні підходи до вирішення конфлікту.

Хоча Україні важко погодитися з будь-яким компромісом, який залишить її уразливою. Про це повідомляє видання Politico, яке аналізує всі наявні на сьогодняшній день ідеї щодо припинення війни в Україні.

Основні ідеї щодо припинення бойових дій від Politico

1. Цілі України. Головною військовою метою Києва є відновлення кордонів країни до 2014 року, що означає відновлення контролю над східними містами, такими як Донецьк і Луганськ, а також Кримом. Київ також хоче гарантій безпеки - у формі членства в НАТО або ж залізних гарантій від своїх союзників - щоб гарантувати, що Кремль не нападе знову.

"Якщо конфлікт буде заморожений без будь-якої сильної позиції України, то Путін прийде через два, три, п’ять років… він повернеться і знищить нас остаточно і повністю", – сказав Зеленський на прес-конференції в неділю, 1 грудня.

У жовтні Зеленський виклав свій план перемоги з п’яти пунктів: запрошення до НАТО, збільшення зброї без обмежень на її використання, здатність стримувати майбутній напад Росії, розвиток економічних ресурсів України разом із союзниками і зміцнення безпеки Європи після війни.

Зеленський також має мирний план із 10 пунктів, який охоплює такі питання, як ядерна безпека, продовольча та енергетична безпека, звільнення всіх ув’язнених, відновлення кордонів, виведення російських військ, покарання за військові злочини, захист навколишнього середовища, гарантії безпеки та підписаний договір про припинення конфлікту. Зеленський об’їздив світ зі своїми планами та отримав теплі слова підбадьорення від багатьох європейських, американських та інших офіційних осіб союзників. Однак альянс НАТО досі не надіслав запрошення приєднатися.

2. Цілі Росії. Офіційні військові цілі Росії не змінювалися з 24 лютого 2022 року. Інформатор перед цим детально аналізував всі умови пропагандистів Кремля, які є нездійсненними за своїм змістом

3. Бразильсько-китайський план. Китай і Бразилія представили спільну пропозицію щодо мирних переговорів у травні. Їх ініціатива передбачає заморожування поля бою без загострень і провокацій; прямий діалог і деескалація на шляху до припинення вогню, після якого відбудеться міжнародна мирна конференція; гуманітарна допомога та обмін військовополоненими; відсутність застосування зброї масового ураження; відсутність атак на атомні електростанції; та посилення міжнародного співробітництва.

До китайсько-бразильської ініціативи приєдналася група з 17 країн. Туреччина є єдиним членом НАТО в групі. Спочатку Зеленський назвав план "руйнівним", оскільки він не вимагав виведення російських військ. Однак глава Офісу президента Андрій Єрмак у жовтні заявив, що Зеленський буде готовий включити елементи у власні зусилля України.

4. Інші ідеї. Офіційні особи також обговорюють інші ідеї щодо того, як можна покласти край війні. Можливо, це не справжні мирні плани, а радше спосіб мислення про те, як можна побудувати відносини між Україною та Росією, щоб назавжди припинити бойові дії.

5. Ізраїльська модель. На тлі опору таких країн, як Німеччина, щодо швидкого надання Україні членства в НАТО, західні дипломати і навіть президент США Джо Байден висунули ідею копіювання ізраїльської моделі. Ізраїль формально не є частиною оборонного альянсу, такого як НАТО; скоріше це близький союзник США та багатьох європейських країн, які постачають величезну кількість зброї, а також надають дипломатичну підтримку. Ізраїль також розвинув власну індустрію виробництва зброї, яка є лідером у світі.

Це має ту перевагу, що не зв’язує Україну в альянс, який міг би втягнути інші країни у війну з ядерною Росією. Однак модель має значні мінуси. Україна ризикувала б стати країною, яка живе у постійній небезпеці війни. Хоча це не завадило Ізраїлю стати історією економічного успіху, масштаб загрози, з якою зіткнувся Київ, набагато більший і може відлякати інвестиції, залишивши Україну крихкою країною, яка не зможе встояти сама по собі. Модель можна було б пом’якшити, якщо б ЄС дозволило Україні приєднатися. Однак деякі побоюються, що нестабільна та озброєна до зубів Україна може бути небезпечною.

"Як ми можемо озброїти країну біля наших кордонів до зубів, не знаючи, хто буде її майбутнім лідером і чи залишиться вона нашим партнером?" -  запитав один дипломат ЄС.

Україна воліла б бути в НАТО або отримати надійні гарантії безпеки від своїх союзників. Однак речник МЗС Росії Марія Захарова попередила, що постачання Україні зброї "має потенціал для неконтрольованої ескалації".

6. Модель Німеччини. Країни Північної Європи припустили, що поділ Німеччини під час холодної війни, коли західна частина країни приєдналася до НАТО, а схід був під контролем СРСР, може стати зразком для наслідування для України. Західна Україна приєднається до Заходу та потенційно приєднається до НАТО, тоді як окуповані Росією провінції на сході (на даний момент) залишаться за межами. Саме цю ідею зараз, схоже, підтримує Зеленський.

"Якщо ми хочемо зупинити гарячу фазу війни, нам потрібно взяти під парасольку НАТО територію України, яку ми контролюємо", — сказав він Sky News на вихідних.

У Кремлі впевнені, що жодна частина України не може приєднатися до альянсу. Україна в НАТО є "неприйнятною загрозою для існування Росії", заявив Пєсков.

7. Модель Фінляндії. У 1939 році на Фінляндію напав СРСР, їй довелося поступитися деякими територіями та погодитися залишатися нейтралітетними, щоб уникнути повного поглинання Москвою. Країна залишалася частиною Заходу під час холодної війни, але з обмеженим суверенітетом і прив’язаною економікою до Радянського Союзу. Фінляндія нарешті відмовилася від нейтралітету минулого року та приєдналася до НАТО у відповідь на вторгнення Росії в Україну. Ідея циркулює в деяких аналітичних центрах і знайшла деяку популярність у Берліні, хоча німецькі офіційні особи зараз дистанціювалися від цієї концепції. У чому тут проблема? - Фінляндія вважає це жахливою ідеєю.

"Україна була нейтральною до того, як на них напала Росія. Це точно не те, що я б нав’язував Україні. Безумовно, не як перша альтернатива", – заявила минулого місяця міністр закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен.

Генсек НАТО не налаштований обговорювати членство України в Альянсі

Правитель РФ Володимир Путін схильний продовжувати війну, заявив генеральний секретар НАТО Марк Рютте. Він підкреслив, що Альянс наразі зосереджений на обговоренні допомоги Україні, а не її членства. Тим часом Україна наполягає, що лише повноправне членство в НАТО стане дієвим стримуючим фактором для російської агресії.

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга 3 грудня навіть привіз на саміт країн НАТО у Брюсселі (Бельгія) оригінал (український екземпляр) Будапештського меморандуму, який нібито гарантував безпеку Україні в обмін на відмову від ядерної зброї. Глава МЗС України нагадав, що меморандум не зупинив агресію РФ, і заявив, що країні терміново потрібно щонайменше 20 нових західних комплексів ППО для захисту від РФ. 

Тим часом низка країн Альянсу, серед яких США, Німеччина та Угорщина виступають проти ідеї запрошення України в НАТО. Франція та Великобританія натомість підтримали Україну.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube